רותי שרון - 20/10/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
20/10/13


שניר הנדלר (כלכליסט): הבנק החברתי: עמלות מופחתות וריבית גבוהה על פק"מ תמורת 3,000 ש"ח. התשקיף הגנוז של הבנק החברתי החדש המציג את המודל העסקי של הבנק  המודל העסקי של הבנק לא נועד להגדיל למכסימום האפשרי את רווחי הבנק. במקום זאת יפעל הבנק במודל שיתופי ללא כוונת רווח. בעלי הבנק הם הלקוחות המשלמים 3,000 ש"ח כל אחד. בתמורה הם משלמים עמלות מופחתות ומקבלים  ריבית גבוהה יותר. על פי המודל, בעל השכר הגבוה ביותר ירוויח לא יותר מפי 10 מבעל השכר הנמוך ביותר. 40% מחברי הנהלת האגודה יהיו נשים. גם עסקים קטנים ובינוניים יוכלו לקבל שירותים בבנק.     

צחי הופמן (גלובס): כך "סוחטות חברות הסלולר עוד ועוד כסף מהלקוחות. פלאפון, אוראג' וסלקום מנסות הלגדיל את חשבון הטלפון החודשי באמצעות "שירותי ערך מוסף". השירותים, שעלותם מגיעה לכמה עשרות שקלים לחודש, עשויים להגדיל את נאמנות הלקוח. הבעיה היא שלא תמיד ללקוח יש צורך אמיתי בשירותים. כך למשל , שירות אנטי-וירוס עולה 15 שקלים בחודש בפלאפון ו 10 שקלים באורנג', על אף נדירותם של וירוסים בטלפונים חכמים. בעיה נוספת היא התירותם של שירותים ישנים בתשלום כמו הורדת רינגטון, שהפכו לבלתי רלוונטים בעולם של הטלפונים החכמים.      

מעין מנלה (כלכליסט): צעיר ומרוויח מעט? הסיכוי שתיקח הלוואה יקרה גבוה יותר. מחקר שנערך באוניברסיטת ג'ורג'יה בארצות הברית, מציג פרופיל של הלווה הנוטה להסתכן . ככל שהידע הפיננסי של הלווה קטן יותר יגדל הסיכוי לקחת הלוואות מסוכנות בריבית גבוהה. נשים לוקחות פחות הלוואות מסוכנות מגברים. גרושים ורווקים לקוחים יותר הלוואות מסוכנות מנשואים. משתנה נוסף הקשור בלקיחת הלוואות מסוכנות  הוא היסטוריית לקיחת ההלוואות של הלווה. בשורה התחתונה: מי שמצבו הכלכלי טוב יותר והאוריינות הפיננסית שלו גבוהה יותר, ייטה פחות לקחת הלוואות מסוכנות.

אפרת אהרוני (גלובס): כמה עולים התיקונים הנפוצים במוסך וכיצד תוכלו לחסוך? המאמר מפרט את האפשרויות העומדות בפני מי שצריך להכניס את רכבו למוסך. חלופות שונות מושוות מבחינת עלות ומבחינת איכות. כך למשל, על אף שמוסך מורשה עלול להיות יקר בהרבה ממוסך כללי, ההמלצה היא להשתמש בשירותי מוסך מורשה במכוניות בנות חמש שנים או פחות. מוצע לקנות חלפים זולים יותר (מקוריים מיבואן חלפים או לא מקוריים ) כאשר אין מדובר בחלפים בטיחותיים. מומלץ למעט בשימוש במוסכי הסדר לאחר תאונה משום שהלקוח הוא חברת הביטוח ולא בעל הרכב.      

דעה: מירב ארלוזורוב (דה מרקר): תנובה יקרה לי. תשלובת תנובה עומדת להאיץ את הנפקת הענק שלה בבורסה בשווי משוער של 10 מיליארד שקל. כנראה קיים קשר בין ההנפקה שלה לבין העובדה שתנובה עומדת לעבור שימוע בפני המפקח על המחירים במשרד החקלאות ביחס לרווחיות מופרזת של שני מוצרים: שמנת מתוקה וגבינה לבנה 5%. תנובה הוכרזה כמונופול בשוק מוצרי החלב משום שהיא מחזיקה ביותר מ 50% מהשוק. ביחד עם שטראוס וטרה, הן  מחזיקות בכ 90% מהשוק. המצב יוצר רווחיות גבוהה, שמקורה בהיעדר תחרות ולאו דווקא בניהול ובייצור טובים במיוחד. אחד האבסורדים הוא שהציבור מוכן לשלם על אותה גבינה צהובה ארוזה שאין עליה פיקוח מחירים כ 60 עד 80 ש"ח לקילו בעוד במעדניה היא נמכרת ב 40 ש"ח לקילו. האשמה העיקרית במצב היא הממשלה, שאינה משנה את המצב של כשל שוק. היא הייתה יכולה למשל להפחית מיסי יבוא על גבינות צהובות על מנת להגדיל את התחרות.   

דעה: פרופ' אריאל רובינשטיין (הארץ): המוחות בורחים שיברחו. כותב המאמר יוצא נגד ההגזמה בנתוני ההגירה מהארץ של אנשי אקדמיה. להוכחת טענתו הוא מפריך מאמר של פרופסור לכלכלה הטוען כי אחוז גבוה מהחוקרים הצעירים בכלכלה המועמדים לקביעות באוניברסטאות היגר לארצות אחרות. לטענתו, הפרופסור הסתמך על נתונים לא נכונים ולא עדכניים. את הנתונים העדכניים בירר פרופ' רובינשטיין ישירות אצל מנהלי מחלקות בכלכלה באוניברסיטאות בארצות הברית. הטענה העקרונית היא: הישארות בארץ או הגירה היא בחירה אישית. לא בטוח שתוספת שכר לפרופסורים בארץ תחזיר אותם לארץ.    

בשורה אחת:
אושר לקריאה ראשונה: תוקף תווי הקניה יהיה חמש שנים לפחות. רשתות המזון מתנגדות לחלק מהסעיפים בהצעה.  .      
17 שנה לאחר החקיקה הרפורמה בחברת החשמל תידחה בפעם ה 11. במשרד האנרגיה מבקשים לדחות את יישומה ל 2015   
טרנד קופיקס מתפשט: איפה תמצאו פלאפל, צ'יפס או פיצה בחמישה שקלים?     
העגבניות התייקרו במאות אחוזים תוך חודש. חקלאי: המחירים ירדו בעוד שבועיים.   
תם עידן ה 99 אגורות// הרשתות יחויבו לעגל את מחיריהן החל מתחילת 2014.    

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio