רותי שרון - 14/04/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
14/04/13

רוני לינדר-גנץ (דה-מרקר): סקר הרופאים: אחד מכל 9 רופאים היגר מהארץ. בסקר ראשון מסוגו שערכו משרד הבריאות והלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נבדקו העסקת ושכר רופאים בארץ. ממצא חשוב הוא שאחד מכל תשעה רופאים היגר מהארץ. בין המהגרים אחוז גבוה של רופאים מרדימים, מקצוע שבו יש מחסור בארץ ובעולם.  הרופאים המהגרים מהארץ הם בוגרים יותר ול 69% מהם אין תעודת מומחה. 32% מהרופאים עובדים גם כשכירים וגם כעצמאיים ורק 6% מהם עובדים כעצמאיים בלבד. השכר החודשי הממוצע ברוטו של רופא  שכיר בישראל בשנת 2008, היה כ 22.9 אלף ש"ח. רופא גם כשכיר וגם כעצמאי הרוויח כ-29.3 אלף ש"ח ברוטו לחודש. הנתונים מראים על פערים גדולים בשכר בין רופאים מומחים לרופאים שאינם מומחים. רופא מומחה מרוויח  127-202 אלף ש"ח לשנה יותר מרופא שאינו מומחה. נמצא גם פער גדול בשכר בין גברים לנשים. רופאה שכירה מרוויחה כ 29% פחות  מרופא שכיר. רופאה העובדת גם כשכירה וגם כעצמאית מרוויחה 36% פחות מרופא העובד כשכיר וכעצמאי. 

משה ליכטמן (גלובס): לא להאמין דירות 100 מ"ר בכפר סבא בשכירות של 10 שקלים לחודש - עם עדיפות לחרדים. זו התוצאה האבסורדית של מכרז משולב של דיור בר-השגה ומכירת דירות בפרויקט בעיר. מדובר במכרז הדגל של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) להשכרה לזכאים במסלול א' , הקרוי מסלול אטיאס על שם שר השיכון היוצא. הזוכה החברה הכלכלית לפיתוח השרון, הציעה 10 אגורות למ"ר לחודש, כלומר: 10 ש"ח לחודש לדירה. מתחרים אחרים במכרז הציעו בין 5 ש"ח למ"ר לחודש ל 0.5 ש"ח למ"ר לחודש.  הקבלנים לא השתגעו. חישוב מדויק מראה כי בתנאי המכרז אפשר להרוויח גם במחירי השכרה אבסורדיים. המתווה מעניק לזוכה הנחה של יותר מ 10 מיליון ש"ח על הקרקע, שמחירה המקורי הוערך על ידי השמאי הממשלתי בכ 14 מיליון ש"ח. בנוסף לכך זכאי הזוכה למכור 9 דירות מתוך 24 במחירי השוק ולהשכיר 5 במחירים ללא פיקוח. ההשכרה של יתר  10  הדירות, לזכאים לדיור בר-השגה, היא ל 10 שנים שאחריהן, יוכל הקבלן למכור את הדירות במחיר השוק. לאחר התדהמה מההצעות, משרד השיכון מנסה להשכיר את הדירות לזכאים במחיר ריאלי של 2,800 ש"ח במקום 10 ש"ח על פי המכרז. הלקח: בפרויקטים כאלה אין לערב מכירה והשכרה, אלא ליעד את כל הדירות להשכרה. בנוסף לכך יש להקטין את גודל הדירות.

אורה קורן (דה-מרקר): מחירי הלחם יירדו בימים הקרובים ב 4%. מחירי הלחם צפויים לרדת בימים הקרובים ב  4.17% בעקבות ירידת מחירי  החיטה והאנרגיה בעולם. שר הכלכלה, נפתלי בנט, חתם היום על הצוו להורדת המחירים.  המחירים החדשים ייכנסו לתוקף לאחר השלמת הליך פרוצדורלי בו מעורבים גם משרד האוצר  והמאפיות. בשנים האחרונות הועלו מחירי הלחם באופן עקבי בגלל התייקרות תשומות. מחיר החיטה והאנרגיה, מהווים חלק מאותן תשומות. עלויות המחירים בעבר היו לפי בקשת המאפיות. הן התבצעו על פי נוסחת סוארי, המשקללת את התשומות. בנוסף  לכך, שר הכלכלה ביקש מהמפקח על המחירים במשרד התמ"ת לבחון  את יעילותה של נוסחת סוארי, לפיקוח על מחירי הלחם ומוצרים נוספים. 

רחלי בינדמן (כלכיסט): לא חייבים להיות בקרן פנסיה של נוחי דנקנר. מנהל מיטב-דש, אילן רביב, הודף את הטענות של כלל ביטוח  נגד הזכייה של קרן הפנסיה של החברה בניהולו במכרז הפנסיה של עובדי המדינה. קרן הפנסיה, מיטבית עתודות, של כלל ביטוח היא קרן הפנסיה השלישית בגודלה. קרן הפנסיה של מיטב-דש היא קרן קטנה המנהלת מיליארד ש"ח בלבד. במכרז הציעה מיטב-דש דמי ניהול של 0.045%  מהצבירה ו 0.45% מההפקדות השוטפות.  כלל ביטוח הציעה דמי ניהול גבוהים פי 3. הטענות של כלל ביטוח הן, שרמת  הסיכון של קרן פנסיה קטנה, כמו מיטב-דש, גבוהים. אילן רביב משיב, שהחברה עשתה ביטוח משנה, המבטיח את היציבות. הטענה העיקרית שלו היא, שבמכרז זה נשברה תקרת הזכוכית ושוק הפנסיה נפתח לתחרות מצד גופים שאינם חברות ביטוח.  

בנק ישראל: צרכנות בנקאית נבונה מתחילה בגיל צעיר. הפיקוח על הבנקים  בבנק ישראל יוצא בגל נוסף של תוכנית הסברה לבני נוער בנושא צרכנות בנקאית נבונה. פעילות ההסברה כוללת כלים שימושיים להתנהלות פיננסית נכונה, ניהול תקציב, ניהול חיסכון וניהול חשבון בנק. הפעילות מלווה בקמפיין פרסומי. המפקח על הבנקים בבנק ישראל, דודו זקן, קושר בין התוכנית לבין מסקנות הוועדה לתחרותיות בבנקאות. על מנת שהמלצות הוועדה יהיו אפקטיביות, נדרשת מעורבות אקטיבית של הצרכנים. חיזוק מעמד הלקוח, קשור בין היתר, בחינוך לצרכנות בנקאית נבונה כבר מגיל צעיר. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): הפנסיה שלנו באמת מוגזמת. לראשונה קצינים בכירים במילואים מודים בפומבי, שהפנסיה שלהם גבוהה מדי. אלוף משנה במילואים דורון מיינרט ותת-אלוף במילואים ניצן נוריאל, שוחחו על הנושא עם כלכליסט. לדעתם פנסיה של 25 אלף ש"ל לחודש החל מגיל 45 או 50 היא מוגזמת, גם אם מדובר בקצינים בכירים, ששירתו ביחידה קרבית. מיינרט טוען כי רבים מהקצינים עובדים ומקבלים פנסיה בו זמנית. נוריאל מציין כי נדרש איזון בין הצורך להפוך את הצבא כמקום תעסוקה אטרקטיבי לבין גובה הפנסיה. כמו כן הוא מציין, כי חלק מהפורשים בגילאי 45-50, אינם מצליחים למצוא מקום עבודה. אחד הפתרונות הוא העלאת גיל הפרישה, אבל העלאה כזו מתנגשת עם האתום הצה"לי של שינוי. השווי הכספי של הפנסיה התקציבית, שהצבא יצטרך לשלם  בעתיד למתגייסים לפני שנת 2004, מגיע ליותר מ 250 מיליארד ש"ח. בהשוואה בינלאומית בנתוני שנת 2009, נמצא כי ישראל היא המדינה ששיעור ההוצאה שלה על תקציב הביטחון  כאחוז מהתוצר הוא הגבוה ביותר.       

 

בשורה אחת:
פוטרתם מהעבודה בגיל הביניים ? הנה שתי אלטרנטיבות.   
הג'אנק פוד בהתגלמותו/ מה באמת יש בבשר שאתם קונים למנגל ביום  העצמאות       
הביטקוין זינק ב 1,800% מתחילת השנה לשיא של 234 דולר.
רילוקשיין לחיים הזולים: מה באמת עדיף - ניגריה או ארה"ב?     .
בשורה לזוגות העובדים ביחד? רשות המיסים ממליצה לשנות את החישוב המאוחד


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio