רותי שרון - 20/07/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20/07/14


אליצפן רוזנברג (Ynet): הקלות מהבנקים לדרום? רק אם מכירים את החוק. חשבון מוגבל כתוצאה מהחזרת עשרה צ'קים או יותר, מקשה על התנהלות משפחה או עסק. בדרום הארץ יש עסקים ומשפחות הנקלעים למצב של התראה על הגבלת חשבונם, עקב הנסיבות הצבאיות. הבנק אמרו לשלוח מכתב התראה, לפני הגבלת החשבון. מכתבי ההתראה מפרטים נסיבות בהן אפשר לערער על ההגבלה. מצב של חירום או פגיעה מפעולות איבה הוא אחת העילות לערעור, על פי תיקון לחוק משנת 2008. מכתבי ההתראה של הבנקים מתייחסים לעילות האחרות לערעור ואינם מציינים עילה זו.

אתי אפללו (כלכליסט): 45 מיליארד שקל. זהו היקף ההלוואות שהעניקו המוסדיים נכון לתחילת השנה. נתון זה מופיע בדוח על יציבות הגופים הפיננסיים, שפרסם בנק ישראל. המגמה היא פעילות מתוחכמת יותר של הגופים המוסדיים, אליהם מוזרמים כספי החיסכון הפנסיוני השוטף. על מנת למצוא סוגי השקעות נוספים, המוסדיים צפויים להיכנס יותר לתחומים בהם עוסקים היום הבנקים. השאלה המעניינת, שבה אין דוח בנק ישראל עוסק, היא כיצד תשפיע התלות ההדדית בין המוסדיים לבנקים על יציבותם של האחרונים. 

רחלי בינדמן (כלכליסט): האנגלים עושים פרסה יוכלו למשוך את הפנסיה בבת אחת. בשנת 2008 שינו בבריטניה את מודל הפנסיה לכיוון דומה לשינוי שביצעו בישראל באותה שנה: חייבו את כל החוסכים הפנסיוניים למשוך קצבאות חודשיות לאחר הגיעם לגיל פרישה. במקרה של משיכת הכספים לפני גיל הפרישה, חוייב החוסך לשלם מס בשיעור גבוה (בבריטניה אף גבוה מישראל: 55%). עכשיו מבצעים הבריטים פניית פרסה ומאפשרים לחוסכים למשוך את כספם לפני גיל הפרישה בלי לשלם מס גבוה. הטענה היא שמודל המחייב קצבאות חודשיות אינו גמיש מספיק ואינו מתאים לכל החוסכים. לדעת הכתבת, בישראל לא צפוי שינוי דומה ויישאר מצב ללא גמישות. המצב אבסורדי לחלק מהחוסכים, שאין להם די כסף על מנת לקיים את עצמם, לפני פרישתם לגמלאות. 

אסא ששון (דה מרקר): מסתמן: שינוי תקנון קרן פנסיה לא יצריך את אישור משרד האוצר. אגף שוק ההון במשרד האוצר פועל לכך ששינוי תקנון קרן הפנסיה לא יצריך יותר את אישורו. כיום תקנון הקרן הוא מסמך משפטי, שאישור משרד האוצר מונע את שינויו החד-צדדי על ידי חברת הביטוח. מנגנון זה מגן על החוסך. אם וכאשר יאושר השינוי, החוסכים כבר לא יהיו מוגנים על ידי משרד האוצר. באופן מפתיע, דווקא חברות הביטוח מתנגדות לשינוי. הן חוששות מתביעות משפטיות של חוסכים לאחר שינויי תקנון. כאשר ניתן אישור האוצר לביצוע השינוי בתקנון, הן יכולות להיתלות בו וסיכויי הצלחת תביעות משפטיות נמוכים.

עדי דברת-מזריץ (דה מרקר): גם ביום שישי  ירידה ניכרת במכירות בארץ. מטחי הירי הותירו אנשים רבים בבית. התוצאה: ירידה במכירות. היקף הירידה משתנה במקומות שונים. באשדוד ירידה של 60% לפחות. בתל-אביב יש הבדלים גדולים בין מקומות קניות שונים. בדיזנגוף סנטר יש ירידה קטנה יחסית, משום שהקונים הרגישו בטוחים יותר בקניון גדול ומוגן יחסית. בנמל תל-אביב אזורי הבילוי והקניות כמעט ריקים. בקניון עזריאלי הייתה ביום שישי ירידה של 30% לפחות במספר המבקרים, בקניוני עזריאלי בדרום הארץ ובגוש דן הייתה ביום שישי (11 ביולי) ירידה של יותר מ-40% במספר המבקרים. מי שסובל במיוחד הן חנויות שאינן מוכרות פריטי חובה, למשל: חנויות אופנה ובתי קפה. רשתות פארם וסופרמרקטים סובלות פחות. 

עירית אבישר (גלובס): דיסקונט שוקל  לבצע תכנית פרישה מוקדמת לעובדים. בנק דיסקונט, על בסיס של ייעוץ ארגוני של חברת מקנזי, מכין תוכנית  התייעלות. התוכנית תכלול הקטנת מספר העובדים, מיזוג סניפים, מכירת נדל"ן והתייעלות ברכש. התוכנית כוללת מנועי צמיחה עתידיים, כשההתמקדות תהיה בשוק הקמעונאי. מכיוון שלא ניתן לפטר עובדים, הבנק עשוי להציע תוכנית פרישה מרצון. המכשול העיקרי הוא ההוצאה הכספית החד-פעמית הגבוהה לצורך תשלום לפורשים. הבנק, שהתקשה לעמוד בתנאי הלימות ההון שהציב בנק ישראל, עלול ללהתקשות בהקצאת סכומי הכספים הנדרשים לתשלום לעובדים הפורשים.

בשורה אחת:
מהיום - ניתן לפתוח חשבון בנק באמצעות האינטרנט. על חשבון שנפתח באמצעות האינטרנט יחולו מגבלות עד להתייצבות הלקוח בבנק.
יש לי 300 אלף שקל - היכן כדאי לי להשקיע אותם. הריבית הנמוכה מקשה על משקיעים סולידיים במציאת אפיק השקעה ראוי .
מחקר: מפטרים יותר מנכ"ליות מאשר מנכ"לים. אחד ההסברים היא תיאוריית מצוק הזכוכית.
מחצית 2014 ברשתות: הצרכנים צמצמו קניות והמחירים ירדו. למרות זאת מחיר סל קניות עלה משום שהמותגים המובילים התחזקו.
הגרוש קנה את הדירה - ומה עם המשכנתא?  מי צריך לשלם עמלת פירעון מוקדם על המשכנתא?

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio