רותי שרון - 02/06/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02/06/13

 

הילה ויסברג וליאור דטל (דה-מרקר): ישראל צריכה להפסיק לממן מוסדות חרדיים שאינם מלמדים לימודי ליבה. דוח חדש של ה OECD עוסק בהתפתחויות בשוק העבודה בישראל. על פי הדוח, שיעורי העוני  הגבוהים בישראל מתמקדים באוכלוסייה החרדית ובאוכלוסייה הערבית. אוכלוסיות אלה מאופינות בשיעור תעסוקה נמוך של גברים חרדים ונשים ערביות. הדוח מתמקד בהתפתחויות שחלו בשוק העבודה בישראל בשנתיים האחרונות. ישראל מימשה רק באופן חלקי את ההמלצות, שניתנו בדוח הקודם בשנת 2010. מחברי הדוח מותחים ביקורת חריפה במיוחד על החינוך החרדי בישראל. לדעתם חינוך שאינו כולל לימודי ליבה, אינו מתאים לשוק תעסוקה מודרני. בגלל חינוך לא מתאים, קטנים הסיכויים של גברים חרדים למצוא עבודה וכשהם כבר מוצאים עבודה שכרם נמוך. מחברי הדוח ממליצים למקד את המאמצים לשיפור החינוך וההכשרות המקצועיות באוכלוסיות אלה. שיעור העוני בישראל באוכלוסיות אחרות הוא 12%, מתאים לממוצע במדינות ה OECD. יותר ממחצית האוכלוסייה החרדית ויותר ממחצית האוכלוסייה הערבית חיים בעוני. שיעור ההשתתפות של גברים חרדים בשוק העבודה הוא 45% ושל נשים ערביות 27%. שכרם של הגברים החרדים הוא 70% מהשכר באוכלוסיית המיינסטרים. שכרן של הנשים הערביות נמוך ב 55%-60% משכר אוכלוסיית המיינסטרים.  

אייל סיאני (כלכליסט): כדאי לשים לב מי קודם למי בחסכונות פנסיוניים. לאחרונה השיק משרד האוצר אתר המאפשר איתור חסכונות פנסיוניים, כולל חסכונות פנסיוניים של קרובים שנפטרו. איתרנו. מי יקבל עכשיו את החיסכון הפנסיוני? כדאי לדעת מי מקבל חסכונות פנסיוניים של נפטר ובאיזה סדר קדימויות. יש מהותי בין תגמולים שלושה סוגים של זכאים: שאירים, יורשים ומוטבים. הראשונים לקבל תגמולים הם המוטבים. הראשונים לקבל פיצויים הם השאירים.   

אמיתי זיו (דה-מרקר): גולן טלקום של הטלוויזיה: אפשר להתחרות ב
HOT וב yes. כנראה שלא ידעתם, אבל יש תחרות בשוק הטלוויזיה הרב-ערוצית. החברה המתחרה היא קרטינה TV. החברה פועלת במודל דומה למודל הסלולארי של גולן טלקום: חבילה של 120 ערוצים במחיר קבוע הנע בין 84 ש"ח ל 95 ש"ח לחודש בהתאם לחבילה שבחרתם . הבעיה היא, שהחברה היא מיזם רוסי שלו שלוחה בישראל ולכן המוצר זמין לדוברי רוסית בלבד. בשלוחה הישראלית 10 עובדים בלבד. החברה מבססת את הפיתרון שלה על תשתית אינטרנטית. היות שמדובר באפליקציה ממוחשבת, המנוי מקבל שם משתמש וסיסמה ויכול להפעיל אותה במחשב, טלפון חכם או מכשיר ממוחשב אחר. יש צורך בממיר פשוט אותו רוכשים רוב המנויים לבד ומתקינים בעצמם. אין צורך בתשתית לווין או תשתית כבלים, מה שמוריד משמעותית את העלות. 

טומין גרין (פורבס באמצעות וואלה): אייר.בי.אן.בי: רעיון מטורף ששווה 2.5 מיליארד דולר. הרעיון לפתח אתר השכרת דירות לזרים נראה מוזר. החברה שמבוססת על רעיון זה שווה כבר 2.5 מיליארד דולר וצפויה להגדיל את ערכה. מדובר במהפיכה כלכלית שקטה ההופכת מיליוני אנשים ליזמים במשרה חלקית וקוראת תיגר על הרעיונות הישנים בנושאי צריכה ובעלות. האתר
RBNB  להשכרת דירות  ללילה אחד הוא האתר המוכר ביותר, אבל צפויים להתפתח עוד אתרים רבים על בסיס רעיונות דומים. בין שאר הרעיונות על בסיס אותו עיקרון: שירות שיתוף לרכב המתחלק בין מספר אנשים, השכרת אופניים פרטיים למספר שעות והשכרת רכב פרטי  על בסיס יומי לא קבוע. פורבס מעריך שהשוק של כלכלת השיתוף יגיע השנה ל 3.5 מיליארד דולר עם צמיחה של 25%. ביטוי לפוטנציאל של שוק זה, היא רכישת חברת זיפקאר, המשכירה רכב על פי עקרונות כלכלת שיתוף,  על ידי חברת אוויס ב 500 מיליון דולר.

אליצפן רוזנברג (
Ynet): עמלת פרעון על ההלוואה: לא חייב, אבל תשלם. בדומה לפטור מעמלת פרעון מוקדם על משכנתה במסלול הפריים, גם על הלוואות רגילות במסלול דומה, הלקוח אינו צריך לשלם עמלת פרעון מוקדם.  למרות זאת בעל עסק שלקח הלוואה בסך של 1.3 מיליון ש"ח בריבית פריים, חוייב לשלם לבנק הבינלאומי עמלת פרעון מוקדם בסך של כ 56 אלף ש"ח. זה אינו המקרה היחיד. ההערכות הן  שבשנים האחרונות גבו הבנקים עשרות מיליוני שקלים על עמלת פרעון מוקדם, על אף שאינם זכאים לעשות זאת. לצורך כך הם ניצלו את העמימות הנתפסת על ידי הציבור ביחס לשאלה האם עליו לשלם עמלה כזו? על פי חוק הבנקאות, אין לגבות עמלת פרעון מוקדם בהלוואות שקליות בריבית משתנה (פריים), שמועד שינוי הריבית אינו ידוע מראש והלקוח הודיע לבנק חודש מראש על כוונתו לפרוע את ההלוואה במועד מוקדם.

אורה קורן ואורן מג'ר (דה-מרקר): בדיקת OECD: "החדשנות היא מנוע צמיחה מרכזי בישראל, אך הרגולציה מכבידה עליה". על פי דוח של OECD שבחן את מערכת התמיכה בעסקים קטנים, בישראל חסרה תוכנית אסטרטגית רב שנתית שתתבסס על כל השחקנים ותבטיח מערכת תומכת אפקטיבית בפיתוח התמחויות של עסקים קיימים וחדשים. ממצאי הדוח מראים כי בישראל יש ייצוג חסר לעסקים בינוניים. הישרדות עסקים בישראל בשנה הרביעית מגיעה לכ 50% בדומה לממוצע במדינות ה OECD
. על פי נתוני הלמ"ס יש בישראל 480 אלף עסקים קטנים ובינוניים, מתוכם 244 אלף עצמאיים. בשנת 2008 חוקק האיחוד האירופי חוק לעסקים קטנים ובינוניים, הנחשב למתקדם. הבדיקה התמקדה במטרה לקדם את ישראל לעמידה בסטנדרטים של חוק זה.    


בשורה אחת:
אפקט פישר: הדולר עלה ב 0.3% ל 3.707  שקלים לאחר הורדת הריבית.    
האוצר: נוריד את מחירי המים ב 5%. שלום: במקרה הטוב המחירים ירדו ב  2.5%.   
מה חדש בתחום המטבחים החכמים וכמה זה עולה? 
הכנסת אישרה את עליית המע"מ ל 18% החל מה 2.6 . 
החזון של אגסי טבע באוקיינוס.   

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio