רותי שרון - 16/11/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
16/11/2014

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): זהירות: 900 אלף ישראלים עומדים לגלות שאין צורך במקצוע שלהם. על פי ניתוח של המועצה הלאומית לכלכלה, 900 אלף ישראלים, המהווים 30% מכוח העבודה בישראל,  צפויים לאבד את מקום עבודתם בגלל שהמקצוע בו הם עובדים יתייתר. בין המקצועות הנמצאים בסיכון גבוה להיעלם: מתווכים, זבנים, מוקדנים ומנהלי חשבונות. המשימות המאפיינות מקצועות עם סיכון גבוה הן ידניות, חזרתיות ומבוססות נהלים. העובדים עלולים להיות מוחלפים על ידי מערכות ממוחשבות. למגמה הכללית בעולם, מתווספות בעיות ייחודיות לישראל: הדרת ערבים וחרדים מעבודה, השילוב המאוחר בעבודה בגלל השירות הצבאי, תשואה נמוכה על השכלה מקצועית שאינה אקדמית, התמקדות במקום העבודה ולא בעובד, לימוד מקצועות שאין להם מספיק דרישה ושליטה של הממשלה בשוק העבודה.

אלי ציפורי (גלובס): פשיטת הרגל של האוניברסיטה העברית. המאמר עוסק בנתונים כספיים של ההשכלה הגבוהה בישראל. תקציב ההשכלה הגבוהה בישראל לשנת 2015 הוא 9.5 מליארד שקל. יותר מ-50% ממנו הולך לשבעת המוסדות האקדמיים הבולטים. 60% מהתקציב הוא מימון ממשלתי. 65%-70% מההוצאות הן על כוח אדם. לדעת הכותב, אחוז כה גבוה של הוצאות על כוח אדם מבטא חוסר יעילות. בהמשך מתמקד הכותב באוניברסיטה העברית ומבקר אותה על חוסר שקיפות ועל הקצאת סכומים גבוהים מדי לפנסיה תקציבת (צבירה של 3.5% לשנה). 

מיקי פלד (כלכליסט): שמאות בבני אדם. לפי מחקר של מכון ברוקדייל רבים מבני ה-75 ומעלה יגיעו למצב סיעודי. המוסד לביטוח לאומי שילם בשנה שעברה קצבת סיעוד ל-156 אלף קשישים. מאז 1991 גדל מספר מקבלי קצבה זו פי 5. עלות טיפול סיעודי עשויה להגיע ל-15 אלף שקל לחודש במוסד ול-6 אלפים שקל בבית. כתוצאה ממצב זה גדל שוק הביטוחים הסיעודיים. אבל ברגע האמת צריך לעבור מבחן הערכת תפקוד. בשוק התפתחו חברות המתמחות בהערכת תפקוד המחמירות עם הסיעודיים ומגדירות אותם ככמעט סיעודיים. הגדרת אדם, המתקשה לבצע מטלות בסיסיות, כלא סיעודי חוסכת כסף רב לחברות הביטוח.

יורם ירקוני (Ynet):  למה שיקר הביטוח לקשישה סיעודית בת 82? חברת ביטוח הורשעה בבית משפט ותשלם לקשישה סיעודית 203 אלף שקל. הקשישה נפלה והפכה לסיעודית. הקשישה שילמה ביטוח במשך 12 שנים אבל לא התבקשה לעבור בדיקה רפואית לפני הצטרפותה לביטוח. בני משפחתה ביקשו לקבל גמלת סיעוד. חברת הביטוח שלחה רופא מטעמה ודחתה את התביעה בטענה של קשר לליקויי בריאות קודמים לביטוח. החברה לא הסכימה להראות למשפחה את המסמכים. רק לאחר שהמשפחה פנתה לעורכת דין התגלו המסמכים הרפואיים האמיתיים, בהם קבע הרופא שלא היו  ליקויים קודמים הקשורים לאירוע. בעקבות התביעה המשפטית הסכימה החברה לשלם לקשישה 203 אלף ש"ח, בתנאי ששם החברה לא יפורסם.

בלומברג (דה מרקר): אתר מסחר המט"ח נעלם בן לילה ויחד איתו מיליארד דולר מכספי המשקיעים. Secureinvestment.com לא הצדיק את שמו. האתר הפופלרי, שלפרקי זמן היה פופולרי יותר מפלטפורמת המסחר הידועה במט"ח , נעלם בן לילה ואיתו מיליארד דולר מכספי המשקעים. המשקיעים נפלו בשביו של האתר בזכות: אתר מושקע,  מוקדי שירות בינלאומיים והמלצות חמות. המשקיעים נמשכו אליו במיוחד גם בזכות זה שהודה בסיכונים הקיימים במסחר במט"ח ונכתב בו "90% מסוחרי המט"ח מפסידים בסופו של דבר כסף". 

מעין מנלה (כלכליסט): עכשיו זה רשמי: צעירים עד גיל 35 לא חוסכים. לפי דוח של מודיס אנליטיקס, שפורסם בוול סטריט ז'ורנל, צעירים בארצות הברית אינם חוסכים. שיעור החיסכון לאחר המשבר הכלכלי, של צעירים מתחת לגיל 35 הוא  2%-. בני 35-44 חוסכים 3%, בני 45-54 חוסכים 6% מהכנסתם ובני 55 ומעלה חוסכים 13%. בישראל לא נערך סקר כזה, אבל על פי נתוני ההכנסה הממוצעת בישראל וההכנסה הממוצעת של צעירים, קרוב לוודאי שהמצב דומה. בגיל צעיר מקבלים את שתי ההחלטות הכלכליות המשמעותיות ביותר: גובה המשכנתה לרכישת דירה וההיערכות לחיסכון פנסיוני.

בשורה אחת:
23,829 רכבים יובאו באוקטובר - פי 2 מבשנה שעברה. בעקבות ציפיה לייקור המחירים בשלב השני של המתווה הירוק של מיסוי רכב.
אפליקציה שתגלה שוד לקוחות על ידי ספקיות הסלולר והאינטרנט. מקבילה ל Feex בעולם הסלולר.
עוד מבצע שדרוג בבזק: לקוחות 40 מגה ישודרגו ל-100 מגה ללא תשלום. לקוחות 5-10 מגה ישודרגו ל-15 מגה.
מהן זכויותיה של עובדת שהרתה בזמן חופשה? הביטוח הלאומי סירב לשלם לה בטענה שלמעשה התפטרה.
תנסו בבית// שיחת הטלפון שחוסכת כל שנה מאות שקלים בביטוח רכב.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio