רותי שרון - 15/09/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/09/13


דה-מרקר: הכתובת לאנשים שנמאס להם מהקריירה. הכתבה עוסקת בשני יועצים ארגוניים, רוב סימינגטון ודומיניק ג'קמן , שבגיל 25-26 נמאס להם מהקריירה, על אף ששכרם היה גבוה. במקום העבודה, רצו להגשים חלומות של קריירה אחרת. את ניסיונם האישי הרחיבו להקמת חברת סטארטאפ הנמצאת במקום ה 46 מתוך 100 סטארטאפים מבטיחים בבריטניה. הסטארטאפ הוא רשת בה חברים יותר מ 70 אלף חברים. הרשת מציעה עבודות לא שגרתיות ברחבי העולם. עבודות מוצעות לדוגמה: מורה באוגנדה, מעצב אינטרנט במשרד לשינוי חברתי, שף בבית הארחה בשוויץ ומנהל חוף במוזמביק.    
 
רועי גולדברג (גלובס): Ynet נכנס לתחום האופנה: החל למכור נעליים ובגדי ספורט. אתר Ynet של ידיעות אחרונות, ממשיך להעמיק את כניסתו לתחום המסחר המקוון. Ynet  השיק אתר ייחודי בשם Runway. האתר מציע למכירה נעליים ובגדי ספורט.  האתר עלה לאוויר להרצה לפני יותר משבוע. באתר מוצעים מספר מוגבל של פריטי הנעלה לגברים , נשים ילדים ותינוקות. הפריטים הם ממגוון מותגים ביניהם נייקי, אדידס, ניו באלנס UGG ועוד. ב Ynet מציינים כי מספר הפריטים המוצעים צפוי לגדול בקרוב באופן משמעותי. הפריטים מוצעים בעשרות אחוזי הנחה. בבדיקה מדגמית נמצא כי לא בכל המקרים המחירים כדאיים. בשנה שעברה השיקה Ynet אתר מקוון למכירת פרטי אמנות. בחלק מהמוצרים המוצעים באתר החדש, יש חפיפה עם אתר מכירות מקוון אחר של  Ynet הנקרא Xnet.      
     
אייל סיאני (כלכליסט): המיתוס ושברו משיכת כספים  מהחסכונות הפנסיוניים. האמונה הרווחת היא שלא ניתן למשוך כספים מחסכונות פנסיוניים, למעט פיצויים. המאמר מציג תנאים ומצבים שונים המאפשרים משיכת חסכונות פנסיוניים בהתראה קצרה, בחלק מהמקרים ללא פגיעה משמעותית בגובה קצבת הפנסיה החודשית. לצורך הדיון מתייחס הכותב גם לקרנות ההשתלמות כאפיק חיסכון פנסיוני. הכותב ממליץ על משיכת כספים מחסכונות פנסיוניים רק כאשר מוצו כל האפשרות האחרות. כל משיכה פוגעת במידה זו או אחרת בחיסכון שיוותר לנו לפנסיה. היכולת למשוך כספים מחיסכון פנסיוני מבלי לפגוע קשות בחיסכון לפרישה מחייבת ידע רב ושיקול דעת.

עדי בן ישראל (גלובס): אלפי משקי בית שנטלו משכנתאות של 700-800 אלף שקל ייקלעו לקשיים כבר בשנה הקרובה. כולם מקווים שזה לא יקרה, אבל ארז כהן , יו"ר לשכת השמאים לשעבר, מזהיר מפני משבר חריף בגלל קושי של לווים לשלם תשלומי משכנתאות. כהן טוען שמדובר באלפי משקי ביית שנטלו משכנתאות של 700-800 שקל או יותר. לפי נתוני משרדו מחיר דירה ממוצעת עלה מ 700 אלף שקל בשנת 2004 למיליון ו 400 אלף שקל היום. גובה משכנתא ממוצעת הוכפל אף הוא מ 350-400 אלף ל 800 אלף שקל. נתוני משרדו מתייחסים רק לאזור גוש דן. על פי נתוני בנק ישראל משכנתא ממוצעת בכל הארץ היא בגובה 570 אלף שקל. ההחזר החודשי הממוצע למשפחה עלה מ 3,500 ש"ח לפני חמש שנים ל 5,000-6,000 ש"ח היום. כהן אומר שהבנקים מסתכלים על גובה המשכנתא במונחים של אחוזים מערך הדירה, אבל לא בודקים את  גובה ההחזר בהשוואה להכנסות המשפחה. הוא ממליץ למשפחות לא לרכוש דירה במקרים שגובה ההחזר החודשי הוא מעל ל 50% מהכנסתם החודשית.


אפרת אהרוני (גלובס): 15% מהישראלים מוצאים טעויות בחשבונות כמעט כל פעם. סקר TRI עבור גלובס, מצא כי 15% מהישראלים שבודקים את החשבונות, מוצאים טעויות כמעט כל פעם. בחלק מהמקרים מדובר בטעויות אנוש, אך יש גם טעויות לרעת הלקוח ב"שיטת מצליח". התחומים בהם מרבים לבדוק חשבונות הם: תקשורת (82%), מוצרי מזון (81%) וחשבונות בנקים (80%). קניות מזון הוא התחום בו אחוז גבוה במיוחד (52%) מוצאים טעויות. טעות שכיחה היא שינוי מחיר בקופה, בעוד על המדף נשאר שילוט של מחיר מבצע. 44% מוצאים במיוחד טעויות בחשבונות תקשורת ורק 3% מוצאים במיוחד טעויות בחשבונות הבנק. 81% טוענים שכאשר הם מוצאים טעות הם מבקשים פיצוי.    

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): תעודת עניות: אקסלנס מחפשת את נקודת השבירה של החוסכים. חברת תעודות הסל הגדולה בישראל, קסם מבית אקסלנס, הודיעה על ייקור דמי הניהול של שש תעודות סל מ 0% ל 0.1% עד 0.15%. תעודות סל הן מכשיר פיננסי העוקב אחרי מדדים ממוצעים, כגון: מדד המניות של 100 החברות הגדולות בבורסה בתל-אביב או מדד 25 החברות הגדולות בבורסה בתל-אביב. המשמעות של מעקב אחרי מדד ממוצע היא, שהגוף המנהל אינו צריך להשקיע מאמץ בבחירת ניירות ערך ובמכירתם או קנייתם. קסם היא השחקנית המובילה בתחום תעודות הסל בישראל. היא מחזיקה ב 30.1% מהשוק  שבו מושקעים קרוב ל 90 מיליארד שקל. שחקניות נוספות הן תכלית של מיטב-דש, פסגות והראל. הכתב רואה בהתחלת גביית עמלות על מספר מצומצם של תעודות סל, בלון ניסוי. אם זה יעבור ללא מחאה של הציבור בדומה למחאת הקוטג', יהיו התייקרויות בעמלות של תעודות  סל נוספות של קסם ושל בתי השקעות אחרים. הייקור בא כתגובה על צמצום חגיגת העמלות הגבוהות על ידי הגופים הרגולטוריים. גם שיעור הייקור אינו מקרי הוא המקסימום האפשרי מבלי שבית ההשקעות יצטרך להחזיר את ההפרש לגופי ההשקעות הפנסיוניים. גם אם לא השקעתם ישירות בתעודות סל, הפנסיה שלכם מושקעת בחלקה בתעודות סל: כ 9.3% מכספי קופות הגמל מושקעים בתעודות סל וכ 7% מכספי קרנות הפנסיה וביטוחי המנהלים מושקעים במכשיר פיננסי זה.

בשורה אחת:
"מבצע גישוש" ברשות השידור: מציעה מחילה על חובות העבר.         
"אבא תוריד לי"  - זה "האבא תקני לי" החדש . 
הביטחון העצמי של אורנג' בפרסומת -שייך רק למותגי על
האם כסף יכול לקנות אושר? כנראה שלא אבל הוא יכול להקל על החיים. 
המדינה הפריטה את תהליך המיון והקליטה של עובדים חדשים.    

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio