רותי שרון - 10/02/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
10/02/13

 

קובי ישעיהו (גלובס): כמה החברים שלכם משלמים על המשכנתא? המאמר מציג טבלה לפי ערים, של מחיר ממוצע של נכס, משכנתא ממוצעת, החזר חודשי ממוצע ואחוזי מימון. אחוז המימון הגבוה ביותר הוא בבת ים והוא מגיע ל 62% משווי הדירה. בירושלים ההחזר החודשי הגבוה ביותר בסך של 6,062 ש"ח עבור משכנתא ממוצעת של 1.05 מיליון ש"ח. במקום השני בגובה ההחזר החודשי, נמצאים התל-אביבים המשלמים 5,793 ש"ח עבור משכנתא גבוה של מיליון ש"ח.  בערים עם מצב סוציו אקונומי נמוך, נזקקים התושבים לאחוזי מימון גבוהים יותר. הדבר נכון גם למקרים בהם שווי הנכס נמוך יותר.  

דעה: ליהיא כהן דמבינסקי (גלובס): החתול  ששומר על השמנת. אם היה לכם קרוב משפחה בשם  אליהו נחמני (לבית שמשוביץ) והייתם יודעים על הקרבה המשפחתית, ייתכן שמצבכם הכלכלי היה משתפר פלאים. אותו אליהו נחמני רכש בשנת 1939 חצי דונם בדיונות "אל חראם". היום נקרא האזור הרצליה פיתוח.  האפטרופוס הכללי לא הצליח למצוא את יורשיו משנת 1993 ועד היום. נכס זה ואחרים מוגדרים כנכסים עזובים. היורשים אינם תובעים אותם משום שאינם יודעים שהם היורשים. האפוטרופוס הכללי אינו עושה מאמצים מספיקים לאתרם ולידע אותם.  בית המשפט המחוזי ביקר אותו בחריפות בשל כך. האפוטרופוס הכללי הוא "חתול השומר על השמנת", משום שיש לו ניגודי אינטרסים: המדינה נהנת מדמי ניהול עבור הנכס והנכס  עובר לרשותה לאחר תקופת זמן, שבה לא נתבעה עליו בעלות. הצעת חוק של ח"כ סלומינסקי , שהוגשה בשנת 2005, שחייבה את המדינה לפעול באופן ממשי לאיתור הבעלים, נקברה. הכותבת חושבת שבמקום לחכות לשינוי חקיקה, עדיף להפריט את הנושא של חיפוש הקרובים ולתת לחברות אחוזים משווי הנכס.    

תחקיר: הילה וייסברג (דה-מרקר): אפליית חרדים ב
HP INDIGO. עד 30% פערי שכר. עובדי מיקור חוץ חרדים קיבלו שכר ותנאים מלווים הנופלים בכ 30% מעובדי מיקור חוץ אחרים,  שהועסקו באמצעות חברה אחרת.  כך למשל, שכר הבסיס של העובדים החרדים היה 25 ש"ח לשעה ושל האחרים 32 ש"ח לשעה. החרדים קיבלו 10 ימי חופשה לשנה והאחרים 16 ימים. לדעת כותבת התחקיר, זו אינה הפעם הראשונה שמתגלים ממצאים כאלה. יש מגמה של העסקת חרדים ובני מיעוטים כעובדי לואו קוסט מקומיים.  מרבית העובדים החרדים פוטרו לאחר שהתלוננו על הפער בשכר.

מעיין מנלה (כלכליסט): מתכנן פיננסי מקצוע העתיד  . החיים הפיננסיים של הפרט או המשפחה הפכו למסובכים  מאי-פעם. צריכים לקבל החלטות ביחס להשקעות, חיסכון פנסיוני, וניהול תקציב המשפחה. העליה המתמדת בתוחלת החיים, מקשה אף היא על התכנון הפיננסי, בגלל תקופת החיים הארוכה לאחר פרישה לגמלאות. מקצוע חדש בישראל וחדש יחסית בעולם, הוא מתכנן פיננסי. המתכנן הפיננסי הוא מנהל הכספים של המשפחה תמורת תשלום חודשי . המתכנן הפיננסי מסיע למשפחה בהכרת הנכסים וההתחייבויות ובקביעת עדיפויות. המתכנן הפיננסי שונה מיועץ ההשקעות ומהיועץ הפניסיוני בהתמקדותו ברצונות הלקוח ולא במוצרים. השאלה היא: האם רק עשירים יהיו מוכנים לשלם עבור שירותיו של המתכנן הפיננסי?.

רויטל סלומון (דה מרקר): הכסף נמצא בפרטים הקטנים: טיפים לפרילנסרים. עצמאיים רבים מתחילים עסק ללא הבנה בסיסית של משמעויות ניהול עסק. לדעת הכותבת "האלוהים (והכסף) נמצא בפרטים הקטנים". הכותבת מציגה עקרונות להתנהלות נכונה של עסקים של פרילנסרים, כגון: לא לבצע עבודות בחינם,  לעמוד על שלכם, לוותר על עבודות שלגביהן לא מגיעים להסכמה ולהתייחס בכבוד ללקוח.

עידו אפרתי (דה-מרקר): האם ההחמרה במלחמה בהון השחור מוצדקתו? רשות המיסים החליטה להילחם  באופן נמרץ יותר בהעלמת מיסים. האמצעים לכך הם שינויי חקיקה, הוספת 600-700 עובדים לאכיפת החוקים, מלשינון וקמפיין פרסומת בכיכובו של השחקן נתי רביץ. נתוני הפתיחה של גרעון של כ 40 מיליארד שקל בקופת המדינה ורבע מהכלכלה, שאינו מדווח, אופטימלאיים להעמקת גביית מס. הפעילות הכלכלית האמיתית בישראל גבוהה ב 23% מהפעילות המדווחת. אחוז זה גבוה מהאחוז במרבית מדינות 
OECD (בגרמניה 17%, ביפן 12%, ארה"ב  9%).  הדעות לגבי ההחמרה במלחמה בהון השחור חלוקות: יש החוששים מכך שהצעדים לא יהיו אפקטיביים ויש החוששים מהחמרת יתר בהעמקת הגבייה. לטענת האחרונים, ההפיכה המתוכננת של אי-דווח הכנסות להלבנת הון, תשים אזרחים מהשורה בקבוצה אחת עם סוחרי סמים וסרסורים.

בשורה אחת:
מי ישלוט בפרטנר? המנכ"ל. הנהלת החברה תצטרך לפעול בשוק תחרותי סוער ללא דירקטריון תומך.
רק חלק מהחברות הפנימו את התקנות  בנושא זמני המתנה במוקדי שירות -  אין סנקציות כלפי המפרים אותן.
חג הפסח מתקרב: אותה טיסה, אותו מלון - באלפי שקלים פחות.
הדרך לתחתית הסולם הסוציו-אקונומי  -  ערבי, חרדי וחילוני יוצאים לעבוד - מי יסתדר ראשון?
גם אתם יכולים?: יזם עציצי המעקה דורג 2 בלונדון.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio