רותי שרון - 05/01/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05/01/14


דעה: מיכאל נויברגר (דה-מרקר): קצת יותר לבעלים קצת פחות ליורשים. הכותב מתגורר בדיור מוגן. החיים בדיור מוגן  עשויים להיות טובים. העלויות גבוהות. הבעיה היא שרוב הדיירים אינם סוגרים את כל פרטי החוזה וכתוצאה מכך בטווח ארוך גדלות העלויות יותר מהמתוכנן. כך למשל התשלום החודשי גדל יותר מהעלייה במדד המחירים לצרכן, לא כל פעולות התחזוקה של דירות כלולות במחיר וחלק מפעילויות הפנאי, שהובטחו בחינם, כרוכות בתשלום נוסף. התוצאה: יותר כסף לבעלי הדיור המוגן פחות כסף ליורשים.     

אליצפן רוזנברג (Ynet): שנת 2014: השינויים שישפיעו על הכסף שלנו. המאמר מפרט שינויים כלכליים בשנת 2014, המשפיעים על החיסכון וההשקעות של משקי הבית. בחיסכון לטווח קצר צפויה השקת מוצר חדש הנקרא: קרנות פיקדון ומילוות (קפ"מ), שצפוי לתת תשואה גבוהה יותר מהפק"מ. מפורטים מספר צעדים העשויים להגדיל את הצבירה הפנסיונית ולהפחית את העלויות לחוסכים. מימוש מסלקה פנסיונית צפוי  לתת לחוסכים מידע ואולי לאפשר להם לבצע פעולות. כמו כן מפורטים צעדים הצפויים להקטין את עלויות ניהול תיק השקעות וכניסת קרנות זרות לבורסה בישראל.      

אפרת אהרוני (גלובס):מי שומר על פרטי האשראי שלנו. כאשר אנו מבצעים עסקה באמצעות כרטיס אשראי, החברה עלולה לשמור את פרטי כרטיסי האשראי שלנו במאגרי מידע ממוחשבים. השמירה אינה מוגבלת בזמן. הבעיה היא שלפעמים קורה, שהחברה עלולה לחיב אותנו על עסקאות שלא ביצענו תוך שימוש בפרטי כרטיס האשראי שלנו שנשמרו. החיוב השגוי, עלול להתרחש כמה שנים אחרי שסימנו את ההתקשרות עליה התחייבנו. לא בכל המקרים מדובר בטעות. בחלק מהמקרים "מוכרים" לנו שירות שלא ביקשנו. המאמר מציג את האופן שבו יש להתמודד עם מצב כזה ולדרוש החזר ולפעמים גם פיצוי, באמצעות חברת כרטיסי האשראי. היות שקיימת התיישנות על החזרים, חשוב לעקוב בסדירות אחר דפי החיוב של חברות כרטיסי האשראי.     . 

אמיתי זיו (דה מרקר):  מנצחת הניידות בסלולר בשנת 2013: גולן טלקום. המפסידה הגדולה - סלקום. חברת גולן טלקום היא החברה אליה התנייד המספר הגדול ביותר של לקוחות בשנת 2013
לחברה התניידו 133 אלף לקוחות. במקום השני חברת Hot Mobile אליה התניידו 66 אלף לקוחות. חברת Hot Mobile גייסה ברוטו מספר גדול יותר של מצטרפים, אבל בניכוי הנטישה הגבוהה של לקוחותיה, המספר נטו קטן יותר. הנטישה היא על רקע של השירות הגרוע של חברת הוט, גם בנושאים אחרים כמו טלוויזיה. חברת סלקום איבדה 105 אלף מנויים. במקום השני חברת פלאפון שאיבדה 77 אלף מנויים ואחריה חברת אורנג'. גם חברת רמי לוי איבדה מנויים רבים ולכן יצאה במבצע הוזלות, על מנת להגדיל מחדש את מספר לקוחותיה.
 
מירב ארלוזוורב (דה מרקר): משהו מקולקל במערכת השכר. המאמר מציג נתונים ביחס לשכר במגזרים שונים, בעקבות פרסום הדוח השנתי של הממונה על השכר במשרד האוצר. על פי הנתונים, במגזר הציבורי מרוויחים יותר מאשר במגזר הפרטי. נתון זה תמוה, משום שבמגזר הציבורי יש ביטחון תעסוקתי ובנושאים כלכליים מקובל שרווח גבוה יותר ניתן להשיג כשרמת הסיכון גבוהה יותר. המאמר מנסה ליישב סתירות כביכול בין נתונים. כך למשל השכר הממוצע בצה"ל הוא 12.6 אלף ש"ח ברוטו. נתון זה מוטה כלפי מטה בגלל שכרם הנמוך של משרתי קבע זמניים (חיילי חובה, שחתמו קבע לשנהאו למספר שנים מצומצם). כמו כן מעלה המאמר את השאלה: האם ובאיזה היקף ניתן לצמצם את מספר עובדי המגזר הציבורי? הבסיס לשאלה הוא דוח של חברת מקנזי, שמצא שיש כ 2,000 עובדים מיותרים בחברת החשמל.  

שאול אמסטדמסקי (כלכליסט): כ 2 מיליון עובדים לא יכולים לשפר את תנאי הפנסיה. שוק הפנסיה נפתח לכאורה לתחרות. לכאורה, עובד יכול לבחור את הגוף הפנסיוני שבו יחסוך. המציאות מורכבת יותר, משום שיש משולש עם אינטרסים שונים: המעביד, סוכן הביטוח והעובד. המעביד צריך לתפעל את התשלומים לגוף המבטח את העובד. בפועל מי שמתפעל זאת עבור המעביד זה סוכן הביטוח. סוכן הביטוח עושה זאת בחינם עבור המעביד. מי שמשלם את המחיר הם העובדים. שמשלמים דמי ניהול גבוהים יותר, שחלקם מגיעים לכיסו של הסוכן. בנוסף לכך העובד מנוע מלהחליף סוכן ולשפר את תנאיו. לדעת הכותב,  הדרך לשינוי המצב עוברת אצל הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר, שצריכה לבצע רפורמה.   

בשורה אחת:
בנק יהב הזול ביותר בעמלות. היקרים ביותר: מרכנתיל דיסקונט וערבי ישראלי.    
מה קרה למחירי המכוניות המשומשות? מחירון 2014 של יצחק לוי נחשף.  
צפי בקופות הגמל : תשואה של 10% ב 2013. לתשואות תרמו בעיקר התחזקות המניות ואגרות החוב בארץ ובחו"ל. 
ב 30.12.2013 הוכנסו מחירי שמנת מתוקה וגבינה לבנה לפיקוח. המוצרים הוזלו בכ 20% . 
נתונים מסקר כוח האדם של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.  

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio