רותי שרון - 06/04/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
06/04/14


רותי לוי (דה-מרקר): חג שמח: הרשתות בישלו עבורכם פער של  כ-60% בין הסל היקר לזול ביותר. המועצה לצרכנות דגמה 250 סניפים של 19 רשתות מזון. נדגם סל של 39 מוצרים לחג הפסח. נמצא פער של  כ-60% בין הסל היקר ביותר לסל הזול ביותר. ממצאים נוספים הם הוזלה של 7% בסל המוצרים לעומת שנה שעברה והבדלים במחירים בין חנויות שונות של אותה רשת. שני הזולים ביותר הם סניפים של שופרסל דיל: סניף איילון וסניף כורש בעפולה.  
 
ד"ר זאב רותם (גלובס): המדיניות הכלכלית נכשלה  - זה הזמן להפיק לקחים. רמת המחירים בישראל גבוהה ב 13% מהממוצע במדינות ה OECD. בתוצר לנפש ישראל נמוכה ב- 20% מהממוצע של 31  מדינות ה OECD. נתונים אלה חריגים: לרוב במדינות בהן התוצר נמוך, גם רמת המחירים נמוכה. ישראל נמצאת במקום הראשון בין מדינות ה OECD בפער בין רמת המחירים לתוצר לנפש.  המצב לפני עשר שנים היה שונה: ישראל הייתה באמצע במדד של פער בין התוצר לרמת המחירים. ד"ר רותם חושב שהמדיניות התאצ'רסטית של ממשלת ישראל גרמה לכך. הוא מנתח את האופן בו השפיעה המדיניות וקורא לשנות אותה. 
 
רחלי בינדמן (כלכליסט):  מחקר: מקשיבים לסוכן הביטוח לא חשוב על מה הוא ממליץ. במחקר של פרופ' דוד לייזר ואייל כרמל מאוניברסיטת באר-שבע, נמצא כי חוסכים פנסיוניים, יקבלו כמעט תמיד את המלצת סוכן הביטוח. במחקר התבקשו נבדקים לבחור בין קרן פנסיה לבין ביטוח מנהלים. מרבית הנבדקים בקבוצה,, שקיבלה המלצת סוכן ביטוח לבחור בביטוח מנהלים, בחרו בביטוח מנהלים. מרבית הנבדקים בקבוצה, שהתבקשה לבחור ללא המלצה כלשהי,  בחרו בקרן פנסיה.  גם כאשר התבקשו לבחור בין שתי תוכניות פנסיה מאותו סוג, בחרו על פי המלצת סוכן הביטוח, גם במקרים בהם התכנית שלא הומלצה, עדיפה. המחקר מצא גם כי מרבית החוסכים אינם קוראים את הגילוי הנאות, שסוכני ביטוח חייבים לספק בכתב, ועל ידי כך מתעלמים מניגודי האינטרסים של הסוכן.   
 
ליאור דטל (דה מרקר): 21% מהתלמידים בישראל  בעלי כישורים נמוכים מהנדרש לתפקוד בחברה. ישראל מדורגת כאחרונה בין מדינות OECD ובמקום נמוך בכלל, במבחן פיז"ה לכישורי  חיים בסיסיים. חלק גדול מהתלמידים לא הצליחו לתפעל שלט של מזגן או מכשיר MP3 ולא הצליחו לרכוש כרטיסים לרכבת במכונה אוטומטית. במסמך של ה OECD נכתב: תלמידים בישראל: "יכולים רק לתפעל מכשיר בסיסי ולא יכולים לתכנן קדימה". על פי נתוני המבחן, כ 21%  מהתלמידים בני ה -15 בישראל שנבחנו, נמצאים מתחת לרמת המינימום הדרושה לתפקוד בחברה. תלמידים חרדים לא נבחנו ולכן התוצאות אינן מתייחסות אליהם.  
 
מוטי בסוק (דה מרקר): בנק ישראל: הוצאות הפנסיה הוכפלו ל-676 מיליון שקל. הפסדי בנק ישראל בשנת 2013 הסתכמו ב 8.6 מיליארד שקל.בשנת 2012 היו הפסדיו רק 1.2 מיליארד שקל. הוצאות השכר והזכויות של עובדי הבנק הגיעו ל-288 מיליון שקל, עליה של 24 מיליון שקל לעומת השנה הקודמת. הוצאות גמלת הפנסיה של עובדי הבנק וגמלאיו כמעט והוכפלו. בשנת 2013 הן הסתכמו בכ-676 מיליון שקל, לעומת 352 מיליון שקל בשנת 2012. עיקר הגידול נובע מהסכם המצמיד את הפנסיה למדד. בגין ההסכם קיבלו הגימלאים הפרשי גמלה רטרואקטיביים לשנים 2008-2013 

מירב קריסטל (Ynet):  יקר? לא קונה: כמה כדאי לשלם על מוצרי צריכה. ברשתות הפארם יש מוצרים יקרים. יקרים מדי. כדאי לקנות אותם רק במבצע.  גם בין חנויות ברשתות המזון קיימים פערי מחיר גדולים. לקראת חג הפסח, סוקרת מירב קריסטל, מוצרים ומחיריהם וממליצה על מחיר מקסימום, שמעליו לא קונים. בין המוצרים הנסקרים: קפה, נייר טואלט, אורז, שמן, סכיני גילוח ותפוחי אדמה.  

בשורה אחת:
סוגרים חשבון: העלאת המיסים הכרחית? נגידת בנק ישראל הודיעה כי ב 2015 יידרש קיצוץ של 12 מיליארד שקל
30 דרכים יצירתיות ומבריקות להשתמש מחדש בדברים שאתם רוצים לזרוק.   
הלמ"ס: נתונים מסקר כוח אדם לפברואר 2014 .
איך נלחמים במעלימי מס ? פורטוגל מצאה שיטה יצירתית במיוחד. בחודש הראשון קפץ מספר החשבוניות שהוגשו ב 45% 
גולן טלקום מציעה חבילה ב-35 שקל - אך על כל שירות תשלמו בנפרד. 
 
רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio