רותי שרון - 04/08/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
04/08/13

 

איילת רוזן (מקו): שתף, אכלת אותה. ג'רון לנייר מחבר הספר "מי הבעלים של העתיד?"  חושב שכלכלת החינם האינטרנטית ממוטטת את מעמד הביניים. אנשים שואלים את עצמם: מדוע לשלם כסף אם אפשר לקבל בחינם? חברות המתחרות במוצרי החינם, מתקשות לעמוד בתחרות ומפטרות עובדים. הדוגמה העדכנית היא מצבה הקשה של חברת קודאק, עקב הצלחת צילום באמצעות אינטגרם. קודאק, שבעבר העסיקה 140 אלף עובדים ושוויה הוארך ב 28 מיליארד דולר, נמצאת לפני פשיטת רגל. אינסטגרם, המתחרה החינמית, העסיקה 13 עובדים כאשר נמכרה לפייסבוק תמורת מיליארד דולר. לנייר חושב שעל החינם הזה נשלם ביוקר, משום שהכוח מתרכז בידיהם של ארגונים גדולים שלהם מחשבים חזקים. לנייר הוא  מחלוצי מדעי המחשב ומשחקי המציאות המדומה ונבחר ע"י אנציקלופדיה בריטניקה לאחד מ 300 הממציאים הגדולים בהיסטוריה. לנייר מציע מודל חלופי בו ישלמו לנו עבור המידע שלנו.     

אפרת אהרוני (גלובס): מה מכסים ביטוחי הנסיעות לחו"ל? המאמר עוסק בביטוחי הכבודה בזמן נסיעה לחו"ל. מרבית התביעות בנושאי כבודה הן על גניבות של בגדים ופריטים אלקטרוניים. קיימים רבדים שונים של ביטוח כבודה. הביטוח יכול להיעשות באמצעות חברות כרטיסי אשראי, קופות חולים וסוכני ביטוח. בכל מקרה המבטחת היא חברת הביטוח. עלות הרובד הבסיסי נמוכה או בחינם, אך ככל שמתווספים רבדים, גדלה עלות הביטוח וגדל גם הכיסוי. הכיסוי תמיד מוגבל, ונע בין 2,000 דולר בפוליסה הזולה ל 3,500 דולר בפוליסה היקרה ביותר. כיסוי פריטים אלקטרוניים מוגבל לעד שני פריטים לאדם. ההמלצה העיקרית היא לדעת מראש מה מבוטח ובמיוחד מה לא מבוטח.    

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): המספרים שמאחורי הסעיפים הקטנים. שליש מתקציב המדינה לשנים 2013-2014, שאושר ב 29.7 מיועד לתשלום חובות עבר והריבית עליהם. התקציב הגדול ביותר הוא של משרד הביטחון, שקוצץ ל 51 מיליארד שקל. המשרד השני בגודל תקציבו הוא החינוך עם תקציב של 43 מיליארד שקל. הסעיף שעלותו הגבוהה ביותר הוא משכורות למורים. התקציבים הבאים אחריהם לפי גודל הם: משרד הבריאות עם תקציב של  17.1 מיליארד שקל לסל הבריאות, שמהווה את רוב תקציב המשרד. סל הבריאות עלה ב 6% לעומת התקציב הקודם), משרד השיכון ומשרד התחבורה.  

אליצפן רוזנברג (Ynet): הרווק לא קורא ומפסיד כסף בפנסיה. רווקים חותמים על טפסים מבלי שקראו אותם. התוצאה היא שהם מבטחיפ בני זוג ושאירים התלויים בהם, שאינם קיימים כלל. הסכום המופרש לקרן הפנסיה מתחלק בין שלושה צרכים : חיסכון פנסיוני, אובדן כושר עבודה וביטוח חיים. ביטוח החיים כולל באופן  אוטומטי ביטוח בן-זוג או בת-זוג וביטוח ילדים.  רווק, שאין ול שאירים המכווסים על ידי הביטוח, יכול למלא טופס המבטל ביטוח שאירים. אם יעשה זאת, יופנה הכסף לחיסכון. מילוי טופס ביטול ביטוח שאירים, תקף רק לשנתיים. לאחר מכן יש צורך למלא שוב את הטופס.       

צבי זרחיה (דה-מרקר): הכנסת העבירה בקריאה ראשונה את הצעת החוק לחינוך פיננסי. על פי הצעת החוק שעברה בקריאה ראשוה , הממונה על שוק ההון , הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, יהיה אחראי על ריכוז וגיבוש מדיניות לקידום החינוך הפיננסי ועל התווית המדיניות הלאומית לחינוך פיננסי.  לשם כך תוקם מועצה מייעצת  לממונה על חינוך פיננסי והגברת האורינות הפיננסית. על פי הצעת החוק, הממונה והמועצה המייעצת יחליפו את הקרן הממשלתית לחינוך פיננסי. 

יסמין גואטה (דה-מרקר): לפרק את החבילה בלי לאבד את הרכוש: מה חשוב לדעת לפני שחותמים על הסכמי ממון. העלייה בשיעור הגירושין ביחד עם העלייה במספר הזוגות החיים יחד ללא נישואים (מספרם הוא כ 250,000 איש), העלתה את החשיבות של הסכמי ממון.  ללא הסכם ממון  עלול אחד מבני הזוג לאבד את כל רכושו לבן זוגו לשעבר. הסכם ממון חשוב במקרים בהם אחד או שני בני הזוג צברו רכוש לפני הנישואים. הוא חשוב גם במקרה של נישואים ברבנות. במאמר מוצגות המלצות לבניית הסכם ממון. בין ההמלצות להיעזר בעו"ד שזה תחום התמחותם, להגדיר היטב את הרכוש ולהגדיר במדויק תאריכים שעד אליהם הרכוש שנצבר שייך לכל בן-זוג בנפרד ותאריכים מהם הרכוש הנצבר משותף.  

בשורה אחת:
היד שמושיטה רשות המיסים למושכי כספי הפיצויים    
הסכם עובדי הקבלן בין ההסתדרות למדינה יורחב לכל המגזר הציבורי   
חוסכי עמיתים עשויים לקבל קצבאות פנסיה שגויות. 
צפו: הרשימה המלאה של מקלטי המס של ישראלים בחו"ל   
אישה מחפשת מכונית משומשת   

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio