רותי שרון - 14/09/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
14/09/14

דעה: גיא רולניק (דה-מרקר): מדוע אתם לא מתרגשים מהשיא החדש בבורסה בתל-אביב. המאמר מנתח את החברות הגדולות בבורסה של תל-אביב, שהגיעה לשיא חדש. העלייה בבורסה בתל-אביב, כמו בבורסות אחרות, מוסברת בחוסר היכולת של ממשלות ובנקים מרכזיים להתמודד עם בעיות מבניות קשות בכלכלות ובשוק העבודה. כתחליף להתמודדות עם הבעיות, הממשלות מורידות את גובה הריבית ולא משאירות למשקיעים, אפשרויות אחרות, פרט להשקעה בבורסאות. הטענה המרכזית היא, שמרבית המניות המובילות בהיקף הנכסים בבורסה של תל-אביב, אינן מייצגות ערך כלכלי אמיתי בארץ. יש חברות כמו טבע, שכמעט כל פעילותן ומרבית עובדיהן מחוץ לישראל ויש חברות הנהנות ממונופול או דואופול (בנק לאומי ובנק הפועלים) או מתמיכה ממשלתית, למשל: כימיקלים לישראל שהכנסותיה מתבססות על משאב טבעי השייך למדינה.

אליצפן רוזנברג (Ynet): רוכשים בחו"ל? אל תמהרו לשלם בשקלים. היקף הרכישות באמצעות כרטיסי אשראי בחו"ל גדל. בשנת 2010 בוצעו קצת יותר מ-15 מיליון עסקאות חו"ל באמצעות כרטיסי אשראי בהיקף של כ-7.5 מיליארד שקל. בשנת 2013 בוצעו כ-33 מיליון עסקאות בהיקף של כ-12.5 מיליארד שקל. מקורות הגידול הם גידול במספר הנסיעות לחו"ל וגידול בהיקף העסקאות המקווננות באמצעות האינטרנט. בזמן האחרון נוספה אפשרות חדשה לרוכשים בחו"ל: לבצע את הרכישה בחו"ל בשקלים ולא במטבע זר. עסקאות כאלה לרוב כדאיות פחות מביצוע עסקה במטבע זר באמצעות כרטיס אשראי. לא נחסכת מכם המרה למטבע זר. במקום חברות כרטיסי האשראי, מבצעים את ההמרה גופים פיננסיים בחו"ל.  אותם גופים פיננסיים גובים עמלה, כפי שעושות חברות כרטיסי האשראי. בדיקת Ynet הראתה כי לרוב עמלת אותם גופים גבוהה מעמלת חברות כרטיסי האשראי.   

אליצפן רוזנברג (Ynet): אל תפלו בפח: כמה תעלה לכם הלוואה לחג? המאמר עוסק בהלוואות המוצעות  לקראת החגים. השורה התחתונה היא: הימנעו מלקיחת הלוואות אם אינבם חייבים לקחת אותן. בהמשך המאמר מציג הכתב חלופות שונות להלוואות ואשראי: אוברדרפט, הלוואה מהבנק, הלוואה מחברת כרטיסי אשראי, הלוואה מחברת הביטוח והלוואה בשוק האפור. בנוסף לכך מוצגות שלוש חלופות אטרקטיביות יותר: הלוואה ללא ריבית של האגודה להלוואות ללא ריבית, "הלוואת המונים" והלוואה מקופת גמל או קרן פנסיה.

רותי לוי (דה מרקר): שיחת טלפון אחת חסכה לנו אלפי שקלים בשנה - גם אתם יכולים. הכתבה עוסקת בשוק האינטרנט ובחבילות המשלבות בינו ובין שירותי תקשורת אחרים, כגון: טלפון. הספקים אינם דואגים לשקיפות ומנפחים מחירים. המחיר, שהיה זול במבצע של לפני שנה, הוא מחיר יקר היום. הספקים מנפחים מחירים באמצעות הוספת שירותים שמרבית הלקוחות אינם זקוקים להם: אנטי-וירוס בתשלום, הגדלת נפח תיבת דוא"ל שממילא אינה בשימוש ורעיונות "יצירתיים" נוספים. המסר העיקרי של הכתבה היא שהאחריות לבדיקת המחיר היא עלינו הצרכנים. בשיחת טלפון אחת, אפשר להוריד את המחיר. בניסוי שביצעו כתבי העיתון, שפנו לספקים, חסך כל אחד מהם בין 20 שקל ל-206 שקל לחודש.

גדעון בן-נון (גלובס): התיקים המנוהלים באוגוסט: הרעה בכלכלה, שיפור בתוצאות. בחודש אוגוסט היו עליות חדות בתיקי ההשקעות, על אף שקודם לכן נוצר רושם כאילו השוק מיצה את עצמו. העליות בשוק היו למרות שבאותה תקופה היה מבצע "צוק איתן". התיק המסורתי של 80-20 עלה ב-1.77% בחודש אוגוסט. תיקים עם 100% מניות עלו בשיעור של 3.12% בחודש אוגוסט. מתחילת השנה עלו תיקים של 80-20 בשיעור של 4.97% ותיקים של 100% מניות בשיעור של  5.99%. הסיבות העיקריות לעליית התיקים בחודש אוגוסט הן העלייה בשערי מניות חו"ל ועליית שער הדולר.

אפרת אהרוני ודפנה הראל-כפיר (גלובס): אחת ולתמיד: איפה כדאי לקנות מוצרי חשמל? מדד ההגינות של המועצה לצרכנות בדק את חווית הקנייה ברשתות ובחנויות החשמל. המחקר מגלה ממצאים מדאיגים ביחס להתנהגות המוכרים בחנויות, טיפול בתלונות ולנטילת אחריות על מוצרים. החנויות הפרטיות הוגנות יותר מהרשתות. מבין הרשתות בולטות לרעה  אבי סופר ומחסני חשמל. רוב הציבור מעניש חנויות לא הוגנות ומעדיף לקנות בחנויות הוגנות גם במקרים שהמחיר גבוה יותר. הצרכנים מפסיקים לקנות בחנויות לא הוגנות ומתלוננים בפני גורמים בחנות (מנהל, מוכר) או בפני גורמים אחרים, כגון: המועצה להגנת הצרכן, קונים אחרים וכיו"ב.

בשורה אחת:
הדולר בשיא של השנה: היציג התחזק ב-0.2% ל-3.636 שקלים .
80% מהישראלים לא יודעים מהי ריבית פריים. השכלה, מעמד אקונומי ומגדר משפיעים על הידע הפיננסי.
הגרעון המסחרי באוגוסט - 7.9 מיליארד  שקל. גבוה מהממוצע החודשי 76%. 
מה אתם עושים כשאתם קמים בבוקר? מנהלים בכירים קמים ב 6:15 ועושים אימון כושר של 45 דקות.
הפנטזיה של בתי ההשקעות: מכרז פנסיה של חברת חשמל - 27 מיליארד שקל.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio