רותי שרון - 16.07.2017
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16.07.2017


נמרוד בוסו (דה-מרקר): "ההאטה בשוק המגורים נמשכת"; המשקיעים בת"א הפסיקו למכור דירות. משרד האוצר פרסם את ניתוח נתוני  פעילות שוק הנדל"ן בחודשים אפריל מאי. הניתוח מצביע על האטה בענף. באפריל נרשמה ירידה של 17% בעסקות לקננית דירה על ידי אלו שזו דירתם הראשונה בהשוואה לאפריל בשנה שעברה. מספר העסקות של משפרי דיור ירד ב-16% בהשוואה לאפריל אשתקד. ההאטה באה לידי ביטוי בתזרים המזומנים של הקבלנים, שבחודשים מרץ-מאי ירד לרמתו הנמוכה ביותר בשנתיים וחצי האחרונות - רק 3.5 מיליארד שקל לעומת 5.3 מיליארד שקל רק בחודש מאי בשנה שעברה. 

גד פרץ (גלובס): ראיון עם רוני בירון: חקירת רשות ניירות ערך מדאיגה פחות מהביזנס. רוני בירון הוא מנהל מחקר משותף ואנליסט בכיר באקסלנס ברוקארז'. בירון מנתח את מצבה של חברת בזק בשוק התקשורת. הוא חושב שהאיום המרכזי על מעמדה של החברה הוא עסקי ולא איום הנובע מהחקירה של הרשות לניירות ערך. השינוי העיקרי הצפוי בשוק הוא כניסה של מתחרים חדשים בשוק הטלפון הקווי. בירון מדבר בעיקר על פרטנר ועל סלקום. לדבריו, פרטנר שואפת לחבר מיליון בתי אב, המהווים כמחצית מבתי האב בישראל, באמצעות תשתית קווית שלה. היא מעונינת לפעול גם בתשתיות טלפוניות למגזר העסקי הנשלט על ידי חברת בזק. פרטנר רואה בתשתית זו גם בסיס לחבילות טריפל. החקירה ברשות לניירות ערך צפויה להרחיק משקיעים זרים מהשקעה בבזק. 

מעין מנלה (כלכליסט): מחקר: "דיבור מלוכלך" במקום עבודה דווקא משפר ביצועים. מחקר שערכו חוקרים מבית הספר למינהל עסקים באוניברסיטת וורטון מראה כי העלבת מתחרים היא נפוצה במקומות עבודה. 60% מהעובדים דווחו כי העלבת מתחרים מתרחשת במקום עבודתם לפחות פעם אחת בחודש. עלבונות כאלה מוכרים לנו מ-Trash Talk בספורט. בשונה מספורט, אין מדובר בעלבונות אישיים, אלא בזלזול ביכולות מקצועיות. על פי המחקר, בסיטואציה תחרותית עלבונות דווקא עוזרים למתחרים. הם מגבירים את המוטיבציה של סופגי העלבונות להוכיח שהם טובים יותר. החוקרים טוענים שהעלבונות מגבירים את המוטיבציה של המעליבים במשימות פשוטות ופוגעים בביצועים במשימות יצירתיות ומשימות הדורשות שיתוף פעולה. בנוסף לכך הם מגבירים את הסיכון להתנהגות לא אתית.

יסמין גואטה (דה מרקר): חולמים על דירה בזול מכינוס נכסים? אלה המלכודות שצריך להיזהר מהן. רבים רוצים לקנות דירה מכונס נכסים בהנחה שמחירה זול יותר. המציאות היא שבצד היתרון האפשרי במחיר יש גם לא מעט חסרונות. אפשר גם ליפול למלכודת. התהליך עשוי להיות מורכב יותר ומחייב הערכת שמאי. לרוב השמאי יעריך את ערך הדירה ב-10%-20% פחות מדירה דומה שלא מכונס נכסים. המוכר אינו אחראי על ליקויים בדירה. התהליך עשוי להיות מורכב יותר ויכול להיפסק, אם תתקבל הצעה טובה יותר. בשלב ההתמחרות רוכשים פוטנציאליים זכאים לשפר את הצעותיהם. חובת הרוכש היא לבדוק האם יש חובות ושיעבודים על הדירה.

תומר גנון ורחלי בינדמן  (כלכליסט): התפתחות דרמטית בפרשת בזק: החקירה הורחבה גם לעסקת Yes-חלל תקשורת. החקירה היא בנושא חשד לביצוע עבירות על חוק ניירות ערך. מדובר בעסקת בעלי עניין על פיה סיפקה חלל תקשורת שירותי לווין לחברת Yes. בשנת 2013 חתמו החברות מקבוצת בזק על הסכם רב שנתי למכירת מקטעי חלל בתמורה ל-270 מיליון דולר. בשנת 2016 אבד לווין התקשורת עמוס 6 ולווין התקשורת עמוס 2 היה אמור להפסיק לפעול. שירותי חברת Yes הסתמכו רק על הלווין עמוס 3 והחברה אף דיווחה ללקוחותיה על התלות בו. לו היה מפסיק עמוס 3 לפעול, חברת Yes לא הייתה מסוגלת להעניק שירות ללקוחותיה. בכל זאת לא ניצלה חברת Yes את האפשרות להפסיק את ההתקשרות ולמצוא פיתרון חלופי. במרץ האחרון נחתמה עסקה בין בזק, שמיזגה קודם לתוכה את חברת הבת Yes, לבין חלל תקשורת עד שנת 2028. במסגרת אותה עיסקה חלל תקשורת תספק מקטעי חלל ל-Yes.

אתר כל זכות: דמי הבראה. בחודש יולי מקבלים העובדים דמי הבראה. באתר כל זכות יש מדריך מפורט ביחס לדמי הבראה. המדריך מפרט את דמי ההבראה המגיעים לפי שנות ותק. את ההבדלים בין המגזר הציבורי למגזר הפרטי (במגזר הציבורי מקבלים 424 שקל ליום ובמגזר הפרטי רק 378 שקל ליום). המדריך מפרט גם את זכאותם של עובדים, העובדים על בסיס יומי ואת זכויות היתר בנושא זה מהן נהנות קבוצות עובדים חלשות, כמו עובדי קבלן ועובדי אבטחה. בנוסף לכך מפרט המדריך גם את האופן בו עובד שלא קיבל את המגיע לו יכול לממש את זכויותיו.

בשורה אחת:
כצפוי בנק ישראל הותיר את הריבית במשק על 0.1%. האינפלציה הנמוכה והתחזקות השקל הן הסיבות העיקריות להשארת גובה הריבית במשך שנתיים וחצי ברציפות.
"נושא העסקת עובדים עם מוגבלויות הפך להיות טרנדי": במגזר הציבורי נערכים לאכיפה. במגזר הפרטי פועלות עמותות המקדמות העסקת עובדים עם מוגבלויות.
ועדת הכלכלה: בבנק ישראל לא ממהרים ליישם את הרפורמה בבנקים. חצי שנה אחרי אחרי שנחקק החוק לעידוד התחרות במערכת הבנקאית טרם הוחל ביישומו.
צה"ל מפסיק לעשן. הרמטכ"ל החליט על הפסקת מכירת סיגריות בבסיסים. היעד הוא צה"ל נקי מעישון.
גרמניה: הנזק מתקפת הסייבר גדול יותר ממה שציפו. הנזק הגיע למיליוני אירו בעקבות השבתה שארכה יותר משבוע בחלק מהעסקים.

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio