רותי שרון - 06.03.2016
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

דף הבית >> חדשות כלכלת המשפחה >> 2016 >> 03/16 >> 06.03.2016

חדשות כלכלת המשפחה
06.03.2016


רעות שפיגלמן (כלכליסט): בנק דיסקונט יאפשר להורים לעזור לילדיהם בתשלומי משכנתא חודשיים. בנק דיסקונט יאפשר להורים להעביר תשלומים ישירות לחשבון המשכנתא של ילדיהם, בלי שההורים יחשבו לערבים למשכנתא. זהו תקדים בבנקאות הישראלית. עד עכשיו ההורים היו צריכים להעביר את הכסף לילדיהם בעלי המשכנתא והילדים הם אלה שהפקידו את הכסף לתשלום המשכנתא.  בתהליך זה לא הייתה להורים אפשרות לודא שהשימוש בכסף שהם העבירו, היה לתשלום המשכנתא ולא למטרות אחרות.  

גל בן-חורין (מכון ון-ליר): ראיון עם פרופ' יוסי זעירא ופרופ' עמוס ויצטום על מצב הכלכלה בעידן הקפיטליסטי. יוסי זעירא הוא פרופסור לכלכלה באוניברסיטה העברית בירושלים. עמוס ויצטום הוא פרופסור לכלכלה ב London School of  Economics. בראיון הם מביעים את דעתם על הקפיטליזם, על הקשר בין פוליטיקה וכלכלה, על לימודי הכלכלה באוניברסיטאות ועל העתיד של התיאוריות הכלכליות. לדעת שניהם יש הרבה בעיות בקפיטליזם השולט היום בכלכלות העולם. בין הבעיות: חלוקת העושר כך שקבוצה קטנה מחזיקה בחלק גדול מהעושר, ניכור ופגיעה באיכות הסביבה, הנגזרים מהקפיטליזם הנוכחי. זעירא מאמין שניתן לתקן בעיות גם במסגרת התיאוריה הקפיטליסטית הנוכחית. ויצטום אינו מאמין בכך. 

מעין מנלה (כלכליסט): מבינים לא מיישמים: ישראל מדורגת במקום הרביעי בידע פיננסי. במחקר של S&P בנושא אורינות פיננסית דורגו הישראלים במקום הרביעי, אחרי נורווגיה, דנמרק ושבדיה ולפני קנדה, בריטניה, גרמניה והולנד. הבעיה היא שהישראלים אינם מיישמים את הידע הפיננסי שלהם. לפי נתוני הלמ"ס 54% מהישראלים בעלי חשבון בנק היו במשיכת יתר לפחות במשך חודש אחד בשנה ורק 29% ממשקי הבית דווחו שיש להם תכנית חיסכון. במחקר נשאלו אנשים ארבע שאלות בסיסיות בנושאים פיננסיים. 68% מהישראלים השיבו נכון על לפחות 3 שאלות. השאלה בה ישראלים דורגו נמוך יחסית עסקה בפיזור סיכונים. במחקר של S&P נמצא כי מבוגרים מכל הארצות החוסכים במסגרת פיננסית כלשהי הם בעלי אורינות פיננסית גבוהה יותר ממבוגרים שאינם חוסכים, 35% מהגברים ורק 30% מהנשים הם בעלי אורינות פיננסית. בישראל נמצא כי 72% מהגברים ו-64% מהנשים הם בעלי אורינות פיננסית.

רוני לינדר-גנץ  (דה מרקר): מה באמת עומד מאחורי המחיר המטורף של התרופות המצילות חיים? מחירי תרופות מצילות חיים נמצאים בעליה מתמשכת. כך למשל, אביה של כותבת המאמר קיבל שתי מנות של תרופה בשם קיטרודה בעלות של  80 אלף שקל. האם המחירים מבטאים את עלות המחקר לפיתוח ובדיקת התרופה? האם הם מבטאים את עלות התחרות והשיווק? או אולי הם מבטאים שילוב של שני גורמים אלה? הכותבת טוענת כי לא בהכרח. משפחות רבות מוכנות לותר על נכסיהן הכלכלים למען התקווה להציל את חייו של בן משפחה חולה במחלה סופנית. הן מוכנות להוציא כסף רב תמורת הארכת חיים במספר חודשים. גם משפחות שהן ברשותן אמצעים כספיים מתאימים, מצליחות להשיג כסף למימון התרופות. הנכונות הזו של המשפחות ידועה לחברות התרופות ובאה לידי ביטוי במחירים. בחלק מהמקרים מדובר בתרופות, שאין הוכחה כלשהי לכך שהן יכולות להאריך חיים.

ענת ג'ורג'י (דה מרקר): בירה, חומוס, צ'יפס ותורת הקוונטים: האנשים שעושים כסף מהרצאות. התופעה של הליכה להרצאות קיבלה תנופה בעולם ובמיוחד בארץ. בארץ מתקיימות הרצאות של כנסי TED, אסכולות, "מדע על הבר" של מרצים באוניברסיטאות, קתדרה ועוד. מדובר בהרצאות קצרות "בגובה העיניים" במגוון רחב של תחומים. הרצאות מתקימות גם בבתי קפה, בחוגי בית ובאירועים כמו ימי הולדת. יש אנשים המתפרנסים מהרצאות.  הכתבה סוקרת את המצב בארץ ומרואינים בה כמה מהאנשים העוסקים בתחום זה. תעריפי הרצאות של שעה או שעתיים אקדמיות נעים בין 2,000-3,000 ש"ח למרצה מתחיל ועד ל 10,000-15,000 ש"ח למרצה מבוקש.

רון שטיין (גלובס): פידיונות של 3.7 מיליארד שקל בקרנות הנאמנות בפברואר. בחודש פברואר נפדו כ-3.7 מיליון שקל מקרנות האנמנות. כמו בשווקי המניות, גם פידיון הקרנות קטן יותר מפידיון הקרנות בינואר בו נפדו 6.2 מיליארד שקל. נרשמו פידיונות בעיקר בקרנות המסורתיות אבל גם בקרנות הכספיות ובקרנות המחקות. מדובר בירידה של 20% בסכומי הכספים המנוהלים בקרנות בהשוואה לשיא בנובמבר 2014.  הנפגעות העיקריות הן מגדל שוקי הון ואלטשולר שחם, שפדו 600 מיליון שקל כל אחת בחודש פברואר. נפגעות בולטות נוספות הן ילין לפידות והראל פיא, שפדו 500 מיליון שקל כל אחת. גם פסגות ומיטב דש נפגעו. הפידיונות אצלן הגיעו ל 400 מיליון שקל כל אחת. קרנות שקליות וקרנות אג"ח מדינה השיגו תשואה חיובית, אבל רק קרנות שקליות הצליחו לגיס כסף.   

בשורה אחת:
"עוד 30 שנה יהיו 2 מיליון פנסיונרים עניים ולא יהיה מאיפה לשלם להם". מדוע יש צורך בחקיקה המקימה קרן פנסיה ברירת מחדל עם דמי ניהול נמוכים?
המדינה ויתרה ליורשי סמי עופר על כמיליאד שקל. המחלוקת העיקרית שלא הוכרעה: האם מרכז חייו של עופר היה בישראל?.
בלתי נתפס: יותר זול ליבא גז מארה"ב מאשר לרכוש אותו ממונופול הגז בישראל. כאשר מחירי הגז בשפל נובל מצליחה למכור אותו בישראל ב-5.4 דולרים ליחידת חום. 
ממחר: ביטוח החובה לרכב יוזל ב-40%. הביטוח יוזל ל-850 אלף מבוטחים בעלי כלי רכב פרטיים.
הדואר קורס, יו"ר הדירקטוריון מקבל מענק הצטיינות. רשות החברות מבקשת  לאשר פיצויים מוגדלים של 200% ליו"ר היוצא של רשות הדואר. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio