רותי שרון - 18/05/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18/05/14

 

אמיתי זיו (דה-מרקר): IBC משיקה בעוד שבוע: "לאחר 25 שנה חברת תשתית חדשה יוצאת לדרך". IBC משיקה תשתית תקשורת מבוססת סיבים אופטיים. קו התשתית הוא במהירות של 100 מגה ביט ובעלות של 100 שקל לחודש. הייחוד של IBC הוא שהמהירות סימטרית, כלומר: אותה מהירות בהורדת נתונים ובהעלאת נתונים. לשם השוואה הוט השיקה קו של 200 מגה ביט בהורדה ובמהירות של 5 מגה ביט בהעלאה במחיר של 169 ש"ח. IBC היא בבעלות משותפת של חברת החשמל (40%) , החברה השבדית ויה אירופה (30%) וארבע שותפות נוספות שלכל אחת 7.5%. חברת החשמל המספקת תשתית סיבים אופטיים ותשתית חשמל עילית ווהחברות הזרות משקיעות את ההון. התשתית תשווק על ידי ספקי שירותי אינטרנט, כגון: רמי לוי, טריפל C, יו פון ואקספון. 

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): הקו הדק שבין התיעלות להפקרות. אמסטרדמסקי מנתח את תכנית ההתיעלות בבית חולים הדסה. מסקנתו היא, שיש דמיון רב בינה לבין תכנית התיעלות קודמת  בשנים 2009-2010, שכשלה. גם התכנית הקודמת התבססה על קיצוץ זמני בשכר העובדים. הקיצוץ מסתיים באותו תאריך בו מסתיימים ההסכמים הנדיבים של הדסה עם קופות החולים. אם הדסה תצליח להשיג הסכמים טובים יותר, קופות החולים הגרעוניות ממילא , יבקשו מהמדינה מענקים כספיים על מנת לפתור את המשבר שלהן. הבעיה הבסיסית היא שאין מספיק כסף במערכת הבריאות, לאחר שנחתמו הסכמי שכר הכוללים העלאות גבוהות בשכר הרופאים. 

כלכליסט: לא לומדים מטעויות: כמחצית מהעולם לא יודע ניהול פיננסי בסיסי. שתי כלכלניות אמריקאיות, אנמאריה לוסרי מאוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון ואוליביה מיטשל מאוניברסיטת פנסילבניה, ערכו סקר פשוט ומטלטל. הסקר כלל שלוש שאלות כלכליות פשוטות. התשובות חשפו בורות של מרבית הנשאלים בארצות מפותחות. כך למשל 70% מהנשאלים בארצות הברית לא הצליחו לענות נכון על שאלה אחת  לפחות. במדינות אחרות אחוז גבוה יותר לא ענה נכון על אף שאלה. כך  למשל: ברוסיה-96%, בשבדיה-79% ובאיטליה-75%.

אליצפן רוזנברג (Ynet) : ירידה קלה בביקוש למשכנתא: 4 מיליארד ש"ח באפריל. הציבור נטל באפריל משכנתאות בקצת פחות מ-4 מיליארד ש"ח. זו ירידה של 11% בהשוואה לחודש הקודם. סך חובות המשכנתא לבנקים בסוף חודש מרץ הסתכם ב-248.6 מיליארד שקל. משק בית הוציא בממוצע 27.3% מההכנסות נטו לעומת 30.2% בשנה שעברה.  חופשת הפסח, עשויה להסביר חלק מהירידה בנטילת משכנתאות . לירידה תרמו גם המגבלות שהטיל בנק ישראל והריבית הנמוכה. מספר ההלוואות שטרם נפרעו במלואן הוא 750 אלף.

צבי זרחיה (דה מרקר): "לא ייתכן ש-150 מיליארד שקל של הציבור יועברו לסינים תמורת 1.5 מיליארד שקל". התנגדות בוועדת הכספים של הכנסת למכירת כלל ביטוח לחברה סינית מהונג-קונג. החששות מתמקדים בחסכונות הפנסיונים של חלק גדול מהציבור. חשש אחד הוא, שהחברה הסינית תדאג לאינטרסים הכלכליים שלה, גם במקרים בהם זה יבוא על חשבון החוסכים. החשש הנוסף הוא, שהחברה הסינית עלולה למכור את החברה לגורמים אחרים, למשל: חברה מערב הסעודית. חברי הכנסת המתנגדים למכירה, מבקשים להסדיר בחוק את הנושא של העברת גרעיני השליטה בחברות כאלה לחברות בחו"ל.

מיכל רז-חימוביץ (גלובס): בדיקת גלובס: לאיזו חברת סלולר כדאי לכם להצטרף? שוק הסלולר השתנה. המחירים ירדו ממחירים של מעל ל-100 שקל לחודש למחירים של 50-70 שקל. במחירים כאלה, יש לקוחות המוכנים לשלם עוד 10 שקלים על מנת לקבל שירות טוב. גלובס השווה בין החברות כשהוא מחלק אותן לשלוש קטגוריות: גדולות, בינוניות וקטנות. החברות המומלצות על ידו הן סלקום (בין הגדולות), גולן טלקום (בין הבינוניות) ו-012 בין הקטנות. הפרמטרים להשוואה היו מחיר ומספר יחסי של תלונות. 


בשורה אחת:
הכירו פנסיונרים שלא רוצים להפסיק לעבוד. נהג אוטובוס בן 70. סבתא ל-5 נציגת שירות.
העתידן דוד פסיג בתחזית על הצפיפות ומחירי הדירות - וזה נשמע מפחיד.
קבוצות רכישה גם בחיסכון הפנסיוני. קידוש זכות הבחירה של הפרט על ידי וועדת בכר בא על חשבון התאגדות לקבוצות.
מנהל חטיבת השווקים של בנק ישראל מסביר את התנודות בשער השקל ביחס לדולר. הוא מושפע מהמתרחש בשווקים הבינלאומיים. .
הלמ"ס: סקר הערכת מגמות בעסקים אפריל 2014. 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio