רותי שרון - 11/08/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
11/08/13


דעה: דוד ויסברג (דה-מרקר): מעמד הביניים משלם את מחיר הטכנולוגיה. בשנת 2012 כתב חתן פרס נובל, פרופ' ג'וזף שטייגליץ, מאמר חשוב המסביר את המשברים הכלכליים במאה ה 20 באמצעות שינויים בתעסוקה ובהכנסות הנובעים משינויים טכנולוגיים. המכנה המשותף בין המשברים הוא ששינויים טכנולוגיים ייתרו משרות. כך למשל, המשבר בשנות ה 30 נבע מהתפתחויות טכנולוגיות בחקלאות, שגרמו להקטנת אחוז העוסקים בה בארה"ב מ 25% ל 7%.לדעת הכותב, גם המשבר הנוכחי במאה ה 21 נובע מהתפתחויות טכנולוגיות, המאפשרות למערכות ממוחשבות להחליף עובדים אנושיים. כתוצאה מכך יש מקומות עבודה רק לאנשים ההמסוגלים לבצע מטלות ייחודיות, שמערכות מחשב אינן מסוגלות. התוצאה היא קיטוב בהכנסות ואבטלה גבוהה, בעיקר של  צעירים. בשונה מהמשברים של המאה ה20, השכבה הנפגעת היא המעמד הבינוני, שכבה מבוססת יותר מהשכבות שנפגעו במשברים במאה ה 20. פגיעה בשכבה זו מקטינה את הצריכה וגורמת למשברים כלכליים. פרופ' שטייגליץ חושב שעל ממשלות להתערב על מנת לפתור את המשברים. גם הכותב חושב, שזה מה שנדרש. לדעתו זה לא יקרה ללא מחאה חברתית. 

מיכל רז-חיימוביץ (גלובס): איפה כדאי להחליף מזומנים לפני הטיסה לחו"ל? סניפי הבנקים הם היקרים ביותר. גם תעריפים גבוהים וגם עמלה. עמלת המינימום נעה בין 6 דולר בבנק מזרחי ל 10 דולר בבנק איגוד. יוצא דופן הוא בנק הדואר, שאינו גובה עמלה, שערי ההמרה שלו נמוכים יחסית והוא מעניק הנחה על כל קניה בשווי של 800 דולר ומעלה. היתרון של הבנקים הוא שאין חשש משטרות מזויפים. חלופה זמינה פחות, היא משיכת כסף זר בכספומטים, החוסכת עמלות. ניתן גם למשוך בכספומטים בבחו"ל במהלך הטיול, אך זה כרוך בעמלה ובתשלום על שערי המרה.  חלופה נוספת היא כרטיס Debit של בנק הדואר. זהו כרטיס אשראי אליו  טוענים סכום כסף. לא ניתן למשוך יותר מהסכום הנטען, ללא טעינה חדשה. החלופה הזולה ביותר היא נקודות החלפה פרטיות. יש להקפיד על קניה מחלפנים הרשומים במשרד האוצר, על מנת להבטיח שהשטרות לא יהיו מזויפים.    

מחקר: דותן לוי (כלכליסט): מה הריבית על משכנתא לנוירוטים? במחקר שערכו פרופ' דני בן-שחר ופרופ'  רוני גולן מהתוכנית ללימודי תואר שני במקרקעין בלימודי ההמשך בטכניון נמצא קשר בין דפוסי אישיות ובין דפוסי השקעה ודפוסי נטילת הלוואות.  אנשים בעלי אישיות מוכוונת מטרה, יטו לקחת משכנתאות עם החזר חודשי גבוה לטווח קצר יותר, ייטו לקחת הלוואות בריבית קבועה וייטו להשקיע בדירות. דפוסי ההתנהגות שלהם מוסברים על ידי הימנעות מלקיחת סיכונים גדולים ומיכולת לדחות סיפוקים, המאפשרת צמצום הוצאות והחזר גבוה יותר של הלוואות. גם בעלי אישיות נוירוטית ימנעו מסיכונים, משום שהם חווים את העולם כמאיים. הם יימנעו מלקיחת משכנתאות בסכומים גבוהים ויבחרו בריבית קבועה על משכנתאות. גם  אנשים המאופיינים בפתיחות (בעלי דמיון מפותח, סקרנים, אמנותיים, בעלי עניין רחב) יעדיפו השקעה בנדל"ן על פני השקעה במניות. בעלי אישיות מוחצנת (חברתיים, הרפתקנים, אנרגטיים) הנוטים  לסיכונים והרפתקנות בחייהם האישיים, יעדיפו סיכונים גם בהשקעות ולכן יעדיפו להשקיע במניות.  

ענבל אורפז (דה מרקר): ההיי-טק מזנק:  תוצר ענפי טכנולוגיות המידע צמח ב 7.4% בשנת 2012. ההיי-טק חזר להיות קטר צמיחה של המשק, על פי נתוני הלמ"ס שפורסמו בשבוע שעבר. תוצר ענף טכנולוגיות המידע (ICT) , צמח ב 7.4% בהשוואה ל 2011 והגיע ל  96.3 מיליארד ש"ח. זהו שינוי במגמה של שיעורי צמיחה נמוכים בענף בשנים האחרונות. מספר המשרות ב ICT, צמח בשנת 2012 ב 4%. מספר המשרות בתחום של שירותי ICT הוא פי 2.6 ממספר המשרות במגזר של תעשיית ה ICT. מחצית מהייצוא  בסך 23.4 מיליארד דולר היא לאסיה. 18% מהייצוא הוא לארה"ב ו 15% מיוצא לאיחוד האירופאי. התמורה הממוצעת לשנה בתעשיית ה ICT הייתה 249 אלף ש"ח.  

מעין מנלה (כלכליסט): דיבורים לחוד ומעשים לחוד: למה המדינה לא מעודדת מגורים בשכירות. ממשלת ישראל מצהירה כי תעודד השכרת דירות. בפועל היא מעודדת רכישת דירות. החלום לרכוש דירה חוצה גבולות. בכל זאת שיעור הבעלות על דירות בשוויץ היה 36.8% בשנת 2010 לעומת כ 65% בישראל. זאת למרות שכ 83% מהשוויצרים מעדיפים רכישת דירה על פני שיכרת דירה. על פי מחקר, הסיבה לכך היא, שממשלת שוויץ מטילה מס הכנסה על בעלי דירות הגרים בהן, כאילו הרוויחו את הסכום שאפשר היה לקבל על השכרת הדירה. גורם במשרד האוצר סבור שהגיוני להטיל מס דומה בישראל, אבל אין שום סיכוי להעביר החלטה כזו. ד"ר יעקב שיינין , מנכ"ל מודלים כלכליים, חושב שכלכלית עדיפה רכישת דירה על פני שכירת דירה, אבל האופציה של רכישה לא פתוחה לפני הרבה זוגות צעירים. הם לא יכולים להחזיר את המשכנתה. לו מחירי הדירות היו נמוכים ב 30% הם היו יכולים לעמוד בהחזר המשכנתה. במשרד האוצר מצהירים על רצון לעודד השכרת דירות לטווח ארוך, מה שייתן יציבות לשוק ההשכרה. בנק ישראל מציע, להקצות חלק מהקרקעות לבנייה לדיור להשכרה ולעדכן את גובה הסיוע הסוציאלי לשוכרים. למרות חצאי הניסיונות לעודד גופים פרטיים להשכיר דירות, לא קורה דבר. לדעת בנק ישראל גופים פרטיים אינם מעוניינים להיכנס לשןק הזה בגלל התשואה הנמוכה.     

דניאל שמיל (דה מרקר): יש לכם מכונית מחברת ליסינג? כדאי שתבדקו את הצמיגים. חלק מהחברות המספקות לעובדיהן מכוניות ליסינג שולחות את עובדיהן להשתלמות בנהיגה בתנאי חירום. לאחרונה התברר להן, שהמכוניות אינן בולמות כמצופה.הסיבה לכך היא שחברות הליסינג מספקות זוג צמיגים לא זהים. לפעמים אחד הצמיגים הוא צמיג גרוע וזול. מרחק הבלימה של שני צמיגים לא זהים עשוי להיות שונה. החוק אינו מחייב להרכיב צמיגים של אותו יצרן, אבל מחייב להרכיב צמיגים בעלי גודל זהה. חברות הליסינג עושות שימוש גם בצמיגים של מכוניות שעברו תאונה של טוטל לוס. חברות הליסינג חוסכות 100 ש"ח על צמיג ומסכנות חיי אדם ומגדילות סיכוי לתאונה עם נזק גדול לרכב. הצמיגאים, המרכיבים את הצמיגים הבעייתיים, מודעים לסיכון הבטיחותי, אבל חוששים להתנגד ולאבד את ההכנסות מההתקשרות עם חברות הליסינג.

בשורה אחת:
איזו משכנתא עדיפה: בריבית קבועה או בריבית משתנה  
עליה של 2.6% בייבוא כלי רכב פרטיים בחודש יולי 
עובדי קרנות המורים עתרו לבג"ץ נגד המדינה בשל הפחתת שכרם.
בנק ישראל לא עומד בלו"ז: תידחה הפצת שטרות חדשים של 50 ו 200 ש"ח  
חוזרים לישראל - אולי מגיע לכם פטור ממס  


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio