רותי שרון - 05.03.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2017 >> 03/17 >> 05.03.2017

חדשות כלכלת המשפחה
05.03.2017


אליצפן רוזנברג (Ynet): בשורה לחוסכים: הדרך אל הכסף שלכם תתקצר. חוסכים רבים המבקשים לפדות חסכונות מקופות הגמל, קופות הפנסיה וביטוח המנהלים נתקלים בדרישות ובעיכובים. טיוטת הוראות חדשה, שפירסמה דורית סלינגר, הממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, מנסה לעשות סדר בתהליך משיכת החסכונות ולהקל על ביצוע המשיכה. ההוראות החדשות מאפשרות זיהוי הלקוח באמצעות כרטיס אשראי ולא רק באמצעות משלוח צ'ק או קבלת אישור מהבנק על ניהול חשבון בנק. מנהלי החסכונות נדרשים לפרסם במקום בולט באתר האינטרנט שלהם את תהליך שחרור כספי החיסכון. עוד נקבע, שתוך יומיים מהגשת הבקשה על מנהל הכספים לשלוח ללקוח אישור (במקרה של בקשה תקינה) ותיאור הבעיה (במקרה של בקשה לא תקינה). המסמכים אותם צריך להגיש יהיו אחידים וניתן יהיה לשלוח אותם באמצעות אתר האינטרנט.

אמיר רוזנבאום (כלכליסט): בנק ישראל רוכש עוד כ-300 מיליון דולר ומאותת לשוק: נמשיך להתערב במסחר. בנק ישראל רכש ב-1 במרץ כ-300 מיליון דולר. שערו היציג של הדולר עלה מ-3.63 ל-3.66. ב-2 במרץ במהלך המסחר השלים שערו של הדולר עלייה של 1.3% לעומת שערו לפני התערבות בנק ישראל במסחר. המשנה לנגידת בנק ישראל ד"ר נדין בודו-טרכטנברג אמרה בראיון לרויטרס, שהבנק ימשיך להתערב במסחר ולרכוש דולרים במטרה להקטין את עליית שערו של השקל. בודו-טרכטנברג הוסיפה "שהשקל מוערך יתר על המידה ואינו משקף את חוזקה האמיתי של כלכלת ישראל". במחלקת המחקר של FXCM ישראל אומרים, שלמרות האכזבה מכך שנשיא ארה"ב טראמפ לא הציג באופן מפורט יוזמות ולוחות זמנים, שער הדולר ממשיך לעלות מול מטבעות אחרים. בהשוואה לשקל הוא יורד והגיע ב-1 במרץ לשערו הנמוך ביותר מאז נובמבר 2014. 

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: מדדי איכות חיים קיימות וחסן לאומי 2015. בעקבות החלטת ממשלה מאפריל 2015, מפרסמת הלשכה המרכזית מדדי איכות חיים, קימות וחוסן לאומי. בעלון זה מפרסמת הלמ"ס תמצית הממצאים ב-9 תחומים. הפרסום מסכם את הממצאים לסוף שנת 2015. איכות חייו של אדם תלויה בגורמים כגון: בריאות, קשרים חברתיים, עבודה, הכנסה, אמון, תחושת ביטחון ועוד. הלמ"ס פיתחה 49 מדדים על בסיס נתונים שמדידתם מבוססת על נתוני הלמ"ס. בהשוואה לשנה הקודמת נרשם שיפור ב-21 מדדים לעומת הרעה ב-13 מדדים. בפרסום נסקרים המדדים בפירוט.

אסא ששון (דה מרקר): דעה: ניהול קופת פנסיה אישית: הפיתרון הזול יכול לעלות לכם ביוקר. הכנסת אישרה ניהול חשבונות פנסיוניים אישי. במסלול זה מנהל החוסך הפנסיוני את ההשקעות באופן עצמאי. החוסך נהנה מהטבות המס, שמקבלים בניהול קרן פנסיה או בניהול חיסכון פיננסי אחר. בנוסף לכך יהנו החוסכים מעמלות מסחר נמוכות ודמי ניהול מופחתים. הגוף המנהל עבורם את החיסכון בקרן הפנסיה אינו מנהל אותו בפועל ולכן יכול להסתפק בדמי ניהול נמוכים יותר. המשקיעים שיכלו כבר לנהל קופת גמל אישית בעבר יכולים להשקיע באמצעות מכשירים פיננסיים שהיו מנועים מלהשקיע בהם בעבר. אנשים המנהלים את כספי הפנסיה של עצמם מנועים מלהשקיע בקרנות גידור ובפריבט אקוויטי. המסלול מיועד לחוסכים מתוחכמים. כותב המאמר חושב שהבעיה היא, שגם הציבור הרחב עלול להשתמש במסלול הזה והנזק עלול להיות גדול מהתועלת. מחקרים מראים שהציבור הרחב משקיע באופן כושל. טעות מרכזית שלו היא מכירה בירידות שערים וקניה בעליות שערים.

אירה אימרגליק (וואלה): תבדקו את התלוש: טעויות חשבי השכר נחשפות. סקר חדש של חברת "עוקץ" מגלה כי שכיחות הטעויות בתלושי שכר נאמדות בעשרות אחוזים. בסקר נבחנו 3,300 תלושי שכר שהפיקו 321 חשבים. שכיחות הטעויות בעסקים קטנים ובינוניים גדולה מאשר שכיחות הטעויות בעסקים גדולים. הטעויות השכיחות הן בחישוב שכר של עובדים יומייים ובחישוב גמול מחלה לעובדים. תחום חשבות השכר הוא תחום פרוץ שאין בו מבחני הסמכה. להערכת חברת עוקץ, שעובדת באופן קבוע מול חשבי שכר, רק 15% מחשבי השכר עברו את המבחנים של לשכת רואי החשבון ורק 30% למדו את התחום באופן פורמאלי. תפקיד חשב שכר הוא תפקיד מורכב המחיב ידע רק ומעודכן ודיוק בדיווח. עובדים צריכים לעקוב אחר תלוש השכר שלהם אבל המיומנות שלהם לא מספיקה על מנת לגלות את כל הטעויות.

ארי ליבסקר (כלכליסט): לפטר עובדים זה חברתי. מייקל איזברג, מייסד ושותף של קרן ההון סיכון אלף, נחשב לאחד מהאנשים המובילים בהיי-טק הישראלי. כבר בשנת 2006 דורג במקום ה-39 ברשימת "בעלי מגע הזהב של מידאס" של העיתון פורבס העולמי. אייזנברג השקיע ב-Wix וב-WeWork וביצע מספר רב של אקזיטים והנפקות. אייזנברג, יליד מנהטן, למד בישיבת הר עציון. הוא חושב, שכל מפוטר מכל תחום ומכל גיל יכול עבוד בהיי-טק. החזון שלו הוא שישראל תהפוך "מסטארטאפ ניישיון לסקילאפ ניישיון", כלומר: מרכז של חברות כמו טבע וצ'קפוינט שאת הייצור יעשו בארצות בהן כוח העבודה זול יותר.

בשורה אחת:
כך תשמרו על הקריירה ותבלו זמן עם המשפחה. לרגל יום המשפחה המאמר עוסק באתגר של שילוב בין קריירה וחיי משפחה.
דעה: מיכאלה אלרם: לשומר הסף אסור להיכשל. בעקבות דו"ח של הרכשות לניירות ערך על תפקודם  הלקוי של דירקטורים בחברות המנהלות קרנות נאמנות ותיקי השקעות.
מובטלים בגיל 50: ממנהל משרד לכרטיסן  מחפשי עבודה מעל לגיל 50 מספרים על הקושי למצוא עבודה.
אושר החוק: בתי כנסת במוסדות לימוד יקבלו פטור מלא מארנונה. העלות המשוערת לעיריית ירושלים בלבד מוערכת ב-24 מיליון שקל.
לראשונה בתולדותיו: שווי הביטקויין עקף את מחיר הזהב. ביטקויין אחד שווה יותר מאונקיית זהב. קיים מתאם חיובי בין שערי הביטקויין והזהב בגלל הנטיה הגוברת של משקיעים להשקיע בו בזמן משבר בשווקים.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio