רותי שרון - 09/12/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
09/12/12


שאול אמסטרדמסקי: על הכוונת הביטוח הסיעודי הקבוצתי. וגם מבוטחים קיימים ישלמו יותר ויקבלו פחות. מדובר בקיבוצניקים, עובדי מקומות העבודה הגדולים במשק כמו התעשיות הביטחוניות, מורים, וכל מי שקנה ביטוח סיעודי קבוצתי דרך מקום העבודה שלו. המפקח על הביטוח עומד לחולל שינוי מרחיק לכת. המבוטחים ישלמו יותר ממה ששילמו קודם, ויקבלו פחות אם יהפכו לסיעודיים - מצב שעדיף על החלופה של אובדן הביטוח. מבוטחים בני 60–75 יקבלו מהביטוח רק 3,000 שקל בחודש לחולה שימשיך להתגורר בביתו ועד 4,500 שקל לטיפול במוסד. אם הביטוח ייקלע לגירעון, המבוטחים ייאלצו לספוג קיצוץ של 20% בכיסוי. זאת ועוד, כפי שמסתמן, חברות הביטוח יוכלו לבצע קיצוצים נוספים גם ללא אישור במפורש מהמפקח על הביטוח.

סיון איזסקו: פיטורים ופרישה מרצון: תוכנית ההתייעלות בלאומי ובנק הפועלים יוצאת לדרך. בסוף השבוע החלו לאומי והפועלים בקיצוץ מאות משרות. מדובר בתוכניות התייעלות הכוללות פרישה ופיטורים של כ-1,600 עובדים משני הבנקים יחד. פרישת העובדים במערכת הבנקאות נעשית במטרה לטפל בתופעה רחבת היקף של אבטלה סמויה במערכת. בשבועות הקרובים צפוי המפקח על הבנקים, דודו זקן, להציג לציבור נתונים מפולחים על היקפי השכר במערכת הבנקאות, במטרה לחשוף את רמות השכר המקובלות בקרב דרג המנהלים והעובדים הוותיקים המאוגדים בהסכמי שכר קיבוציים נדיבים. לפי בחינה שנעשה בחטיבת האסטרטגיה של הפועלים בראשות אריק פינטו, שיעור המשרות המיותרות במטה הבנק מגיע לכ-44%. ואולם בהנהלה מעריכים כי הבנק יתקשה להגיע להיקף קיצוץ נרחב שכזה. התוכנית להתייעלות במטה בנק הפועלים מתבצעת לאחר שבשלוש השנים האחרונות השלימה החטיבה הקמעונאית מהלך התייעלות נרחב בסניפים, כאשר מאות עובדים הוצאו מהעבודה בסניפים אל מרכזי תפעול אזוריים שהוקמו. בכך התאפשר לבנק להקטין את שטחי הסניפים.

ליאור קורן: החבילות הצרות של YES ו-HOT: צר לנו, אבל לא. הפרסומים על השקה צפויה של חבילות ערוצים מצומצמות וזולות במיוחד, עוררו סקרנות אצל מנויים רבים של החברות יס והוט שנדרשים לשלם מחיר לא זול על חבילת ערוצים שהם אינם מנצלים כלל. התברר כי ההנחה פחותה בהרבה מהצפוי וגם מבחר הערוצים מאכזב. מי שציפה כי מודל מהפיכת הסלולר יגיע גם לטלוויזיה התאכזב. לכאורה, מדובר במחיר זמני של 129 שקלים, אולם מסתבר כי מחיר החבילה של הוט יעלה ל-149 שקלים. אצל חברת יס, המחיר יעמוד על 169 שקלים. "מורידי קבצים" מהאינטרנט בחרו כבר מזמן להתחבר לעידן פלוס ולהמשיך לצרוך את תכני הסרטים, סדרות ושירים בצורה פחות חוקית דרך האינטרנט ואפילו מוכנים לשלם עבור זה סכום של 10$-35$ חודשיים

אמיתי זיו: מלכודת צרכנית: חבילות התקשורת המשפחתיות יקרות יותר. כדי להתמודד עם התחרות העזה בשוק הסלולר, מציעות חברות התקשורת חבילות תקשורת מלאות מרובות שירותים, שכוללות טלפון ביתי, טלפון נייד וגישה לאינטרנט, ולעתים גם שיחות לחו"ל. החבילות הרחבות מאפשרות לחברות גם לטשטש את מחיר המוצר הבודד, בעיקר הסלולר, וגם מאפשרות לחברות למכור ללקוח שירותים נוספים, מה שמכונה "נתח ארנק". בכל חבילה כזאת צריך לבדוק מה חסר. למשל, בחבילת הטוטאל של סלקום, הלקוח לא מקבל תשתית אינטרנט, עלותה כ 80 ש"ח. בחבילה של פרטנר הלקוח יצטרך לשלם בנוסף על תשתית אינטרנט וגם על ספקית אינטרנט. תעלול נוסף הוא שהחברות מחייבות ציוד קצה חדש בבית הלקוח, לא רק שהמוצר מייקר את החבילה בעוד 14 שקל, הוא גם יוצר מעין התחייבות: גם בעת נטישה של החבילה הלקוח צריך להמשיך לשלם על המוצר הפיסי עד תום התשלומים. חשוב מכל, החבילות אינן יותר זולות מול החלופה להרכיב חבילת תקשורת לבד. אם לקוח רוכש קווי סלולר מספקית זולה כמו HOT מובייל, גולן טלקום או YouPhone, רוכש בנפרד דאבל (טלפון ואינטרנט) מ-HOT, ומצרף עוד ספקית אינטרנט זולה כמו הוט נט או אקספון, ואפילו מתקשר לחו"ל, הוא גם ישלם פחות, גם לא יצטרך לרכוש חומרה חדשה, וגם ימגן עצמו מפני עליית תעריפים אוטומטית אחרי שנה.

גבריאלה דוידוביץ'-ויסברג: קוסט 365 השיקה סניף ראשון בעפולה - ומלחמת המחירים נפתחה. רמי שביט השיק את הסניף הראשון של קוסט 365 מבית המשביר בעפולה, כחלק מהשקת מתחם one של אליעזר פישמן, ועם פתיחת הדלתות נהרו אל החנות קונים רבים שבאו לבדוק את השחקן החדש בעפולה. הקונצפט של הרשת החדשה הוא שחברי המועדון משלמים דמי חבר שנתיים, בתמורה להוזלה בקניות השוטפות שלהם. דמי החבר ברשת של שביט הם 100 שקל בשנה. גם רשתות אחרות שמרו על עירנות, ועם תחילת יום המכירות הורידו במהרה את המחירים בסניפים השכנים והפכו את עפולה לעיר אטרקטיבית. בהמשך השבוע, מכרו ירקות אצל קוסט365 בחינם עד 5 ק"ג, לקונים ב 150 ש"ח.

מירב ארלוזורוב: תתעוררו: לא הולך להיות כאן נחמד. המשק הישראלי בהאטה. הגירעון התרחב במהלך נובמבר, גם בגלל הוצאות גדולות של הממשלה, אבל בעיקר בגלל הפתעה לרעה שהתגלתה בצד ההכנסות ממסים. ההכנסות ממע"מ בנובמבר 2012 היו נמוכות מנובמבר 2011, אפילו שמע"מ עלה ב-1%. המשק הישראלי, אלה הן החששות הכבדים עתה, חווה האטה משמעותית. העלאות המסים של הקיץ לא מימשו את התקוות שנתלו בהן. הבור שנפער בתקציב מוערך ב-30 מיליארד שקל. העלאות המסים אמורות היו להביא 15 מיליארד שקל, והתקציב אמור היה לעבור קיצוץ של 15 מיליארד שקל. עכשיו, סביר יותר להניח שהן יכסו רק 10 מיליארד שקל. זה אומר שהקיצוץ בתקציב 2013 יגדל ל-20 מיליארד שקל, או שהמסים יצטרכו לעלות ב-5 מיליארד שקל נוספים, מעבר להעלאה של 1% במס הכנסה שכבר הוכרז עליה.

דיעה: יהודה מודעי: מיליון בישראל עניים מרצון. להמשיך לעזור להם? לא ולא. קריאת דו"חות העוני שהתפרסמו לאחרונה על ידי הביטוח הלאומי היא חגיגת ענק של גלגולי עיניים והתחסדויות. פורסם כי 20% מהמשפחות העובדות הן עניות, וזו עליה מ-19.2% ל-19.6%. פורסם גם שבמשפחות עם שני מפרנסים תחולת העוני עלתה בקיצוניות ב-2% לכדי 4.6%. לא שכחנו משהו? כלומר, איפה המסה של העניים? איך נהיים עניים? באילו קבוצות אוכלוסייה הן מסתתרות? לפני תשלומי קצבאות, 76% מהמשפחות בעלות חמישה ילדים ומעלה יהיו עניות. 91% מהמשפחות שבהן ראש המשפחה הוא בגיל העבודה ולא עובד - יהיו עניות. 67% מהחרדים ו-60% מהערבים נמנים על אוכלוסיית העניים. אם נתבטא באופן בוטה, בסיכוי רב מאוד, אם אתה בוחר להביא לעולם מספר רב של ילדים ואתה בוחר שלא לעבוד למרות שאתה בגיל העבודה, אלא נניח ללמוד - אתה בוחר בחירה רצונית ומודעת להיות עני. מה כן ניתן לעשות? הרבה. למשל, להעביר תקציבים אל העניים מוכי הגורל. צריך להוציא ממעגל העוני את הנכים, החולים, ניצולי השואה, את אלו אשר לא בחרו להיות עניים, אלא שהגורל זימן לו.

ביקורת: מירב ארלוזורוב: להסיר את הכובע בפני יחימוביץ', אבל אין קשר בין החזון של מפלגת העבודה והמציאות. 65 עמודים. יותר מ-75 סעיפים שונים. גרפים מאירי עיניים, טבלאות מספריות מסכמות. אין ספק, מפלגת העבודה בראשות שלי יחימוביץ' השקיעה מאמץ עצום בגיבוש התוכנית הכלכלית. מעולם לא הגישה מפלגה, ערב הבחירות, מצע כלכלי-חברתי רחב ומפורט כל כך, ושהתייחסה ברצינות רבה כל כך לסוגיות הכלכליות-חברתיות. ועם זאת, קשה שלא להתאכזב מחוסר הרצינות של תוכן הדברים, וחוסר קשר בין החזון ובין המציאות. יחימוביץ' מתכננת להגדיל את הוצאות הרווחה, החינוך והבריאות בישראל ב-138 מיליארד שקל בחמש השנים הקרובות. החישובים של יחימוביץ' שגויים פעמיים - גם במספרים הבסיסיים, וגם בחוסר ההבנה כי שינויים במס גוררים שינויים בצמיחה של המשק ובהתנהגות הפרטים.

בשורה אחת:
מחירי המים יעלו ב 2.8% החל מינואר 2013.
לפני הבחירות: נתניהו ושטייניץ מעכבים ייקור 5% במחירי מוצרי החלב בפיקוח.
תקנה חדשה: גוייסת למילואים בצו 8 וחזר לך צ'ק? החשבון לא יוגבל.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio