רותי שרון - 05/10/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
05/10/14


הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה: איכות התעסוקה בשוק העבודה בישראל 2001-2010. לעבודה יש השפעה ניכרת על איכות החיים, מעבר להיותה מקור הכנסה. מדינת ישראל היא אחת מ-30 מדינות המשתתפות באופן פעיל בפיתוח מסגרת של איכות עבודה. מדידת איכות העבודה היא תנאי לשיפור איכות העבודה. כדי לאמוד את איכות התעסוקה מגדירים 7 מדדים: 1. בטיחות ואתיקה של עבודה, 2. הכנסות והטבות, 3. שעות עבודה ואיזון בין פנאי לעבודה, 4. יציבות וביטחון וביטחון סוציאלי,5. דיאלוג חברתי ויחסי עבודה, 6. פיתוח מיומנות ולמידה, 7. מהות העבודה. המחקר מציג  התפתחות בממדים אלה בתעסוקה בישראל  בשנים 2001-2010. מוצגים מספר רב של גרפים בהם מופיעים נתונים רלוונטיים על ציר הזמן של העשור המנותח.

יובל מזר (בנק ישראל): התפתחות השכר במגזר הציבורי והקשרים בינו לבין השכר במגזר הפרטי. המאמר עוסק בהתפתחות השכר במגזר הציבורי ובמגזר הפרטי והקשר ביניהם. השכר במגזר הפרטי נקבע על ידי כוחות השוק. השכר במגזר הציבורי נקבע בהסכמי שכר. למרות זאת, במחקר נמצא קשר בין גובה השכר בשני המגזרים במדינת ישראל.  במהלך השנים נסגר הפער בין השכר במגזר הפרטי לבין השכר במגזר הציבורי. החוקר שולל את המודל התיאורטי המקובל, על פיו כשיש קשר בין השכר בשני המגזרים, המגזר הפרטי הוא המוביל את שינויי השכר. לטענתו, המגזר המוביל את שינויי השכר, עשוי להיות שונה בתנאים שונים ובחלק מהמצבים דווקא המגזר הציבורי הוא המוביל את מגמת שינוי השכר

התאחדות התעשיינים: סיכום החדשות הכלכליות 29.7.14-26.8.14. המאמר מציג ומנתח נתונים כלכליים מהעולם, תוך ביצוע השוואה בין מדידות. ניתן לראות גם נתונים עדכניים לאותו חודש בישראל בהשוואה למדינות אחרות. ההשוואה היא בעיקר מול מדינות מפותחות. בין הנתונים המוצגים: צמיחת התוצר התעשייתי, שער הריבית, אבטלה, שוק הנדל"ן ומדד מנהלי הרכש.

ניקי קוצנקו וד"ר גיתית גורגרשגורן  (הרשות לניירות ערך): מטבעות דיגיטליים סקירה ראשונית ביטקוין כמקרה בוחן. המאמר עוסק במטבעות דיגיטליים. מטבעות דיגטליים הם טכנולוגיה תשלום חדשה הנמצאת עדיין בחיתוליה. על מנת לבחון את הטכנולוגיה הוא משתמש במטבע הדיגיטלי הנפוץ ביותר, הביטקוין, כמקרה בוחן. מטבעות דיגיטליים עשויים לטפח חדשנות פיננסית, להגדיל מהירויות ביצוע עסקאות ולהוזיל עלויות עסקאות. האתגרים העיקריים הם חוסר הכרה מצד קובעי המדיניות וחוסר בשלות רגולטורית. לשימוש בהם יש רמת סיכון גבוהה יותר מאשר לשימוש במטבעות מסורתיים.

קרייג למברט (קיוונים):  כלכלה התנהגותית. המאמר הישן שתורגם מהארוואד מגזין סוקר את מהותו ואת התפתחותו של התחום של כלכלה התנהגותית ומביא לא מעט דוגמאות להתנהגות כלכלית שאינה רציונלית. המאמר מגדיר באריכות את "האדם הכלכלי" התבוני ומציין את הפגם היחיד ממנו הוא סובלהוא לא קיים. בין השאר המאמר דן בעבודותיהם של דניאל כהנמן ועמוס טברסקי, הקושי בדחיית הוצאות ותכנון העתיד הכלכלי והקושי לשווק לאוכלוסיות עקרונות של התנהלות כלכלית נכונה. .

תמיר אגמון (מרכז המחקר והמידע של הכנסת): תיאור וניתוח הצעת חוק מע"מ (הטבה במס לרכישת דירת מגורים מוטבת) 2014. המאמר דן בהצעה שכינויה הוא חוק מע"מ 0% על דירות. המאמר מציג את ההשלכות הצפויות למימוש הצעה זו, למשל: הגדלת הביקוש לרכישת דירות וירידה במחירי דירות להשכרה. המאמר מציג גרפים המתארים מגמות בשוק הדירות לרכישה בישראל לאורך זמן, את החלטות הממשלה בתחום הדיור בסדר כרונולוגי עולה ואת עמדות הצדדים: התאחדות בוני הארץ, לשכת שמאי המקרקעין בישראל, פרופסורים לכלכלה וקבוצות רכישה .

בשורה אחת:
מדוע אינכם משתמשים בתחבורה ציבורית להגיע לעבודהמי שיכול להרשות לעצמו משתמש ברכב פרטי.
פרופ' דן אריאלי הרצאה על כלכלה התנהגותית באוניברסיטת תל-אביב: שליטה עצמית ואיך אנחנו חושבים על כסף
משרד הבינוי והשיכוןסיכום רבעון ראשון 2014. מגמות בשוק הדיור למכירה ולשכירות.
דוח שנתי לוועד מסלקת הבנקים לשנת 2013. מסלקת הבנקים עברה שינויים מהותיים בשנת 2013. הסוגיה המרכזית בשנת 2014 היא קידום חוק הסליקה האלקטרונית, המסדיר את המעבר מסליקה פיזית של צ'קים לסליקה אלקטרונית.
פער השכר בין המינים הצטמצםאך עדיין גדול - נשים מרוויחות 78% מגברים.
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio