רותי שרון - 03/11/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
03/11/13


הלמ"ס: האם  מדדים אובייקטיבים ומדדים סובייקטיביים מציגים את אותה התמונה? מדידת התמ"ג (תוצר מקומי גולמי)  של מדינה, היא מדידה חשובה, המספקת אינדיקטורים למצבם הכלכלי של תושביה. בשנים האחרונות גוברת המגמה לא להסתפק במדד זה ולהוסיף מדדדים סובייקטיביים של רווחה לסטטיסטיקה הרשמית. לא בהכרח קיימת התאמה בין המדדים הסובייקטיביים לבין התמ"ג. על אף שקיים מתאם גבוה בין המדדים.  במדינות בהן נמצאה רמת תמ"ג גבוהה מהמדדים לרווחה (ארה"ב, שוויץ) חשובה הגדלת רמת ההכנסה. במדינות שבהן  המדדים הסובייקטיביים לרווחה גבוהים יותר (אוסטרליה, ניו זיילנד, נורווגיה ושבדיה) יש רצון למציאת איזון בין עבודה לחיי משפחה. במדינות אלה קיימת מגמה של הפחתת שעות העבודה והעדפת הקטנת זיהום האוויר על תוספת מפעלי תעשייה. במדינת ישראל הייתה עליה מתמשכת במדדים הסובייקטיביים, (כגון: שביעות רצון מהמצב הכלכלי והערכה שהמצב הכלכלי ישתפר) בשנים 2004-2010. בשנת 2011 נבלמה העלייה בשיעור האופטימיות.     

גלובס: מועצת המים אישרה הפחתה של 3% בתעריפי המים והביוב. מועצת המים אישרה בשבוע שעבר, הפחתה של 3% בתעריפים  הביתיים של מים וביוב. ההפחתה היא החל מינואר 2014. אלכסנדר קושניר, מנהל רשות המים ויו"ר המועצה, אומר שההפחתה משקפת התייעלות וניצול יתרון לגודל. במקביל אושרה הפחתה גם בתעריפי המים לחקלאות ואיחוד תעריפי מים שפירים לחקלאות במקום שלוש מדרגות תעריף.    

כלכליסט: זהירות קנייה אימפולסיבית. המאמר מגדיר חמישה מצבים בהם נמצא כי אנשים נוטים לבזבז באמצעות קנייה במחיר גבוה יותר או באמצעות קניית מוצרים, שהם אינם צריכים. המצבים הנ"ל מתייחסים גם לאנשים שבדרך כלל צרכנים נבונים. חמשת המצבים הם: כאשר מנסים להימנע מצפיפות או בלגן,  אחרי שפותחים חשבון בנק נוסף, כשרוכשים פריט מביך,  כשעצובים וכשמבטיחים לנו חוויה.   

גד פרץ (גלובס):  עסקת השנה: רשות ההגבלים בדרך לאישור עסקת בזק - YES. התקדמות מהותית לקראת אישור עסקת המיזוג בזק-YES. מפרטים ראשונים של פרטי התנאים המגבילים של העסקה, מראים כי רשות ההגבלים העסקיים מעוניינת לאשר את העסקה בתנאים המעודדים תחרות בתחום הטלוויזיה. עידוד התחרות נעשה באמצעות מגבלות התומכות בכניסת חברות חדשות לתחום. חברות כמו סלקום או פרטנר, המעוניינות להיכנס לתחום יוכלו לקנות חומרים של YES באותו מחיר, שבזק תקנה אותם. נתון נוסף שפורסם הוא שהתקדמות טכנולוגית שחררה חסמים המונעים ציפייה חופשית בתכנים טלוויזיוניים באינטרנט.

מוטי בסוק (דה מרקר): פלוג: עניים שלא עבדו ונכנסו לשוק העבודה נותרו עניים אבל פחות. "התהליך שחל בשנים האחרונות של הפחתת תשלומי העברה מצד אחד והפחתת המיסים הישירים מצד שני, תרם להגברת הגמישות בשוק העבודה אבל גם לעלייה באי השיוויון בהכנסה הפנויה", כך אמרה קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל בכנס של מרכז טאוב, שעסק באי השיוויון בעבודה. לדבריה, קיים מתאם שלילי בין הגדלת הגמישות בשוק העבודה לבין מידת השיוויון בהכנסה. מגמת הגידול באי השיוויון בהכנסות הפנויות מאפיינת את רוב מדינות ה OECD בשנים 1985-2008.

שחר שילוח (HRUS): מקצועות בסכנת הכחדה. כמות המועסקים בחלק מהמקצועות נמצאת במגמת ירידה.מקצועות כמו:שענים, סנדלרים וחייטים כבר כמעט נעלמו. מקצועות אחרים נמצאים בתהליך היכחדות. כך למשל, בשוק האמריקאי פחת מספר משרות המזכירות ב 1.1 מיליון בין השנים 2000 ל 2010. סוכני נסיעות, חקלאים (בעלי חוות. לא מועסקים בחקלאות), מרכזנים, ועוזרים משפטיים הם מקצועות נוספים במגמה של היעלמות. רוב המקצועות האלה הם מקצועות של מעמד הביניים. השאלה היא האם יש פתרון סביר עבור האנשים, שהמקצוע שלהם בתהליך היעלמות? לא בטוח שהסבה מקצועית תאפשר להם להתמודד עם צעירים העוסקים באותו מקצוע חדש. הבעיה בחלק מהמקצועות כמו חקלאים וסוכני נסיעות היא שמספר המשרות בתחום  אינו קטן, אלא מהות המשרות משתנה. את העבודות של מעמד הביניים מחליפות עבודות המיועדות למעמד הנמוך שהשכר בהן  נמוך יותר.          

בשורה אחת:
עובד מבוגר, תפברק את הגיל! האם זה המסר של בית הדין לעבודה?  
הישרדות בעולם הריאליטי: מובטלים חסרי ניסיון.  על מובטלי דור ה
Y.  
אל-על רוצה להקים חברת בת לטיפול בנוסעיה המתמידים: העובדים מתנגדים.  
הוט נקנסה ב 100 אלף שקל בשל איטיות המענה במוקדי השירות      
הורים בסין מכרו את הבת שלהם בשביל לקנות אייפון. נער סיני בן 17 מכר כיליה למימון אייפון ואייפד.    


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio