רותי שרון - 19/05/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
19/05/13

דעה: אליצפן  רוזנבג (Ynet): מתי יטפלו גם בחסכונות האבודים של הבנקים? האתר לאיתור חסכונות פנסיוניים של משרד האוצר, הוא אולי הבשורה הצרכנית -הפיננסית החשובה ביותר בחמש השנים האחרונות. יותר מחצי מיליון איש, כבר בדקו בו, האם יש להם חיסכון פנסיוני שלא ידעו עליו. בבנקים בישראל  "שוכבים" 3-5 מיליארד שקל בחשבונות רדומים או בחשבונות מנותקי קשר. כותב המאמר חושב, שהגיע הזמן לבצע פעולה דומה לפעולה, שבוצעה לאיתור חסכונות פנסיוניים, על מנת לאתר את בעליהם. הבעיה היא שבמצב הקיים האחריות על כך מוטלת על הבנקים, המרוויחים מהמשך המצב הקיים. אין מאגר מרכזי של  פרטי החשבונות הנ"ל ואין הבנקים מחויבים על פי חוק לשמור היסטוריה ומסמכים ביחס לחשבון, על פי הוראות ניהול בנראי תקין של המפקח על הבנקים בבנק ישראל, הבנקים מחויבים רק בשמירת מסמכים הנוגעים לעסקאות בניירות ערך. מסמכים אלה הם חייבים לשמור במשך שבע שנים. אין מחויבות לשמור מסמכים ביחס לפעולות אחרות בחשבונות בנק.  

כלכליסט: לאחר הודעת בנק ישראל : הדולר זינק  ב.1.9% שערו היציג: 3.638 שקלים. אתמול הודיע בנק ישראל על רכישת 2.1 מיליארד דולר עד סוף השנה על מנת לקזז את השפעת קידוחי הגז על שער החליפין. גם שערו של היורו זינק ב 2% ושערו היציג עלה ל 4.729 שקלים. בנוסף לכך הוריד בנק ישראל את גובה הריבית ב 0.25%  לרמה של 1.5%. הצעדים של בנק ישראל, נועדו להוריד את שערו הגבוה של השקל וביחד עם התחזקות שערו של הדולר בעולם, עשויים להביא לשינוי במגמה של שער השקל ביחס למטבעות אחרים. לגילוי והפקת משאבים טבעיים עלולות להיות השפעות שליליות על המצב הכלכלי במשק. גם להפקת הגז שנמצא בחופי ישראל, עלולה להיות השפעה כזו, המכונה המחלה ההולנדית. 

נדן פלדמן, ליאור דטל וצבי זרחיה (דה-מרקר): OECD: שיעור העוני בישראל - הגבוה ביותר מבין הכלכלות המפותחות. לפי נתונים מעודכנים, שפירסם הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי  (OECD), שיעור העוני בישראל הוא  הגבוה ביותר מבין 34 המדינות המפותחות. הגידול באוכלוסייה הענייה בישראל היה הגבוה ביותר מבין מדינות הארגון.  ישראל הפכה למדינה המובילה בשיעור אזרחיה העניים ועקפה את מכסיכו. אי-השיוויון בעולם המפותח גדל כתוצאה מהמשבר הכלכלי: העניים נפגעים ממנו יותר והעשירים נפגעים ממנו פחות. ב OECD מזהירים, שמדיניות של משמעת תקציבית, עלולה לפגוע עוד יותר באוכלוסיות חלשות. הארגון מגדיר את שיעור העוני בישראל כשיעור מקבלי הכנסות, שמשכורתם קטנה ממחצית ההכנסה החציונית במדינה. פרופ' מומי דהאן חושב שאחד הגורמים העיקריים לגידול בעוני בישראל, הוא צמצום הסיוע לשכבות החלשות בתוכנית הכלכלית של הממשלה החל משנת 2003. צמצום הסיוע, נועד להגדיל את שיעור ההשתתפות בעבודה, אבל לא השיג מטרה זו. 

אריק מירובסקי (דה-מרקר): "מחירי הדירות אולי ירדו, אבל מחירי השכירות יעלו". כלכלנים בכירים, שרואינו לכתבה, מעריכים כי הגדלת המיסים על רכישת ומכירת דירות, עשויים אולי להוריד במעט את מחירי הדירות. הצעדים הכלכליים צפויים להקטין את מספר התחלות הבנייה. מחירי הדירות להשכרה צפויים לעלות בגלל הגידול בביקוש והקטנת ההיצע. על אף ההוזלה הצפויה במחירי דירות לרכישה, רוכשי הדירות לא יהנו מההוזלות, בגלל העלייה במיסוי.  

חיים ביאור (דה-מרקר): יש חיים בהיי-טק אחרי גיל 40. בנתניה פועלת חברת ההי-טק By the people, שרוב עובדיה הם מעל לגיל 40. חברה זו היא חברה חריגה בהיי-טק: רוב החברות נמנעות מלקלוט עובדים מעל לגיל 40, גם אם כישוריהם ועברם התעסוקתי מעולים. מרבית החברות, נוהגות גם לפטר אנשים בגילאים מבוגרים. חברת By the people היא חברת ייחודית: חברת מגזר רביעי. החברה מעסיקה אנשים מבוגרים ואנשים בעלי מוגבלויות. בשונה מחברות מגזר שלישי, המעסיקות עובדים בעלי מוגבלויות או בגיל מתקדם, מטרת החברה היא גם להרוויח כסף. החברה מבצעת פרוייקטים עבור חברות אחרות. היא מעסיקה עובדים בעלי מוגבלויות כשכירים. מרבית העובדים בגילאים מבוגרים, מועסקים כעצמאיים. בנוסף לעבודה בחברה וההכנסות ממנה, הם רוכשים בהדרגה מיומנויות של התנהלות כעצמאיים.    

גלובס: בנק ישראל: 42 אלף משפחות לא עומדות בתשלום המשכנתה. 42 אלף משפחות לא עומדות בהחזרי המשכנתה שלהן ומפגרות ב 3 חודשים או יותר בהחזרים החודשיים. כך מדווח מוסף ממון של העיתון ידיעות אחרונות. 11 אלף משקי בית הוגדרו כחדלי פירעון עם פיגור של 18 חודשים או יותר. מהנתונים עולה עוד כי 5% מהלווים מפגרים בתשלומי המשכנתה. נתון זה גבוה בהשוואה לנתונים על פיגור בתשלומי משכנתה במרבית מדינות אירופה: בספרד ובבלגיה עד 4%,  בצרפת 1.9% בבריטניה 0.9% ובהולנד 0.8%.  

בשורה אחת:
כלכלן: העלייה במדד תאפשר הורדה נוספת של הריבית. מדד המחירים לצרכן  עלה בחודש אפריל ב 0.4%
כך תחסכו הקייץ עד 20%  מחשבון החשמל שלכם  - רשות החשמל מחזירה את מבצע "חסכת הרווחת"  
קריטריון חדש בהעסקה: פופולריות במדיה חברתית.
מס על המתים: נשלם ארנונה על חלקות קבר?   
תחקיר: בישראל ממתינים שנים לניתוחים "פשוטים" ולא רווחיים.


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio