רותי שרון - 17/11/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
17/11/13


הילה רז (דה-מרקר): אין לכם רווחים כלואים כמו טבע או צ'קפוינט? הנה כמה דרכים לחסוך מס. בשנת 2014 ייכנסו לתוקפם שינויים  מהותיים במיסוי. הבולטים בהם הם העלאת שיעור מס הכנסה והעלאת מס חברות. בכתבה מרואיינים מומחים למיסוי, המסבירים כיצד להקטין את חבות המיסים. כך למשל, בעלים של שתי דירות המעוניין למכור אחת מהן, ישלם פחות מס אם ימכור אותה בשנת 2013. מי שמשקיע בסטארטאפ עד סוף השנה זכאי להטבת מס. דוגמה נוספת: קופת גמל בניהול אישי היא מכשיר דומה לתיק השקעות שיש בו הטבות מס. 

הלמ"ס: פני החברה הישראלית: תחום ההייטק בישראל. בעולם המודרני מו"פ בתחום ההייטק מהווה מנוע חדשנות. בשנת 2011 היה שיעור ההוצאה מהתמ"ג על מו"פ אזרחי בישראל 4.3%. השיעור הגבוה ביותר מבין המדינות המפותחות. הנתונים מראים כי השכר הממוצע בהייטק גבוה יחסית לכלל המשק, ממוצע שעות העבודה השבועיות 41 לעומת 36 בכלל המשק. אחוז הצעירים המועסקים בהייטק גבוה ונמצא במגמה של עלייה. רק כ 40% מהמועסקים בהייטק הן נשים. שיעור משקי הבית בהם יש לפחות מועסק אחד בהייטק עלה מ 10.2% ב 1995 ל 15.5% בשנת 2011.           

מעין מנלה (כלכליסט): הכסף יספיק? כך תחסכו לגיל 100. תוחלת החיים עולה בקצב מהיר.המשמעות היא שיש להיערך גם כלכלית לחיים ארוכים אחרי הפרישה לגמלאות. כשהפרישה היא בגיל 62 עד גיל 67 ותוחלת החיים היום היא מעל לגיל 80, מדובר במספר שנים רב. כשתוחלת החיים תגיע למאה, יהיה מדובר בתקופה ארוכה עוד יותר. בכתבה נסקרים הצעדים שיש לבצע בכל עשור מהחיים (גילאי 20, גילאי 30, גילאי 40 וכו') על מנת להיערך נכון מבחינה כלכלית לקראת שנות הפנסיה הארוכות. הכתבת נעזרת בד"ר אורלי רדליך, חברת האיגוד ובליאור בורשטיין  סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת הראל. המכנה המשותף לצעדים בכל קבוצות הגיל עד לפרישה הוא  תכנון וחיסכון.

ראיון: רוני לינדר-גנץ (דה מרקר): מנכ"ל מכבי הקופות קורסות נאלץ לקצץ את השירות למבוטחים". רוני לינדר-גנץ מראיינת את רן סער מנכ"ל מכבי שירותי בריאות. סער מדבר על הגירעון ההולך ותופח של קופות החולים ומאשים בו את משרד הבריאות. לטענתו משרד הבריאות דואג לאינטרסים של בתי החולים שבבעלותו, על חשבון קופות החולים ובאופן  עקיף על חשבון המבוטחים. לדעתו לא יהיה מנוס מפגיעה בשירות למבוטחים.  קופות החולים מתייעלות באופן מתמשך במשך מספר רב של שנים. התייעלות נוספת לא תספיק על מנת לכסות את הגירעון בפועל,861 מיליון ש"ח לכל קופות החולים בשנת 2012 ואת הגירעון האמיתי (בהורדת כספי התמיכה שקיבלו) שעמד על 2 מיליארד שקל. הגירעון צפוי לגדול בשנת 2013 ולכן צמצום השירות למבוטחים צפוי כבר באפריל או מאי. בנוסף למבוטחים עלולים להיפגע ספקים. תקציב הרכש של קופות החולים (לא כולל תשלומים לבתי חולים) מגיע לכ 12 מיליארד שקל לשנה.   

מעין מנלה (כלכליסט): שיעורי נהיגה, בגרויות וחשבון בנק. חינוך פיננסי  לילדים ונערים צריך להיות מותאם לגילם. הכתבה עוסקת בתלמידי כיתות י'-יב'.  בגיל זה נערים יכולים להבין מושגים פיננסיים מורכבים ולנהל פעילויות עצמאיות בתחום הכלכלי.  מותר להם לפתוח חשבון בנק ולהחזיק כרטיסי אשראי. חשוב שהם יבינו משמעויות של חיסכון ושל אשראי ולא יתפתו להשתמש בכרטיסי אשראי, כאשר אינם יכולים להוציא את הסכום עליו התחייבו במזומן. ניתן להשתמש באנלוגיות מעולמות הקרובים אליהם כמו לימודי נהיגה. למשל: מכונית לא תיסע כשאין דלק, כפי שאי אפשר להוציא כסף שאין לנו.  

מירב קריסטל (Ynet): נטוויז'יון התנתקות קשה וחיובים שהתנפחו. הכתבה עוסקת בצרכני באנדל של נטוויז'יון . צרכנים אלה חויבו גם לאחר שהתנתקו מהבאנדל. בחלק מהמקרים התנפחו החיובים גם בגלל תוספת של אנטי וירוס שחויב בסכום פי 6 ממה שנאמר ללקוח. באנדל הוא תשלום משולב על שירותי תשתית אינטרנט ושירותי ספק אינטרנט. הלקוח משלם רק לאחת משתי החברות המעניקות את השירותים. באנדל מוזיל את התשלום החודשי. הבעיה היא כאשר מתנתקים מהבאנדל. הלקוחות חושבים שמספיק להודיע לספק דרכו צרכו את השירות. מומלץ להודיע גם לספק השני. במקרים בכתבה נטוויז'יון חייבה לקוחות באנדל ששילמו להוט והודיעו להוט על התנתקות מהשירות. 


בשורה אחת:
נשיא מסטרקארד אירופה בביקור בישראל: "תשלום במזומן זה רע". החזון הוא תשלומים אלקטרוניים בכל מקום. 
בנק ישראל והאוצר מתחילים מהלך משולב להחלשת השקל
הילד בן 68 נכה ועני, ועדיין משלם למדינה עבור האשפוז הסיעודי של אימו בת ה 93. 
14 הערים הגדולות: איפה התושבים מכניסים הכי הרבה ועל מה מוציאים.  
האוצר: 2,646  מקבלי פנסיה תקציבית של מעל ל 30 אלף ש"ח בחודש.  רובם שופטים, קציני צבא ומשטרה ויוצאי שב"כ ומוסד


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio