רותי שרון - 02/11/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
02/11/14

 

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): כללי המשחק משתנים// קופות החולים יחויבו בפוליסת ביטוח סיעודי אחידה. המפקחת על הביטוח במשרד האוצר, דורית סלינגר, פרסמה הוראות חדשות ביחס לפוליסות ביטוח סיעודי קיבוצי. ההוראות החדשות מתייחסות למבוטחים סיעודיים בקופות החולים, שבהם מבוטחים 4 מיליון בני אדם, ולפוליסות הביטוחים הקבוצתיים של עובדי מקומות עבודה גדולים, שהופסקו על ידי קודמה בתפקיד לפני שלוש שנים. הנפגעים העיקריים הם מבוטחים מבוגרים שישלמו יותר ויקבלו פחות. הפוליסות האחידות של קופות החולים יגדירו את תנאי ההצטרפות לביטוח ואת גובה התשלומים למבוטח, שיהיה אחיד בכל קופות החולים. גובה התשלום על הפוליסה לא הוגדר על מנת ליצור תחרות בין קופות החולים.

שחר סמוחה (גלובס): שתי ישראליות הקימו את ה-AirBnB של האירועים. עדי בירן וליהי גרסטנר, אדריכליות ומרצות תרגמו את תחומי העניין המשותף למיזם עסקי. המיזם מקשר באמצעות אתר אינטרנט בין אנשים שמציעים מקומות שבבעלותם לבין אנשים המחפשים מקומות לאירועים ייחודיים. הרעיון דומה לרעיון של AirBnB בהקשר של דירות נופש. האתר שהקימו Splacer.com מאפשר כלכלת שיתוף בין בעלי מקומות לבין אנשים המעוניינים לקיים הרצאות, תצוגות אופנה, מסיבות, השקות מוצרים, חנויות ותערוכות. 

מוטי בסוק (דה מרקר): 7 נתונים שכדאי להכיר על הפערים בהכנסות ובאיכות החיים בישראל. המאמר עוסק בנתונים המופיעים בסקר הוצאות המשפחה לשנת 2013, שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הכנסות חודשיות של משפחה מהעשירון העליון היו  32,903 שקל נטו. הכנסות משפחה מהעשירון התחתון היו 4,292 ש"ח לחודש. משפחה מהעשירון העליון הוציאה פחות משני שליש מהכנסותיה לצריכה בעוד משפחה מהעשירון התחתון הוציאה פי 1.6 מהכנסותיה. 7 הנתונים המנותחים במאמר הם: 1. 80 אחוז מההכנסות מוקדשות לצריכה. 2. ההוצאה לתחבורה ותקשורת גדולה מההוצאה למזון. 3. העניים חיים מעבר ליכולתם. 4. הפערים בהכנסה לנפש הצטמצמו. 5. ההוצאה לבריאות בחמישון העליון פי 3.5 מההוצאה בחמישון התחתון. 6. הכנסות עצמאיים גבוהות מהכנסות שכירים. 7. לשליש מהעשירון התחתון אין מחשב.

אריק שרמן (דה מרקר):  דעה: איפה תקנו ביסלי ב-2 שקלים בלבד. הכותב, מרצה לכלכלה וחשבונאות במרכז אקדמי רופין, קנה ביסלי ב-2 שקלים בכפר ערבי וב-5 שקלים במכולת השכונתית. דעתו היא שמחאה, דוגמאת מחאת המילקי אינה עוזרת להפחית מחירים. היא רק מגדילה את המכירות של המוצר. הפתרון לבעיה הוא הגדלת עודף הצרכן (מושג ממבוא לכלכלה), כלומר: הורדת המחיר. אפשר להשיג זאת באמצעות הפסקת קניית מוצרים במחיר גבוה. פתרונות אפשריים הם קניית מוצר תחליפי או קניית המוצר במקומות בהם המחירים זולים יותר, למשל: כפרים ערביים או שכונות חרדיות.

דרור שאייר (פורבס ישראל): קרבות הליסינג: שיטת הרכישה החדשה מציתה את התחרות בין חברות הסלולר. לפני קצת יותר משבוע השיקה חברת אורנג' מסלול ליסינג ייחודי לרכישת מכשירי ה- IPhone החדשים. באורנג' מבטיחים שהמסלול מבטיח מחירים זולים לאורך זמן. ייתכן ששיטת הליסינג היא הצעד המתבקש הבא בעולם הסלולר. בארצות הברית מתחרות החברות הגדולות באמצעות שיטות ליסינג. הרעיון הוא לאפשר תשלום חודשי על המכשיר ולשדרג אותו למכשיר חדש כאשר הוא יוצא לשוק.  קצב השינויים וההשקות ההולך וגדל הופך רכישת מכשירים חדשים שמתיישנים מהר ללא כדאית.

עידו רוזנטל (NRG): דעה: החזירות שלנו יוצרת את יוקר המחיה. יוקר המחיה בישראל גבוה מיוקר המחיה מבמרבית המדינות בעולם המערבי. כולנו מאשימים בו את הממשלה, הטייקונים, היצרנים, רשתות השיווק, העיריות וכיו"ב. כותב המאמר מאשים את עצמנו ואת עצמו בכלל זה. אנחנו אלה שרוצים את מה שיש לשכן שלנו ומוכנים לשלם יותר. הפתרון הוא פתרון חינוכי ערכי ולא צעדים של הגבלת מחירים. חסרים לנו ערכים של צניעות.

בשורה אחת:
הריבית ללא שינוי: בנק ישראל "יבחן כלים שונים" להשגת מטרות.
רוצים הלוואה זולה? תאלצו להמתין לפחות עוד שנתיים. מחקר של הבנק העולמי קובע שמאגר נתוני אשראי ישפר את התחרות.
לאומי: הקנס על הסיוע להעלמות מס עשוי לגדול. הבנק צפוי להפריש עוד מאות מיליוני שקלים.
בנק הפועלים סניף אירן. ללא גט רבני  לא ניתן להסיר את הבעל מבעלי המשכנתה.
גל פיטורים בחברות הייטק. הפעם בניגוד לעבר פיטורים גם במרכזי מו"פ. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio