רותי שרון - 18/11/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
18/11/12


מירב ארלוזורוב: הפיקוח על הביטוח שוקל: "חבילה צרה" בפנסיה עם דמי ניהול מופחתים. הפיקוח בוחן לאפשר שיווק תוכנית חיסכון פנסיוני מוזלת. מוצר שישווק דרך האינטרנט בלבד, והלקוח יצטרך לבקש אותו ויאפשר ללקוח לחסוך את עלות השיווק באמצעות סוכני ביטוח, וגם את עלות דמי הניהול. ניהול ההשקעות במוצר ייעשה בצורה פסיבית, כלומר באמצעות הצמדה למדדי שוק, בדומה למנגנון הניהול של תעודות סל. באופן פרדוקסלי, כיום דווקא החוסכים הקטנים והחלשים הם אלה שמשלמים את דמי הניהול המרביים שקבע הרגולטור, משום שאין להם כוח מיקוח מול הגופים המוסדיים. ההערכה היא כי המוצר המוזל יוגש לאישור הממשלה הבאה, עם התוכנית של המודל החכ"מ - התאמת הרכב ההשקעות בחיסכון הפנסיוני לגיל החוסך - שנתקעה בכנסת.

רחלי בינדמן: דמי ניהול: אוניברסיטת בן גוריון כופפה את אלטשולר שחם. לא תשלם דמי ניהול על הפקדות. האוניברסיטה כותבת: "המכתבים שנשלחו אליכם בעניין גביית עד 4% דמי ניהול מההפקדות השוטפות אינם רלבנטיים". "עדכון דמי הניהול האמורים לא יחול על חברי האוניברסיטה". על פי הערכות של גורמים בענף, גבייה של 4% מההפקדות השוטפות (אותו חלק מהשכר שמופרש מדי חודש לקופת הגמל) שקולה במקרים מסוימים לתוספת גבייה של 0.4% מדמי הניהול מהצבירה.

עופר פטרסבורג: מפת הנדל"ן: איפה הכי כדאי לקנות דירה? מפת הדירות ל-3 השנים הקרובות. המינהל, בראשות בנצי ליברמן, יהפוך בתוך כחודשיים ל"רשות מקרקעין-ישראל". הכוונה להניח למעשה את הדירות המתוכננות על המדף, כמו בסופרמרקט. כל אחד מוזמן "לבוא עם עגלה" ולתכנן את אזור מגוריו. הוא יידע אם האזור צפוי להפוך לאתר בנייה ואם מדובר בעתודות קרקע אחרונות באזור. בשנים הבאות צפויה בנייה מסיבית: ב2013- מתוכננות כמעט 44 אלף דירות, ב2014- מתוכננות כ37- אלף דירות וב2015- מתוכננות כמעט 43 אלף דירות. ב 2013, ישווקו 2,455 דירות בקרית אונו, 1,000 דירות בנתניה. וכן פרויקטים לציבור החרדי. לסקירת יתר השנים, הערים, והמכרזים, מומלץ להתעמק בכתבה.

מיכל רז-חיימוביץ: פערים עד 80% בין הצעות ביטוח רכב בחברות שונות. חצי מהנהגים לא עורכים סקר שוק. עד כמה משתלם לפנות כשעה מזמנכם לסקר שוק? מסתבר שמאוד. הצעות המחיר שקיבלנו ב-8 חברות ביטוח נעו בטווח של כ-2,450 שקל ("אם תסגרי עכשיו") ל-4,400 שקל בביטוח המקיף - פער של 80%. הבדלים דרמטיים פחות היו בפוליסת החובה - 1,274 עד 1,350 שקל. האם חברות הביטוח הישירות זולות יותר? לא בהכרח. AIG אמנם הייתה הזולה, אך ההצעה של ביטוח ישיר ו-9 מיליון, התקרבה להראל ויקרה משל מגדל. במגדל, המחזיקה את החברה הישירה איחוד ישיר, המוקדנים הסבירו שמדובר באותה חברה וכי ההצעות זהות לחלוטין. הפניקס ושירביט, שאינן חברות ישירות, הציעו את ההצעות היקרות. כדאי לשים לב לדברים מהותיים כמו גובה השתתפות עצמית וכיסוי צד ג'. ההבדלים כללו גם תנאי מיגון נדרשים לרכב ומחירים שונים להתקנת אמצעי המיגון (לרוב בנקודות התקנה הנמצאות עם החברה בהסדר). רוב החברות דרשו התקנת כספת אלומיניום.

מבצע "עמוד ענן"

גבריאלה דוידוביץ-ויסברג: כל ההטבות שמוצעות לתושבי היישובים המופגזים בדרום. בזמן שרוב העסקים בדרום סגורים ואין מספיק פתרונות שיוכלו להקל על האוכלוסייה, עסקים רבים החליטו להירתם ולהציע הטבות שונות לתושבי הדרום. מדובר על הטבות בתחומי מזון ומצרכים, לינה, פעילויות, ועוד.

חיים ביאור: שאלות ותשובות: מהן זכויות העובדים באיזור לחימה? גם עובדים שאין להם ימי חופשה צבורים שעדיין לא ניצלו, יוכלו לבקש מהמעסיק להיעדר ממקום העבודה על חשבון ימי החופשה העתידיים שלהם (בהסכמת המעסיק). אם ההיעדרות של העובד נובעת מהוראה רשמית של פיקוד העורף האוסרת על העובד להגיע לעבודה, הרי שבמפורש אי אפשר לפטר אותו בשל כך. אם מקום העבודה מתפקד כרגיל, אז העובד מחויב על פי החוק להגיע לעבודה. אם הנחיות פיקוד העורף קבעו שבאזור שבו אתה מועסק צריך להישאר במרחב מוגן ולא לצאת לעבודה, אזי תהיה זכאי לתשלום שכר. אי הגעה למפעל, שהוכרז כחיוני על ידי פיקוד העורף, היא עבירה פלילית. במקרה כזה העובד לא יהיה זכאי לקבל את שכרו. אסור למעסיק לפטר עובד שנקרא למילואים. אסור לפטר אותו גם במשך 30 יום שלאחר תום השירות.

ביטוח לאומי : נדחה המועד לתשלום דמי ביטוח לתושבי הדרום, מה-15 בנובמבר ל 21 בנובמבר.
בנק ישראל: תושבי הדרום יוכלו לחרוג באשראי. בנוסף סנקים וחברות אשראי, ייקלו תנאים עבור עסקים.
ספיר פרץ: ביטלתם חופשה בגלל מלחמה? זה מה שמגיע לכם

דורון פסקין: מבצע "עמוד ענן": מכה קשה לכלכלת עזה. ביקורו של האמיר הקטארי שיח' חמאד יצרה תחושה כי מעבר לפריצת הסגר המדיני הממושך תגיע גם פריצת דרך כלכלית שתוכל לקחת את הרצועה למחוזות חדשים. אפילו ביטאון החמאס, "ריסאלה", הקדיש לעניין הכלכלי מקום נכבד מאז הביקור ולפני כשבוע העלה כתבה מרכזית תחת הכותרת "עזה על סף התאוששות כלכלית כבירה". כלכלנים שרואיינו בעקבות הביקור העריכו כי הזרמת 400 מיליון דולר לפרויקטים שונים ברצועה תשפיע חיובית. האבטלה בעזה מוערכת בכ-30% ומלבד התעסוקה במנהרות ההברחה בגבול מצרים קשה להצביע על מגזר כלכלי המציע הזדמנויות תעסוקה לצעירים העזתים. התגובה המיידית של תושבי עזה לחיסול בכיר החמאס אחמד ג'עברי ביום רביעי הייתה לדהור לתחנות הדלק. גם שם הבינו ככל הנראה, כי הפעם ולאחר 4 שנים, איומי ישראל רציניים ולכן העדיפו למלא את מכלי הדלק. נושא הדלק המוברח לעזה הפך למקור מתיחות בין מצרים לממשלת החמאס.

בשורה אחת:
הפתעה: מדד המחירים באוקטובר ירד ב-0.2%. האינפלציה עומדת על 1.8% בלבד. תזכורת: מדד ספטמבר היה 0%.
דיעה: שחר מזין: הישראלים צוברים חובות, בלי להבין.
חדש בביטוח הלאומי: מוקד טלפוני למעסיקים עובד במשק בית או מטפל אישי לקשיש.
בתוך שבועיים: הוט ו-yes יחויבו להציע חבילת בסיס זולה בעלות של 100 ש"ח.
"4,000 באו ליריד התעסוקה למבוגרים - רק 5% מצאו עבודה".
מחזיק חשבון בנק בחו"ל: מי חייב בדיווח וכיצד?
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio