רותי שרון - 09.04.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
09.04.2017


יאיר קלדור (כלכליסט): אבי מודל הפנסיה הנפוץ באמריקה: "הייתי מרסק הכל ובונה מחדש". אין הרבה אנשים שהשפיעו על הפנסיה בארה"ב יותר מאשר טד בנה (Benna). בנה היה זה שמצע סעיף נשכח בחוק המאפשר לחוסכים לפנסיה להפקיד כספים ולהנות מהטבת מס. כך נוצרו תכניות הפנסיה לפי סעיף 401K. בנה משוכנע היום שזו הייתה טעות היסטורית. היום כבר אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה כאשר תכניות 401K הפכו לחיסכון הפנסיוני העיקרי של עשרות מיליוני אמריקאים. פנסיונרים בארה"ב מתקשים לשמור על רמת החיים שלפני הפרישה. 21.5% מבני 65 ומעלה נמצאים מתחת לקו העוני לעומת ממוצע של 12.6% במדינות ה-OECD. עובד אמריקאי שהרוויח בשכר ממוצע עד גיל הפרישה מקבל פנסיה של 45% ממשכורתו החודשית בהשוואה לממוצע של 63% במדינות ה-OECD ו-71% במדינות האיחוד האירופי. הכתבה מנסה להדגיש את הסיכון בישראל להגיע למצב דומה לזה של ארה"ב. פרופ' תרזה גילדרוצ'י, מומחית לפנסיה, ניסחה זאת: "אל תלמדו מהטעויות שלנו". הטעויות הבולטות היו: הרחבת תכנית, שנועדה במקור להיות תכנית משלימה לבעלי הכנסות גבוהות, לתכנית עיקרית המיועדת גם לבעלי הכנסות נמוכות ובינוניות והעברת ניהול כספי הפנסיה לגופים פיננסיים, שגבו עמלות גבוהות על חשבון החוסכים לפנסיה. 

רויטל בלומנפלד (וואלה): דוח: תוחלת החיים של ישראלים גבוהה, אך איכות החיים בירידה. תוחלת החיים של הישראלים ארוכה, אך חייהם פחות איכותיים ובריאים - הן בהשוואה לעבר והן בהשוואה לתושבי מדינות אירופה, כך עולה ממחקר חדש של פרופ' דב צ'רניחובסקי והחוקרת ליאורה בוורס ממכון טאוב. המחקר בדק לראשונה את תוחלת החיים לא רק לפי אורכם של החיים אלא גם לפי איכותם. תוחלת החיים של תינוק הנולד היום צפויה להיות 82.1  הוא צפוי לחיות 71.7 שנים בבריאות טובה. כעשר שנים פחות מתוחלת החיים. במדינות מפותחות רבות, כולל ישראל, עולה תוחלת החיים בקצב מהיר יותר מהעליה בתוחלת החיים הבריאים. המחלות המשפיעות ביותר בישראל על איכות החיים הן: כאבי צוואר וגב תחתון, מחלות לב, סוכרת, מחלות הקשורות לראיה ושמיעה ודיכאון. בניגוד למה שנוטים לחשוב, כאבי צוואר וגב תחתון  גורמים לנטל בריאותי גדול יותר ממחלות לב.

זיו רייך (Jokopost): מהם אנליסטים וכיצד להיעזר בהם. רייך הוא דיקן בית הספר לביטוח במכללה האקדמית נתניה. במאמר הוא מסביר את תפקיד האנליסטים בשוק ההון ואת סוגי ההמלצות שהם  נותנים. רוב המשקיעים בשוק ההון משתמשים בהמלצות אנליסטים לצורך קבלת החלטות השקעה בשוק ההון. השוק הוא מורכב מדי עבור הרבה משקיעים כך שאינם מסוגלים לבצע ניתוח פיננסי נאות של חברות. אנליסטים עובדים בבתי השקעות, בנקים, חברות ביטוח קרנות נאמנות, קרנות פנסיה וגופים פיננסיים אחרים. אנליסט מכיר היטב את פעילותה של החברה אותה הוא מנתח, כולל קריאת הדוחות הכספיים שלה. המאמר מפרט גם את סוגי ההמלצות שנותנים אנליסטים ביחס לחברות.

נורית קדוש אורנה יפת (כלכליסט): אין אווירת חג בחנויות: ביקושים נמוכם ומבצעים מתונים. ארבעה ימים לפני פסח לא הורגשה אווירת חג ברשתות המזון ובחנויות האופנה.למרות שמבצעי החג כבר החלו, אין עומס של קונים בחנויות. מבצעי החג ברשתות המזון מתונים בהשוואה למלחמות המחיר שאפינו את המבצעים עד לפני שנתיים. גורמים בשוק מאשימים את חוק המזון בקיפאון היחסי במבצעים. לטענתם חוק המזון פוגע ביכולת של הקמעונאי ליזום מבצעים ביחד עם הספקים בהתאם לתנאי השוק. ההערכות הן שרשתות המזון לא יוזמות מבצעים עמוקים על מנת לשמור על הרווחיות התפעולית שלהן.

עינת אלפסה (Ynet): פערים של עשרות אחוזים: הקסם של השכונות המערביות. זוהי תופעה נדל"נית ידועה בעולם: בדרך כלל המחירים של דירות בצד המערבי של ערים גדולות יקרים יותר מהמחירים של דירות בצד המזרחי. בצד המזרחי מוקמים לרוב איזורי תעשיה. אלון גרינברג, מתכנן ערים ואזורים ומנכ"ל סביבת מגורים, ביצע מחקר המשווה מחירי דירות בצד המערבי של ערים בישראל למחירי דירות בצד המזרחי. גרינברג בדק מחירי נדל"ן ב-20 ערים בישראל, מחציתן עם מוצא לים ומחציתן ללא מוצא לים. התוצאות לגבי ערים עם מוצא לים הן חד משמעיות ומתאימות למצב בעולם. התוצאות המתיחסות לערים ללא מוצא לים אינן גורפות, על אף שבממוצע מחירי דירות באזורים מערביים באותן ערים גבוהים ב-8% ממחירי דירות באזורים המזרחיים. העדפת האזורים המערביים אינה נובעת רק מקרבה לים. בישראל, באירופה ובצפון אמריקה הרוחות הדומיננטיות נושבות ממערב. היסטורית הוקמו מעברות ושכונות עוני באזורים המזרחיים של ערים בישראל. הפער בצחירי דירות בערי חוף נע בין 8% באשדוד ל-98% בתל אביב.

רותם שטרקמן ואלירן רובין (דה מרקר): ראיון עם סטיב רודס: "כל יזם המוצלח צריך להיות קצת לא שפוי כי הוא הולך נגד הזרם." סטיב רודס הוא מנכ"ל טריידליינס. טריידליינס היא חממה לסטארטאפים בתחומי הרפואה והחקלאות. זוהי חברה הנסחרת בבורסה של סינגפור, שביצעה כבר אקזיטים של כמה מהחברות שפיתחו מוצרים בחממה. רודס טוען כי הצלחה של סטארטאפ מבוססת גם על מקריות. מכישלונות אפשר ללמוד.  רודס אומר שהבעיה של חלק מהגופים המנהלים חממות היא שהם אינם מעורבים במוצרים המפותחים. לדעתו הדבר הכי חשוב זו אישיותו של היזם. בכל יזם יש משהו בלתי שפוי אבל יש כאלה החיים בבועה. בחממה שלו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם היזם. כשאישיותו של היזם אינה מאפשרת זאת הם סוגרים את הפרויקט ומפסידים כסף.  

בשורה אחת:
בנק ישראל הותיר את הריבית על 0.1% כצפוי. לפי תחזית בנק ישראל "העלאת הריבית צפויה רק בעוד שנה". 
פצצת זמן: הלוואות הענק שלוקחת מצרים עלולות לסכן את השלטון. השלטון צריך לתמרן בין דרישות קרן המטבע, המייקרות מוצרים,  לבין צרכי אוכלוסיה שרובה מתחת לסף העוני.
קריסה יקרה: הקקאו מחק לפועלים ודיסקונט 50 מיליון דולר. ענקית עיבוד הקקאו האמריקאית Trnasmar פשטה את הרגל.
נפתח הכביש היקר בארץ שיפחית דרמטית פקקים במרכז הארץ. אחרי 10 שנים של עבודות והשקעה של 4.7 מיליארד שקל נפתח כביש 531. 
"עזרה בבית היא ההשקעה הטובה ביותר בקריירה". 8 שיעורי ניהול מפתיעים מהקריירה של עדי סופר-תאני מנכ"לית פייסבוק ישראל. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio