רותי שרון - 12/05/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
12/05/13

אורי פסובסקי (כלכליסט): "הצרכנות הפיננסית היא שקר". כך טוענת, היילין אולן מחברת רב-מכר ובמשך שנים רבות כתבת צרכנות, בעיתונים אמריקאיים נחשבים, כגון: ביזנס ויק, ניו יורק טיימס ועוד. היקף הנכסים הפיננסיים, שבידי  הציבור האמריקאי, נאמד ב 54 טריליון דולר. האמריקאים מחפשים עזרה בניהול הכסף הזה. התוצאה היא תעשייה משגשת של יועצים ומומחים פיננסיים, שמספרם הגיע ל 320 אלף בשנת 2011. הבעיה היא שבתחום נמצאים מומחים מטעם עצמם, כגון: סוזי אורמן (כוכבת טלוויזיה) וגורואים (דייב רמזי ואחרים). כל אחד מאלה מעביר סדנאות, קורסים וסמינרים עם מסר פשטני. המסר הוא: עם קצת משמעת והדרכה , אתה יכול להשתחרר מדאגות פיננסיות, להפסיק לדאוג לתקופת יציאתך לגימלאות ואולי אפילו להפוך למיליונר. אולן טוענת שהצרכנות הפיננסית היא מקסם שווא. רוב הגורואים התעשרו בעיקר ממתן עצות. לפעמים גם פעלו עם ניגודי אינטרסים. שיעור החיסכון האישי בארצות הברית ירד מ 10% מההכנסה בתחילת שנות ה 80 לכ- 2.5% היום. רק אחד מכל חמישה עובדים אמריקאים מעל גיל 55 הצליח  לחסוך מעל 250 אלף דולר לפנסיה. אולן חוששת ממשבר בחיסכון הפיננסי וספקנית ביחס לאפקטיביות של חינוך לאוריינות פיננסית.  

דעה: אורית-קלייר ארזי (גלובס): מתכננים חתונה ב 150 אלף שקל? העוני מגיע לכם. הכותבת יוצאת נגד החתונות היקרות של מעמד הביניים, שמכוונות לכך שאחרים יראו איזו חתונה מרשימה עשה הזוג. לעולם לא יוכלו בני מעמד הביניים להתחרות עם חתונות פאר של האלפיון העליון. לדעתה הן גורמות נזק לכל המעורבים: בני הזוג, הוריהם והמוזמנים.  היא מזהה שמונה כשלים עיקריים בחתונות אלה: כשל לוגי (לו לא הייתי עושה חתונה ב 120 אלף הכסף היה מספיק לי לדירה?),  הכשל הכלכלי (לקיחת הלוואות על ידי אנשים, שממילא באוברדרפט), הכשל הפסיכולוגי (מגיע לי, ההורים: מה כבר יש לנו בחיים?), הכשל התפיסתי (מאיזה סכום זו חתונת פאר?), הכשל הערכי (השמחה האוטנטית אינה תלויה בעלות החתונה), הכשל הצרכני (ההוצאה הכספית הגבוהה של המוזמנים הבוחרים להשתתף), הכשל החברי (מי שמוציא הרבה, מצפה מחבריו להמחאות בסכומים גבוהים, שיכסו את ההוצאה) והכשל הזוגי (את המשאבים כדאי להשקיע בזוגיות ולא באירוע נוצץ).      

גיא קצוביץ (גלובס): משפחה ממוצעת תפסיד 7,800 ש"ח מגזירות לפיד. כך עולה מתחשיב שבוצע בבית ההשקעות איילון.  ב 7 למאי פורסם התקציב לשנים 2013-2014. במסגרת התקציב הועלה מס הכנסה ב 1.5% החל מתחילת שנת 2014. מס ההכנסה השולי הועלה מ 48% ל 49.5% . מע"מ הועלה מ 17% ל 18% ומס חברות הועלה ב 1% ל 26%.  בתחשיב של מחלקת המחקר של איילון נלקחה משפחה בה כ"א מבני הזוג מרוויח שכר ממוצע במשק ולהם שלושה ילדים. סעיפי ההפסד העיקריים: הקטנת קצבת הילדים - 3,372 ש"ח לשנה, העלאת מיסים ישירים - 3,260 ש"ח, העלאת מע"מ - 1,090 ש"ח בשנה. חשוב לציין כי הקטנת שירותים ממשלתיים, תחייב את הציבור לממן את חלקם מכיסו. יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, מסכם: "בשורה התחתונה מדובר בפגיעה קשה במעמד הביניים אשר חשוב לנסות לכמתה בשקלים, בכדי להעריך את הויתורים שידרשו לבצע המשפחות העובדות לישראל בטווח הנראה לעין".  

שאול אמסטרדמסקי ותומר אביטל (כלכיסט): משלמות מיליארד שקל מס, ומקבלות 4 מליארד בהטבות. לידי כלכליסט הגיע פרק מדוח מנהל הכנסות המדינה, שפרסומו עוכב מעל לחצי שנה. מהדוח עולה כי ארבע חברות (טבע, כי"ל, אינטל וצ'קפוינט) מקבלות 70% מהטבות המס שמעניקה המדינה. הטבות המס הן במסגרת החוק לעידוד השקעות הון. החוק נועד לעודד השקעות הון  אל מנת לייצר מקומות עבודה, בעיקר בפריפריה. כלכלני האוצר מצאו כי בפילוח של הטבות המס, לפי מקום מגורים של העובד ולא לפי מיקומו של המפעל, מחוז ת"א ומהרכז לוקחים 53% מהטבות המס. בשנת 2010, הטבת המס הממוצעת לחברה מארבע החברות הגדולות מגיע למיליארד שקל. ההטבה גבוהה מסך מס ההכנסה שמשלמים כל עובדיהן. חלקן של ארבע החברות הגדולות עלה מ 32% בשנת 2003, בה חוקק החוק לעידוד השקעות הון ל 72%. בשורה התחתונה החברות הגדולות, שקיבלו הטבות מס מפליגות, הצליחו להגדיל אותן, בעוד החברות הקטנות יותרמפסידות הטבות. 

אליצפן רוזנברג (Ynet): הנה הכסף: אתר חדש לאיתור החסכונות שלכם. משרד האוצר השיק אתר חדש לאיתור חסכונות. מטרת האתר היא חידוש הקשר בין 15 מיליארד שקל "שנותקו מבעליהם" ונמצאים ללא דורש בקופות חברות הביטוח לבין בעליהן או יורשיהם . האתר אינו מספק מידע ביחס לסכום הכסף. הוא  מספק מידע על סוג החיסכון (קרן השתלמות, קופת גמל, קופת פנסיה, ביטוח מנהלים) ועל הגוף החזיק בחיסכון. הבעלים או היורש, צריך לפנות לגוף המנהל. הגוף המחזיק בחיסכון, חייב לתת לחוסך את המידע תוך  זמן סביר. החוסך יכול לבקש למשוך את הכסף וגוף המחזיק בחיסכון חייב לבצע זאת תוך 4 ימים. חשוב לזכור כי לא תמיד כדאי לפדות את הכסף, משיקולי מיסוי.

אפרת נוימן (דה-מרקר): מדוע הגרמנים חוסכים בשעה שאנחנו והאמריקאים מבזבזים?  במחקר שעשה ד"ר קית צ'ין, מרצה לכלכלה באוניברסיטת ייל, נמצא כי דוברי שפות, שאינן מחייבות הבחנה בין עתיד להווה, כמו גרמנית ויפנית, נוטים לחסוך יותר מדוברי שפות המחייבות הבחנה כזו, כגון: עברית, אנגלית וצרפתית. על פי נתוני ה OECD לשנת 2011, בקנדה, ארה"ב ופולין, חוסכים משקי הבית 3%-4% מההכנסה הפנויה. משקי הבית באוסטרליה, שוויץ, שבדיה , אוסטריה וגרמניה חוסכים 7%-13% מהכנסתם הפנויה. ד"ר צ'ן, אמריקאי ממוצא סיני, הבחין בהבדלים מהותיים בין השפה האנגלית והשפה הסינית והחל לחקור את השפעות השפה על מחשבה והתהנהגות. בעקבות זה הוא חשב לבדוק את השפעת ההבדלים בין שפות על התנהגות כלכלית. הוא מצא כי רמת החיסכון המשוקללת של הממשלות ומשקי הבית במדינות, ששפתן מחייבת הבחנה בין הווה לעתיד (למשל: עברית, יוונית וצרפתית) היא 10%-20%. במדינות בהן השפה אינה מחייבת הבחנה כזו, למשל: פינלנד, יפן וגרמניה, שיעור החיסכון הוא 20%-35%. ד"ר צ'ן תיקף את ממצאיו באמצעות מחקר בתשע מדינות בהן מדברים שפות משני הסוגים. כך למשל בבלגיה מדברים צרפתית (המחייבת הבחנה בין הווה לעתיד) ופלמית  (אינה מחייבת הבחנה כזו). בתשע מדינות אלה, הוא בדק משפחות שבהן הפרמטרים הכלכליים זהים והמשתנה המבחין ביניהן הוא השפה. הביקורות נגד המחקר מתייחסות למסקנות של קשר סיבתי. ייתכן שההבחנה בין עתיד להווה היא רק משתנה מתווך והמשתנה המשפיע הוא הבדלים תרבותיים הבאים לידי ביטוי גם בשפה וגם ברמת החיסכון.  


בשורה אחת:
מחקר: לא אבד הכלח על מתכנתים זקנים
פרויקט חדש יכין עשרות אלפי עובדים לשינוי בקריירה אחרי גיל 50.
כך תחליפו מזגן בעזרת המדינה.
גולן טלקום מרחיבה:
SMS חינם בחבילת ה-10 ש"ח לחודש.
קיצוצים בתקציב יכולים גם להועיל.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio