רותי שרון - 15/12/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
15/12/2013

סיון איזסקו (דה-מרקר): הפועלים ולאומי יסגרו לפחות 10 סניפים בערים הגדולות ב 2014. הפועלים ולאומי סגרו מתחילת השנה 12 סניפים. המגמה תימשך בשנה הבאה בה צפויים להיסגר לפחות 10 סניפים. מרבית הסניפים הם באזור תל-אביב. סגירת הסניפים היא חלק מתהליך של חיסכון בעלויות. עלות הפעלת סניף בעיר גדולה מגיעה לכמה מיליוני שקלים בשנה. הבנקים מצפים בדרך זו לצמצם את הביקורים בסניפים לצורך ביצוע פעולות שאינן רווחיות . הכוונה היא לפעולות כגון: בירור יתרה ומשיכת כסף. פעולות כאלה מבוצעות בעיקר על ידי אוכלוסייה מבוגרת, שאינה שולטת בטכנולוגיות, המאפשרות ביצוע פעולות באופן עצמאי. על פי נתוני בנק ישראל יותר מ 50% מהפעולות במערכת הבנקאית מבוצעות בערוצי שירות עצמי.  בבנקים מקווים שצמצום מספר הסניפים יגדיל את אחוז הפעולות הרווחיות, שחייבים לבצע בסניפים, כמו שירותי ייעוץ ולקיחת הלוואות. על פי נתוני בנק ישראל, אחת הבעיות היא שביקראל קיים מחסור חריג במכשירים אוטומטיים למשיכת כסף.

אליצפן רוזנברג (Ynet): הסערה כבר כאן: הביטוח מכסה אתכם? המאמר מתייחס למגוון רחב של היבטים של נזקי סערה, בהקשר ביטוחי. האחראים לנזק עשויים להיות גם גופים ציבוריים כמו רשויות מקומיות וחברת חשמל, שבחלק מהמקרים אזרח שניזוק יכול לתבוע אותן. רוב המאמר מוקדש להיבטים ביטוחיים. לא הכל מכוסה בפוליסות סטנדרטיות. כך למשל, לא מכוסים בפוליסה הסטנדרטית נזקי צנרת כתוצאה מקרה או קפיאת מים. 

מעין מנלה (כלכליסט): חושבים לתת הלוואה לבן משפחה? 6 דברים שכדאי לקחת בחשבון. הכתבה עוסקת בהלוואות לקרובים ולחברים. בכתבה מתראיינת  גם חברת האיגוד ד"ר אורלי רדליך. מערכת היחסים המיוחדת משפיעה על ההתייחסות להלוואה כזו. מצד אחד, לא נעים לבקש מקרובים. מצד שני, לא נעים לסרב לקרובים. ההמלצה היא להביא  בחשבון את האפשרות שהלווה לא יחזיר את ההלוואה. תמיד צריך להביא בחשבון אפשרות כזו, אבל במקרה של קרובי משפחה או חברים קרובים, ההסתברות לכך גבוהה יותר. חשוב לקשור את מתן ההלוואה בהתנהלות מקבל ההלוואה ולנסות לקבוע מסגרת להחזר ההלוואה. 

הכלכלה האמיתית: לפיד ופלוג קיבלו דו"ח על עליה דרמטית בכמות המובטלים -הדו"ח נגנז ומחברו בדרך לפיטורים. על פי הבלוג הכלכלה האמיתית (שנבחר לאחד משני הבלוגים הטובים ביותר בכלכלה בשנת 2012), הנתונים האופטימיים ביחס למצב האבטלה בישראל שגויים. לטענת עובד במחלקת המחקר והמידע של שירות התעסוקה, עד לחודש ספטמבר 2011, הוזרמו נתונים שגויים למחשב שירות התעסוקה. כמות המובטלים שהופיעה בהם הייתה גבוהה בהרבה מהמציאות. ממשיכים להשוות נתונים נוכחיים מול נתונים שגויים אלה. הדוח שהוציא העובד נגנז והעובד הוזמן לשימוע לפני פיטורים. 

הדר קנה (כלכליסט): צ'ק בבקשה: המדינה תגביל עסקאות במזומן ל 5,000 שקל. לפי אומדני רשות המיסים, כרבע מהפעילות הכלכלית בישראל אינה מדווחת. המשמעות היא אובדן כ 40-50 מיליארד שקל בשנה מהכנסות המדינה. במסגרת המלחמה בהון השחור, צפויה ועדת לוקר להמליץ על הרחבת המגבלות על שימוש במזומן. ההמלצות העיקריות הן הגבלת השימוש במזומן לעסקאות של עד 5,000 ש"ח במקום עד 20,000 ש"ח היום והכלת המגבלה גם על עסקאות בין אנשים פרטיים. המגבלה חלה היום רק על עסקים.  

כלכליסט: מחזיקים נכס בארצות הברית? יש דברים שחשוב שתקחו בחשבון. רכישת דירות להשקעה במדינות זרות בכלל ובארצות הברית בפרט, נפוצה בישראל. אחד ההיבטים שלפעמים מתעלמים ממנו הוא המיסוי. רו"ח ועו"ד אורית רובין-מנדלסון מסבירה היבט מיסויי ספציפי בארצות הברית. בארצות הברית ברמה הפדרלית, ובנוסף לכך בחלק ממדינות ארצות הברית, יש מס ירושה. המשמעות היא, שבמקרה של פטירת רוכש הדירה עלול להיגרם הפסד כספי משמעותי. מס הירושה קיים גם במקרה של הפסדים על הנכס. הדרך לעקוף את הבעיה ולהימנע מתשלום מס היא הקמת חברה שרוכשת את הדירה.   

בשורה אחת:
יש לכם 500 דולר ללילה? כך נראה מלון יוקרה בישראל. 
יש הכרעה באי.די.בי: דנקנר הפסיד, רוב של מעל 75% להצעה של אלשטיין ובן משה. 
צרפת: חצופים משלמים יותר על הקפה. 
חברת ייעוץ זרה מתכננת את מחירי החשמל. חברת החשמל שכרה את שירותיה של חברה אמריקאית לגבש תעריפים חדשים. 
עצמאי? כך תרוויח עשרות אלפי שקלים מהחיסכון הפנסיוני. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio