רותי שרון - 01/12/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
01/12/13


נתן שבע  (דה-מרקר): מדריך למתלבטים: לשלם 4,700 שקל על שכירות או על משכנתה. המאמר בוחן את הסוגיה שבכותרת. בהיבט הכלכלי הטהור, תחת ההנחות של הכתב, שכירות עדיפה. המציאות מורכבת יותר, יש שיקולים לכאן ולכאן. בהיבטים של גמישות ושל הקטנת סיכונים שכירות עדיפה. בהיבט הפסיכולוגי אנשים בישראל מעדיפים לרכוש דירה.  המשתנים הלא ידועים הם מה יקרה בטווח זמן ארוך למחירי הדירות לרכישה ולמחירי הדירות בשכירות.

נמרוד בוסו (דה-מרקר): אפקט חוק הדיור הציבורי: זינוק בבעלות על נכסים בעשירון התחתון מאז 1997. על פי סקר שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, חלה ירידה של 0.23% בבעלות על דירות בישראל בשנת 2012 לעומת שנת 1997. נתוני הירידה בבעלות על דירות מתייחסים לכלל משקי הבית. אחוז הבעלות על דירות בישראל נשאר גבוה, יחסית למדינות אחרות. בעשירון התחתון הייתה עליה של 0.146% בשיעור הבעלות על דירות. בעשירונים אחרים לא הייתה עלייה באחוז הבעלות על דירות. ירידה גדולה יחסית באחוז הבעלות על דירות הייתה בשכבות הביניים (העשירונים  השלישי עד השמיני). אחוז הירידה הגבוה ביותר בבעלות על דירות היה במשפחות של גילאי 30-39 . שיעור הבעלות על דירות בקבוצה זו ירד ב 0.12%.  שיעור הגרים בשכירות עלה בשיעור של 0.27% בין השנים 1997-2012. השינוי באחוז שוכרי הדירות לפי קבוצות גיל הפוך מהשינוי בשיעור הבעלות: שיעור השוכרים גילאי 20-29 וגילאי 30-39 גדל יותר מאשר שיעור השוכרים בקבוצות גיל אחרות.

כלכליסט: רוצים להיות מאושרים תתחילו לחסוך. 
בסקר שערך Aly bank בארצות הברית נמצא כי  ככל שאנחנו חוסכים יותר, כך אנו מאושרים יותר. 38% מהאמריקאים שיש להם תוכנית חיסכון  דווחו שהם מאושרים. רק 29% מהאמריקאים שאין להם תוכנית חיסכון, ענו שהם מאושרים. נמצא קשר בין גובה החיסכון למידת האושר. התרומה של גובה ההכנסה החודשית לרמת האושר היא מזערית. המסקנה היא שלא כמה כסף יש לנו הוא הגורם שתורם לאושר, אלא מה עושים איתו הוא הגורם העיקרי המסביר הבדלים ברמת האושר.  

אליצפן רוזנברג (Ynet) : יוקר מחייה? הציבור לא מפסיק לבלות - ולגהץ. החשש של בכירי חברות כרטיסי האשראי, לפיו שנת 2013 תהיה שנה של ירידה בצמיחת הענף לא התאמת. היקף הרכישות של הציבור ב 9 החודשים הראשונים של השנה עמד על 170 מיליארד שקל. על פי  הדוחות הכספיים של חברות כרטיסי האשראי, מחזור הרכישות בכרטיסי ישראכרט הגיע ל 82.5 מיליארד שקל. מחזור הרכישות בלאומי קארד הגיע ל 45 מיליארד שקל ומחזור הרכישות בכרטיסי כאל הגיע ל 42.5 מיליארד שקל. הסעיף שעלה באופן החד ביותר ביחס לשנה הקודמת היה בילויים ופנאי. סעיף זה עלה  בכ- 11% לעמת השנה שעברה. החברות מנסות להגדיל את חלקן גם בשוק ההלוואות. הן מעניקות הלוואות של כ 5 מיליארד שקל, המהוות פחות מ 4% משוק האשראי הצרכני במדינת ישראל. 

עו"ד דלית יניב-מסר (גלובס): אבא בעל כורחו: מתי יצומצם חלקו של האב במזונות הילד? מהו חלקו של כל אחד מההורים בנפרד בתשלום עבור ילדיהם? על פי פסיקה של השופטת מילר מבית המשפט לענייני משפחה בתל-אביב, כאשר ילד נולד בניגוד לרצונו והסכמתו של האב, יש לצמצם את חלקו במזונות מעבר להכרחיים ולהגדיל את חלקה של האם בהם. החוק קובע כי על כל האחד מההורים לשלם עבור הצרכים ההכרחיים  של הילד עד גיל 15. חלוקת תשלומים נוספים עבורו נתונה לשיקול דעתו של בית המשפט. במקרה הנדון האם התכוונה מראש להיכנס להריון , ללא קשר מתמשך, והסתירה זאת מהאב בעל כורחו.   

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): כיצד אמורות חברות לדווח על בעייה במוצר שעל המדף? 
המאמר דן בתופעה של איסוף מוצר פגום מהמדפים על ידי חברה, שגילתה פגם במוצר. תהליך זה נקרא Recall. הבעיה היא שבמקרים רבים מרבית הצרכנים אינם שומעים על הבעיה וממשיכים לקנות את המוצר הפגום.  הודעות ריקול מחולקות לכמה דרגות בהתאם לרמת הסיכון בצריכת המוצר.  כך למשל, רמת הסיכון בצריכת תרופה פגומה גדולה מרמת הסיכון בצריכת מים מינראליים עם ריח לוואי. צרכן שצרך מוצר פגום זכאי לפיצוי, אולם גובה הפיצוי הוא בתחום האפור.

בשורה אחת:
פעוטונים במקומות העבודה. גידול זאטוטים הוא מכשול מרכזי בשיווין ביו המינים בקריירה והגשמה מקצועית.   
גמלאי פנסיה תקציבית נהנים מ 37 מיליון שקל בשנה לתרבות ולרווחה כחלק מהסכם בין ההסתדרות למדינה למעבר לפנסיה צוברת.
מנכ"ל מיטב-דש: "אני לא מרגיש שאני נמצא תחת לחץ" אילן רביב מדבר על התקופה הקשה בענף ועל התכניות לעתיד בתחום הביטוח.
פלאפון ייקרה את חבילות החו"ל -  
העלתה את מחיר הדקות וה SMS ב 16%.  
פול קרוגמן: לצמצם את הביטוח הלאומי? צריך להרחיבו. על פנסיה וביטוח לאומי בארצות הברית.    

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio