רותי שרון - 02/03/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02/03/14

דעה: איתן אבריאל (דה-מרקר): קללת הריבית הנמוכה. נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג , היא אולי החברתית ביותר מבין כל הנגידים שהיו. הורדת הריבית שביצעה עלולה לפעול דווקא באופן אנטי חברתי. על פי, המודל הכלכלי של בנק ישראל הורדת ריבית ב 1% מעלה את הצמיחה ב 0.5%, בגלל החלשת השקל לעומת מטבעות אחרים. איתן אבריאל, אינו משוכנע שזה מה שיקרה ומציע לתת לכוחות השוק לקבוע את ערכו של השקל. הורדת הריבית, חוסכת פיטורים של אלפי עובדי חברות לואו-טק לא תחרותיות, אבל פוגעת בחיסכון וביכולת לרכוש דירות. הנפגעים העיקריים הם הזוגות הצעירים והמרוויחים הם העשירים. 

צחי הופמן (גלובס): מכה לבן-דב: סמסונג לוקחת מסאני מתח ממכירות הסלולר. סמסונג לקחה מחברת סקיילקס את החלק הארי של הזיכיון לייבוא מכשירי הסלולר שלה לארץ. סמסונג, באמצעות השלוחה הישראלית שלה, תמכור מכשירים ישירות למפעילות הסלולר המקומיות.סקיילקס תמשיך למכור מכשירים רק לרשתות הסלולר הפרטיות ולשוק הסיטונאי. הגלקסי S5 החדש, כבר לא יופץ דרך סקיילקס. 

אייל סיאני (כלכליסט): לא לסוכנים בלבד: האותיות הקטנות מאחורי הפטור ממס בקופות הגמל. חוסכים בקופות גמל, שלהם יתרה של פחות מ 7,000 ש"ח, יכולים למשוך את הכסף ללא תשלום 35% מס. ניתן להגיש בקשות עד 31.3.2015. משרד האוצר, איפשר משיכה זו ללא מס, משום שב 40% מקופות הגמל, יש יתרה צבורה של 1.5% מהיתרה הצבורה. ניהול קופות גמל קטנות, אלה מייקר את תהליך התפעול. כרגיל, במצבים כאלה יש גם אותיות קטנות, הגורמות לכך שלא כל מי שיש לו קופת גמל עם פחות מ 7,000 ש"ח יוכל למשוך אותה ללא תשלום מס. בכתבה מפורטים התנאים המאפשרים משיכה ללא מס. מי שזכאי למשוך, ללא תשלום מס, צפוי לקבל בקרוב הודעה.

מירב ארלוזורוב (דה מרקר):  חיסול ביטוח המנהלים הותיר 1.2 מיליון מבוטחים שבויים. החלטת המפקח על הביטוח הקודם, עודד שריג, לאסור על חברות הביטוח להבטיח הגנה בביטוח מנהלים מפני עליית תוחלת החיים (מקדם המרה מובטח), חיסלה למעשה את ביטוח המנהלים. מדובר במוצר בעייתי מלכתחילה, שדמי הניהול בו גבוהים במיוחד. באופן פרדוקסלי, היא גם הפכה אותו למוצר נחשק שאי אפשר להצטרף אליו. לכאורה 1.2 מיליון המבוטחים הרוויחו. למעשה הם נותרו שבויים כל אחד בידי חברת הביטוח שלו, משום שמעשית לא ניתן להתנייד מחברה לחברה. חברות הביטוח מנצלות את המצב ומעלות את תעריפי ביטוח אובדן כושר עבודה ואת דמי הניהול. בדומה לפיקוח על הבנקים, גם הפיקוח על חברות הביטוח התחיל לדאוג ליציבות החברות ולא לטובת המבוטחים.

כלכליסט: חו"ל לתפרנים: 10 יעדים מומלצים שעדיין לא התייקרו. המאמר מציג 10 יעדים לטיול באירופה, דרום אמריקה והמזרח הרחוק. מדובר ביעדים מעניינים, שמחיריהם זולים. היעדים: פיליפינים, יוון, ליסבון, הרפובליקה הדומיניקנית, מכסיקו סיטי, בוקרשט, סופיה, הודו, ניקרגווה וריגה בירת לטביה.  

שאול אמסטדמסקי ומיקי פלד (כלכליסט): גם העלאת גיל הפרישה לא תפתור את הבעיה. המאמר עוסק בהעלאה הצפויה של גיל הפרישה. הבעיה היא גידול בתשלומי הגמלאות לפנסיה וגידול בתשלומי קצבת גמלה של ביטוח לאומי, עקב עליית תוחלת החיים. לטענת כותבי המאמר העלאת גיל הפרישה לא תפתור את הבעיה. היא עלולה להחמיר את מצבם של מבוגרים שלא ימצאו עבודה ותשלום גמלתם יידחה. על מנת למנוע זאת, נדרשת הכשרה מקצועית מתאימה למבוגרים. חלופה נוספת היא  התחלת חיסכון פנסיוני בגיל צעיר יותר. תיאורטית, אפשר להתחיל לחסוך לפנסיה מגיל 0.     .


בשורה אחת:
הממונה על גיוס עובדים בגוגל: כך תקבלו עבודה אצלנו. גוגל מחפשת חמש תכונות. השכלה ומומחיות אינן ברשימה.
בנק ישראל הפתיע: הוריד את הריבית לרמה של 0.75%.  בין הסיבות להורדת הריבית: מדד המחירים לצרכן בחודש ינואר.
משרד האוצר מעוניין להעלות את גיל הפרישה בעד שלוש שנים. האוצר מתכוון להעלאה מדורגת, שתיכלל בחוק ההסדרים ל 2015.
חברות כרטיסי האשראי הרוויחו 660 מיליון שקל ב - 2013. עלייה של 1.5% לעומת שנת 2012 .  
למי בעצם שייך פרופיל הלינקדאין שלי? בחלק מהמקרים לחברה בה עבד העובד יש זכויות המתייחסות לפרופיל.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio