רותי שרון - 13/10/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
13/10/13

 

ערן אזרן (דה-מרקר): "יש מחזוריות בנדל"ן והמפולת הבאה תגיע - השאלה איפה אתה תהיה". בכנס  של חברת דירוג האשראי מדרוג, הזהיר ערן היימר, מנכ"ל החברה, שעלייה בלתי מבוקרת של הריבית במשק,  תביא לנפילה של מחירי הנדל"ן. מרצים אחרים בכנס, ציינו כי חלק גדול יותר של השקעות הציבור מופנה לחו"ל באופן ישיר ובאופן עקיף באמצעות גופי החיסכון הפיננסי ובתי ההשקעות.  מרצים בכנס הזהירו מרכישה ללא בדיקה של נדל"ן בחו"ל  ומהשקעת אחוז גבוה מדי במניות של חברות נדל"ן. האזהרה מתייחסת במיוחד לשווקי הנדל"ן של מזרח אירופה.  

שחר שילוח (HRU): מחקר:  קוראים לך חוחית? זה ממש לא מועיל לקידום המקצועי. במחקר ראשון מסוגו שפורסם בעיתון  Journal of Experimental Social Psychology נבדק "אפקט הגיית השם". אפקט הגיית השם הוא הקשר בין קבלת החלטות ביחס למועמד לקבלה לעבודה או לקידום בעבודה לבין קלות הגיית שמו.  במחקר שעשו ד"ר סימון לאהם מאוניברסיטת מלבורן וד"ר אדם אלטר מאוניברסיטת ניו יורק, נמצא קשר בין קלות הגיית השם והציון אותו מקבל המועמד. מועמדים ששמם קל יותר להגייה קיבלו ציונים גבוהים יותר. לא נמצא קשר בין ציון המועמד ומשתנים אחרים כמו: צליל זר או לא זר, אורך השם ונדירותו.       

מיקי פלד ומאיר אורבך (כלכליסט): מהגרים פחות לחו"ל, אבל לזמן ממושך יותר. סקר של משרד הכלכלה והלמ"ס מצא כי כ 5,700  מדענים ישראלים המצאים בחו"ל יותר משלוש שנים, לא בהכרח מתכוננים לחזור לארץ. נכון ל 2011, ישראל הפסידה 2,134 מתמטיקאים, סטטיסטיקאים ומומחי מדעי מהחשב, 2,052 מהנדסים ואדריכלים, 1,231 ביולוגים ו 370 פיזיקאים. הנתונים מראים כי המשבר הכלכלי בעולם צמצם את ממדי ההגירה מהארץ, מה שמחזק את ההטענה כי השיקול העיקרי להגירה לארץ או חזרה ממנה הוא כספי. הגורם העשוי להחזיר אותם לארץ היא הבטחת משרה יציבה.  

עדי בן ישראל (גלובס): גל הפיטורים הגדול בתולדות טבע: תפטר 5,000 עובדים - כולל מאות עובדים בישראל. ענקית התרופות טבע, מאיצה את תכנית ההתייעלות, שתושלם עד סוף שנת 2017. החברה הודיעה ב 10.10 שתפטר 5,000 עובדים המהווים 10% ממצבת כוח העובדים בחברה. באמצעות הפיטורים תחסוך 2 מיליארד דולר עד שנת 2017. במסגרת הפיטורים יפוטרו מאות מתוך 7,500 עובדי החברה בישראל. הסיבה לצעדי ההתייעלות היא ההתיישנות הצפויה של הפטנט של טבע על תרופת הקופקסון. חברות מתחרות יוכלו לייצר תרופות גנריות המתחרות בתרופה זו, שעל פי ההערכות מביאה בין 30% ל 50% מרווחי החברה. 

מעין מנלה (כלכליסט): לא רק עמלות ומסגרות אשראי: איך בוחרים חשבון בנק. המאמר מציג שיקולים עיקריים בבחירת בנק. שני השיקולים הראשונים המוצגים הם גובה העמלות ומסגרת האשראי, בהם עשויים להיות הבדלים גדולים בין בנקים שונים. שיקול נוסף הוא מענקים, שנותן הבנק ללקוח. הבנקים הקטנים נלחמים היום על לקוחות חדשים ומוכנים להציע הטבות רבות. שיקולים עיקריים נוספים הם: איכות השירות, מיקום הסניף הקרוב למגורי הלקוח והשירותים שניתן לבצע בערוצים של שירות עצמי כמו אינטרנט.     

דעה: פרופ' רות פלטו-שנער (כלכליסט): להיפטר מהשיקים. הכותבת חושבת שהקטנת השימוש במזומן במטרה להילחם בהון השחור היא צעד חיובי אבל לא מספיק. לדעתה חייבים להגביל גם את השימוש בצ'קים. היא מציעה לבטל לחלוטין שימוש בצ'קים שאינם מסומנים ב: למוטב בלבד. צ'קים המסומנים למוטב בלבד אינם סחירים. צ'קים שאנים מסומנים כך מועברים מיד ליד, לפעמים גם ללא צורך בחתימה של המעביר, וניתן להלבין באמצעותם הון. בעיה נוספת מהעברת הצ'קים מיד ליד, הן שנותן הצ'ק אינו יכול לבטלו גם אם לא קיבל את התמורה עבורה שילם, כאשר המחזיק בצ'ק הוא צד שלישי. הפתרון המוצע אינו פותר את הבעיה בכל המקרים: נותן הצ'ק יכול שלא לכתוב את שם המוטב ואז הצ'ק יהפוך בכל זאת לסחיר. 

בשורה אחת:
מייסד רשת קפה ב 5 שקלים: "אנו בונים על שיתוף עם הציבור שדפקו אותו". נהג מונית שרוצה קפה לא מעוניין לשלם על מיזוג אויר .  
השכר בתקשורת: 4,000 שקל למתחילים - 70,000 שקל לטלנטים. העתיד לא נראה מבטיח.     
מכוניות מיני משפחתיות בתנופה. יותר זוגות צעירים רוכשים מכוניות מיני משיקולי עלות.
העבודה הכי טובה בארץ. מודל חדש של עבודה בחברות גלובליות. 
29% ממקבלי האבטלה בשנת 2012  - אקדמאיים. כך עולה מנתוני המוסד לביטוח לאומי.  


 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio