רותי שרון - 02/02/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02/02/14


אמיתי זיו (דה-מרקר): משרד התקשורת: בזק תאבד 600 אלף לקוחת בשל רפורמת הפס הרחב. רפורמת הפס הרחב המכונה גם"רפורמת השוק הסיטוני", צפויה להוזיל את עלויות האינטרנט בכ 30% ואת עלויות הטלפוניה בכ 20%. משפחה ממוצעת משלמת כ 79 ש"ח על טלפון, כ 101 ש"ח על אינטרנט וכ 30 ש"ח לספק שירותי אינטרנט. הרפורמה תקבע מחירים בהם רוכשים ספקי שירותי אינטרנט (סיטונאים), שירותי תשתית מבזק או מהוט ובעתיד מחברת הסיבים החדשה IBC.  הצרכן הקמעונאי  ירכוש שירותי תשתית אינטרנט ושירותי ספק אינטרנט מספק אחד. בשונה מהמצב היום בו הוא רוכש שירותי תשיתית ושירותי ספק אינטרנט בנפרד. הכנסות בזק צפויות לקטון ב 1.3 מיליארד שקל. משרד התקשורת, שיזם את הרפורמה, אינו מתייחס לרווחי בזק. אלה עשויים לקטון פחות, בגלל שהרפורמה מאפשרת מיזוג עם חברת הבת בזק בינלאומי ובגלל התייעלות.

סיון איזסקו (דה מרקר): תשובת הבנקים ליועצי המשכנתאות: "רשימה שחורה" של יועצים בעייתיים. בשנים האחרונות התפתחה תעשייה של יועצי משכנתאות. בהיעדר רגולציה בתחום, החליטו הבנקים להוות תחליף ובאותה עת לדאוג לאינטרסים שלהם. הם עושים זאת באמצעות "רשימות שחורות" של יועצי משכנתאות, שנאסר לשתף איתם פעולה. כ 16% מרוכשי הדירות נעזרים ביועצי משכנתאות. יועצי המשכנתאות גובים 5,000-7,000 ש"ח לייעוץ.

מעין מנלה (כלכליסט): אתם במעמד הביניים? תתכוננו - כשתפרשו לפנסיה תהיו עניים. אי-השיוויון בישראל הוא מהגבוהים בין מדינות ה OECD. אי-השיוויון מתבטא בהבדלים ברמת החיים. לפי הדוח השנתי של מרכז אדווה, הוא בא לידי ביטוי קיצוני גם בפערים בגובה הפנסיה לאחר פרישה. חוק חובת הפרשה לפנסיה, מטפל בבעיה של אלה שלא הפרישו כלל לפנסיה. הוא אינו מטפל בפערים בגובה הפרשה לפנסיה. כך למשל, משק בית בחמישון העליון הפריש לפנסיה ולתגמולים בממוצע 1,168 ש"ח לחודש, פי 18 ממשק בית בחמישון התחתון, שהפריש בממוצע 64 שקלים בחודש. גובה הפנסיה המשוערת של מי שהפריש החל מגיל 30 סכום של 1,168 ש"ח לחודש הוא 16,017 ש"ח. מי שהפריש 64 שקלים בחודש יקבל פנסיה חודשית בגובה של 891  ש"ח.

רונית הראל (דה מרקר): הטכנולוגיה  מאפשרת לכם למשש את החולצה באינטרנט. אתרי הקניות המקוונות מתקדמים. בעבר כללו רק טקסט. אחרי כן גם תמונות. עדיין לקוחות מעוניינים לגעת במוצר ולמשש אותו ולכן מעדיפים בחלק מהמקרים קניה בחנות רגילה על פני קניה מקוונת. המאמר מציג שורה של סטארטאפים, המנסים לצמצם בדרכים שונות את הפער בין חווית הקניה הפיזית וחווית הקניה המקוונת.

דעה סמי פרץ (דה מרקר): מתי בפעם האחרונה הקמנו מפעל חדש. המאמר מנתח את הנתונים של עליית חלקו של האשראי למשקי הבית בתיק האשראי של הבנקים וירידת חלקו של המגזר העסקי בתיק האשראי. לפני כמה שנים היה חלקו של המגגזר העסקי כ 60% היום האשראי של משקי הבית משתווה לאשראי שנוטל המגזר העסקי. הנתון הראשון מדאיג, משום שהוא משקף עלייה בחוב של משפחות, בעיקר בגלל משכתנאות גבוהות. הנתון השני מדאיג משום שהוא אינידטור לחוסר התפתחות התעשייה בארץ. כשלא לוקחים אשראי גם לא מקימים מפעלים. הטענות במגזר העסקי הן, שקשה לפתח עסקים בישראל, בגלל אי-הוודאות הרגולטורית. כשתמונת המצב היא התמונה המתוארת לעיל, צודק פרופ' ליאו לידרמן בטענתו, שנתוני האבטלה הנמוכים בישראל הם בגדל תעלומה.

חן מענית (גלובס): תרמית המניות: "החשדות עלולים  להתברר כקצה הקרחון". משה גולדמן (לשעבר מנהל השקעות בכיר בפסגות), שאול מאור (מבעלי בית ההשקעות מאור לוסקי השקעות)  והדר אושרת (מנהל חדר מסחר בדויטשה בנק), חשודים כי גרפו מאות מיליוני שקלים על חשבון עמיתי קופות הגמל של פסגות. גורמים בשוק ההון טוענים שייתכן שזהו רק קצה הקרחון. התרמית המיוחסת להם, נעשתה אם נעשתה, בשנים 2008-2013. הם נחשדים בביצוע עסקאות מתואמות:  מאור לוסקי השקעות רכשה מניות, על סמך זה שגולדמן ידע שפסגות תרכוש אותם מאוחר יותר. לאחר הרכישה על ידי פסגות מכרה מאור לוסקי את המניות במחיר גבוה יותר.  חלק מהרווחים הופקדו על פי החשד בחשבונות הפרטיים של שלושת החשודים.

בשורה אחת:
את מי תובעים במקרה של פציעה בטיול בארץ. מי  נושא באחריות המשפטית לפצות את הנפגעים?. 
עמדה: ארדן, בטל את אגרת הטלוויזיה - או שתיזכר כשר גרוע. 
מיטב דש במגעים לתפעל מחצית מקרנות הנאמנות לבנק הבינלאומי. המעבר צפוי להוזיל את העלויות.
איך טוויטר הוסיף עשרה אפסים לחשבון הבנק שלי. לא היו לי 70 אלף דולר מיותרים דמי הרשמה לכנס בדאבוס.
וואט דה פקס. איך קרה שב 2014 מוסדות ציבור וחברות פרטיות מתעקשות שתדברו איתם רק באמצעות מכשיר שהיה אמור לעבור מהעולם.  
 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio