רותי שרון - 18/01/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18/01/15

טלי חרותי-סובר (דה-מרקר): לא מצליחים לחסוך? הנה כמה שיטות שיעזרו לכם. מחקר של חוקרים מאוניברסיטאות הארוורד וסטנפורד הראה כי 25% מהאמריקאים לא יכולים לגייס 2,000 דולר תוך 30 יום. רק 60.6% מהאמריקאים אמרו שיגיסו את הכסף מחסכונות אישיים. לעומתם רק 8% מההולנדים לא יכולים לגייס 2,000 דולר תוך 30 יום ו-88.8% מההולנדים יקחו את הסכום מתוך חסכונותיהם האישיים. המחקר הזה ונתונים כלכליים אחרים, מראים כי האמריקאים אינם חוסכים מספיק. הם שייכים לתרבות צריכה ולכן מוציאים יותר מדי וחוסכים פחות מדי. במאמר מרואינים שני חוקרים ישראלים מהאקדמיה בארצות הברית: פרופ' דן אריאלי ופרופ' מיכל גרינשטיין-וייס. שניהם חושבים, שהנעשה בתחום של עידוד חיסכון וחינוך פיננסי לחיסכון בארה"ב רלוונטי לישראל. בארצות הברית משקיעים בחינוך לחיסכון ובעידוד חיסכון. המושג המוביל בשיח האמריקאי הוא בניית נכסים. את המושג טבע פרופ' מייקל שרדן מאוניברסיטת וושינגטון. פרופ' גרינשטיין-וייס היא תלמידה שלו. הרעיון הוא ליצור מצב בו השכבות העניות חוסכות ובונות לעצמן נכסים פיננסיים באמצעות חיסכון. הממשל האמריקאי משקיע כספים רבים בשיתוף עם מוסדות מחקר אוניברסיטאיים במימוש מודלים כאלה.

מעין מנלה (כלכליסט): קיבלתם מיליון שקל? איך תשתמשו בהם בצורה נכונה. קורה שמקבלים סכום כסף גדול וחד-פעמי: מענק שחרור מהצבא, מענק פרישה מעבודה או פיצויי פיטורין, ירושה וכיו"ב. ברוב המקרים, תוך שלוש שנים הכסף נגמר. בכתבה מרואין יוסי אש, יו"ר האיגוד, המציע כיצד להתמודד עם "אפקט העושר המדומה". ההצעה הראשונה שלו היא להשקיע את הכסף לשנה ורק אז לקבל החלטות. לאחר השנה, מציע אש, לתכנן מה לעשות בכסף, על פי סדרי העדיפויות של המשפחה. התכנון צריך לשמור על איזון בין הוצאות לבין חיסכון. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): החיסכון שעולה לכם ביוקר: חיסכון חודשי, הפסד שנתי ומה שהבנק מסתיר. הכתבה עוסקת בחיסכון חודשי בפיקדון בנקאי בסכום קבוע. הבעיה היא שלקוח הנמצא באוברדרפט, משלם ריבית גבוהה על האוברדרפט ומקבל ריבית אפסית על הפיקדון. הפער בין מה שהוא מפסיד לבין מה שהוא מרוויח עלול להגיע לאלפי שקלים לשנה. הבנקים משתמשים ברצון הפסיכולוגי לחסוך למקרה לא צפוי, על מנת להרוויח מחיסכון ביחד עם אוברדרפט. כלכליסט הקליט שיחות של לקוחות שפקיד הבנק הציע להם לחסוך בהוראת קבע בזמן שהיו ביתרה שלילית בחשבון. בנק ישראל אוסר על שיווק כזה, ללא גילוי נאות של פערי הריבית.

מוטי בסוק (דה מרקר): הערכות:  מדד המחירים לצרכן בשנת 2014 שלילי - לראשונה מאז 2006. רוב ההערכות הן שבמדד דצמבר 2014 תהיה ירידה של 0.1%. אם התחזית תתממש, בשנת 2014 תהיה ירידה של 0.1% במדד המחירים לצרכן. התופעה של ירידת מדד המחירים לצרכן היא חריגה בכל המדינות. בישראל היו שני מדדים שנתיים שליליים בעבר: בשנים 2006 ו-2003. הסיבה לירידת המדדים באותן שנים הייתה ירידה במחירי הדירות. השנה מדובר בירידת מחירים רוחבית בתחומים רבים. המדד השלילי מדאיג את בנק ישראל, משום שיעד האינפלציה היה מדד חיובי בטווח של 1%-3%. הירידה היא למרות הצעדים שנקט בנק ישראל למניעתה באמצעות הורדת הריבית במשק. אנליסטים מעריכים שהורדת ריבית לא תספיק להחזרת רמת האינפלציה ליעד שנקבע ובנק ישראל יידרש לצעדים חריגים. 

אילה צורף (דה מרקר): 10 טיפים// לחסוך עשרות אלפי שקלים בטיול הבא לחו"ל - ולגור בוילה יפהפיה. המאמר עוסק בכלכלה שיתופית, שנמצאת במגמת גידול בעולם. במקרה הספציפי מדברת הכותבת על החלפת דירות עם זוג מחו"ל הנוסע לחופשה בארץ.החלפה ישירה של דירות הביאה לחיסכון של אלפי שקלים בכל יום חופשה. הכותבת מציעה גם כיצד לבצע זאת: החל ממציאת משפחה, שאפשר לתת בה אימון, ועד לסגירת הפרטים הקטנים באופן חוזי. במקרה הספציפי, שימשה פייסבוק כפלטפורמה למציאת המשפחה להחלפת דירה. היתרון הוא שאפשר לדעת יותר פרטים על המשפחה באמצעות חברים משותפים בפייסבוק.

אקונומיסט (דה-מרקר): לבנות בניין של 30 קומות ב-15 יום: כך אפשר לפתור את בעית הדיור. הכתבה שתורגמה מהאקונומיסט עוסקת בסוגייה של תיעוש הבנייה באופן המקצר את זמן בניית בנינים באופן דרסטי. נשאלת השאלה: מדוע הטכנולוגיה מאפשרת ייעול בתחומים רבים ורק בתחום הבנייה ממשיכים לבנות לאט ובאופן ידני? בכתבה מוצגים פתרונות המאפשרים בניה מהירה של בנינים רבי קומות. אחת  היוזמות המעניינות היא הקמת חברת בת של קונצרן טאטא ההודי. החברה מתמחה בתחום של בניה מהירה. הטענה המרכזית נגד תיעוש הבנייה היא האיכות הנמוכה, שהביאה לתוצאות שליליות בטווח זמן ארוך, בפרויקטי בנייה מתועשת. הכתבה מביאה דוגמאות מהולנד וגרמניה בהן נשמרה איכות בנייה ראויה בפרויקט בנייה מתועשת.


בשורה אחת:
דור 4 הגיע: זול יותר, נגיש יותר ומהיר יותר. 6 חברות סלולר על 3 רשתות ארציות.
כלכלנים: "הצעד של שוויץ עליית מדרגה במלחמת המטבעות" - לאן יזרום הכסף?
במקום האתרים הסיניים: כך תשלמו  שליש מחיר על מוצרים לילדים ותינוקות. 
הסערה השאירה נזקים? מדריך לפיצוי. מתי ניתן לתבוע את חברות הביטוח ומה כדאי לעשות לפני זה.
פרופ' דן אריאלי מסביר: איך עושים עסקים עם חברים? רצוי לבחור מראש בורר מרושע.

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio