רותי שרון - 01/02/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/02/15

 

אשר שכטר (דה-מרקר): חשבתם ש-2014 הייתה סוערת? תחזיקו את הכסף חזק: סופת 2015 בדרך. הכלכלה העולמית במשבר: מחירי הנפט יורדים, אירופה מקרטעת ומדברים על אפשרות של פרישת מדינה מהגוש (יוון). שוויץ ניתקה את ההצמדה של המטבע שלה לאירו, יפן במשבר ארוך והצמיחה בסין היא נמוכה מאשר בשנים הקודמות. מספיק לראות את הטלטלות שעברו השווקים של הכלכלה העולמית בשבוע האחרון: ניתוק ההצמדה של הפרנק השוויצרי ליורו, ירידה של היורו לשערו הנמוך ביותר מול הדולר, שוקי המניות רשמו תחילת שנה הגרועה ביותר מאז שנת 2009 ובורסת שנחאי צללה ב-7.7%. התנודות כשלעצמן אינן בעיה. התדירות הגבוהה שלהן משקפת פחד. צפו לשנת 2015 סוערת מבחינה כלכלית.

אליצפן רוזנברג (Ynet): דצמבר 2014: זינוק בהלוואות לרכישת דירות יוקרה. בחודש דצמבר נלקחו 9,418 הלוואות חדשות בסכום כולל של 5.5 מיליארד שקל. זהו גידול של 36% בהשוואה לחודש הקודם. זינוק של 85% נרשם בהלוואות לרכישת דירות יוקרה. כך עולה מנתוני בנק ישראל. נתונים נוספים שמפרסם הבנק: בשנת 2014 נלקחו 86,102 הלוואות משכנתה בסכום כולל של 51.6 מיליארד שקל. המשכנתה הממוצעת עמדה על 599.3 אלף שקל. שיעור ההחזר החודשי הממוצע בשנת 2014  עמד על 27.1% מההכנסה של משק בית. שליש מהלווים משלמים יותר מ-30% מהכנסתם.

אסף גלעד (כלכליסט): Fairly: מייסד Waze יצא להוזיל את מחירי הטיסות. סטארטאפ חדש של אורי לוין עשוי להוזיל את מחיר הטיסה שלכם ב-180 דולר או יותר. האפליקציה מזהה מצבים בהם הוזלו מחירי הטיסה שלכם בסכום שבו כדאי לבטל את הטיסה ולשלם את הקנס על הביטול ובכל זאת לשלם פחות. כשהאפליקציה מזהה מצב כזה היא שולחת לכם התראה.Fairly ניתן לשימוש ללא עלות. בעתיד השימוש באפליקציה צפוי לעלות כסף. אורי לוין, אחד מארבעה מייסדי Waze הוא יזם ומשקיע סדרתי באפליקציות כשלי שוק, כגון: Feex , Roomr, Engine ו-Zeek.

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): למה רק למחצית מהצרכנים הערבים יש כרטיס אשראי. האוכלוסייה הערבית מונה כמעט 1.7 מיליון אנשים. 21% מהאוכלוסייה. נראה כאילו בחלק מהענפים לא קלטו את הפוטנציאל העסקי של אוכלוסייה זו. כך עולה מממצאי סקר שביצע מכון "מותגים יפעת גת", עבור האתר פאנט. פאנט הוא אתר אינטרנט פופולרי במיוחד בקרב האוכלוסייה הערבית בישראל. בסקר נמצא כי לכמעט 40% מבני ה-19 ומעלה אין חשבון בנק. לכ-50% אין כרטיס אשראי ואין כמעט מועדוני לקוחות ייעודיים למגזר. הבנקים מקצים רק 5% מתקציב הפרסום לפרסום למגזר הערבי. בנק הפועלים משקיע יותר והוא הבנק המוביל. גם כרטיס האשראי ישראכרט, הקשור לבנק פועלים, הוא כרטיס האשראי המוביל במגזר הערבי.

אלי ציפורי (גלובס): הדרמה בדמי הניהול - הם יורדים באופן הדרגתי ועקבי בשנים האחרונות. דמי הניהול מההפרמיה השוטפת לחיסכון פנסיוני, עלו משמעותית בעקבות רפורמת וועדת בכר.חברות הביטוח ניצלו את המצב שנוצר והעלו את דמי הניהול לעד 2% ששילמו הצרכנים החלשים. הממוצע היה כ-1%. החיסכון הפנסיוני השנתי המצטבר מתקרב ל-2 מיליארד שקל. בעקבות הלחצים, הוגבל גובה דמי הניהול והירידה הממוצעת בדמי הניהול בשנים 2009-2014 הגיעה לכ-35%.

משה גורלי (כלכליסט): בעקבות פרשנות מרחיבה של ביהמ"ש: התיקון להגנת חייבים יחול רטרואקטיבית. לא ניתן לזרוק לרחוב אדם שלא עמד בתשלומי המשכנתה. חוק משנת 2009, חייב את הבנק למצוא לו דיור חלופי. פסק דין של השופט עודד מאור, מחייב את הבנק להסביר לחייב את זכותו לדיור חלופי גם רטרואקטיבית, בהלוואות שנתנו לפני שנת 2009.

בשורה אחת:
הפנסיה שלכם חוגגת: האג"ח השקלית ל-30 שנה זינקה ב-10% החודש. התשואה השנתית של אג"ח ממשלתית ל-10 שנים יורדת לשפל חדש.
סודות היזמות: הפתרון להון. גיוס כסף לעסק חדש הוא משימה לא פשוטה. כדי להשיג משקיע צריך להשקיע. 
התשובה הכי טובה בראיון עבודה לשאלה :מה ציפיות השכר שלך? הכי חשוב לא לנקוב בסכום ולהוציא מהמראיין את טווח השכר.
כלכלת דאעש: נפט ב-26 דולר, משכורות מעירק ומסוריה - ומטבעות מיוחדים.
5 הונאות מלון שכל ישראלי חייב להכיר. יש מקומיים שעלולים לנצל את חוסר תשומת הלב שלכם. זה עלול לעלות לכם בהרבה כסף.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio