רותי שרון - 03/05/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
03/05/15


אלי ציפורי (גלובס): בנקאי בכיר: "העולם הוא בועה אחת גדולה. זה ברור שהיא תתפוצץ". הכותרת היא ציטוט, בעילום שם, של בנקאי בכיר. הטענה המרכזית היא, שמדיניות הריבית הנמוכה בכל העולם יוצרת בועה שתתפוצץ. מדיניות הריבית הנמוכה נועדה לסייע לחברות לגייס כסף לצורך הגדלת הצמיחה. חיסרון אחד של המדיניות, הנמשכת כבר כמה שנים, שהיא מגדילה את הרווחים בהשקעות בבורסה ובסחורות, משום שלא משתלם להשקיע באפיקים אחרים. החיסרון השני הוא שהכסף הזול דוחף משקי בית וחברות לקחת יותר אשראי, שבסופו של דבר חלקם לא יוכלו להחזיר. מצב דומה היה במשבר הסאבפריים בשנת 2008 ובמשבר בשנת 2000. השאלה אינה האם יתרחש משבר?, אלא מתי הוא צפוי להתרחש.

דרור מרמור ועמירם ברקת (גלובס): כחלון מתכונן להקפיץ מס הרכישה לדירות להשקעה ל-20% מהשקל הראשון. שר האוצר המיועד, משה כחלון, מתכוון להעלות בהרבה את מס הרכישה על דירות להשקעה. צעד זה הוא חלק מתכנית כוללת, שמטרתה הורדת מחירי הדירות. פקידי משרד האוצר תומכים ביוזמה. לפי החישובים שלהם, הרמה האופטימלית היא 20% מס מהשקל הראשון. מס גבוה יותר יקטין את הכנסות האוצר, משום שיצמצם את מספר העסקאות. בסימולציה שערך העיתון, מיסוי כזה יכפיל פי 4 את גובה המס על דירה בשווי שני מיליון שקל. צפויה עליה ברכישת דירות להשקעה במעד הקרוב, על מנת להימנע מתשלום מס מוגדל. לאחר אישור המס וסיום תהליך החקיקה, צפויה ירידה במחירי הדירות וירידה במספר רכישות הדירות להשקעה. מיסוי הוא רק אחד מהצעדים הצפויים, שמטרתם הורדת מחירי הדירות. 

מיקי פלד (כלכליסט): פרופ' דן בן-דוד מקים מוסד מחקר מתחרה למכון טאוב. פרופ' דן בן-דוד שניהל את מכון טאוב לחקר המדיניות החברתית בישראל, פורש מהמכון ומקים מוסד מחקר מתחרה. יחד איתו פורשים ארבעה חוקרים ביניהם פרופ' אייל קמחי, המתמחה בשוק העבודה. הפורשים יצטרפו אל פרופ' בן-דוד במכון החדש. רשמית, סיבת הפרישה היא תחושת מיצוי, אבל הסיבה האמיתי היא מחלוקת עם ג'וינט, הממנת את מכון טאוב, ביחס לפן הניהולי של המכון. המכון שהוא מקים יקרא שורש. הוא מיועד להיות מכון מחקר בסגנון מכוני Think Tank האמריקאיים ואמורים להיות בו כ-20 חוקרים. 

חיים לוינסון (דה מרקר): פנסיה תקציבית: השחיתות הגדולה בתולדות המדינה. הכתבה מציגה נתונים סטטיסטיים ביחס לפנסיה התקציבית: אחוזים מהתחייבות הממשלה לפי מגזר (מערכת הביטחון - 44.4%, עובדי הוראה - 27.4% ועובדי מדינה 14.9%) והעליה העקבית בנטל של הפנסיות למערכת הביטחון. הכתבה מתמקדת במה שהכתב מכנה "שחיתות", העדפת קבוצות מיוחסים בגובה הפנסיה שהם מקבלים, בהשוואה לעובדים מהשורה הזכאים לפנסיה כזו. כך למשל, עובד רגיל צובר פנסיה של 2% לשנה. המיוחסים למיניהם מקבלים אחוזים גבוהים יותר. 

יאיר חסון (Ynet): ראיון: עו"ד מיכלס ורן מזרחי בנושא: מה מכסה ביטוח נסיעות לחו"ל במקרה של רעידת אדמה? בעקבות רעידת האדמה בנפאל עלה נושא רעידות האדמה לכותרות. קיימים שלושה סוגי פוליסות ביטוח נסיעות: רגילים, עסקיים ולתרמילאים ולספורט אתגרי. הכיסוי בסוג השלישי מלא יותר באירועים כאלה. יש כיסוי לפגיעה גופנית אבל לא בהכרח כיסוי לנזקים עקיפים. כך למשל, אין כיסוי לנזקי קיצור נסיעה, משום שכל בתי המלון נהרסו או שיש חשש למגיפות. יש כיסוי לחילוץ ובדרך כלל לא מגיעים לתקרת הסכום המבוטח משום שהוא גבוה. בכל מקרה יש אפשרות להרחיב מראש את הכיסויים הנכללים בפוליסת הביטוח.

מעין מנלה (כלכליסט): ראיון עם פרופ' יצחק אג'ידס: "המנהלים הישראלים לא שוים את המשכורות המשלמות להם". פרופ' אג'ידס, מומחה בעל שם עולמי, פיתח תיאוריה ניהולית וארגונית הקרויה על שמו. אג'ידס יעץ לקוקה קולה העולמית, וולבו, אפליד מטריאלס, בנק אוף אמריקה וממשלות שוודיה, יון וברזיל. לדעתו בישראל מחפשים את המנהל המושלם בעוד שבניהול נכון חשוב יותר לבנות את הצוות סביב המנהל. המנהלים בישראל מרוויחים בממוצע פי 25 מהעובדים שלהם. לדעת אג'ידס, הם אינם שווים משכורות כה גבוהות.  

בשורה אחת:
צפו בטבלה: מה עשו קופות הגמל שלכם בשנה האחרונה?
הישראלי המתגורר בשוויץ ומוצא תעסוקה לגמלאים בארץ. אתר חדש "סבא בא" מאפשר לגימלאים להציג את כישוריהם ולמצוא עבודה. 
חינוך פיננסי: הרחבת המשפחה מצריכה בחינה של הכיסויים הביטוחיים.
מגמות מדאיגות ביצוא הישראלי לאיחוד האירופי.
שוויץ המדינה המאושרת בעולם והיכן ישראל?  באופן מפתיע ישראל מדורגת במקום ה-11 לפני מרבית מדינות המערב.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il


Go Back  Print  Send Page


 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio