רותי שרון - 21/01/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
21/01/13


שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): זה הזמן לרענן את הקפיטליזם הישן. גל התייקרויות של מוצרי מזון בשיעורים של 4%, 5% ו 6%. להתייקרויות אין קשר ישיר לגידול בהוצאות היצרנים או היבואנים. אחרי ההתייקרויות במוצרי המזון באות התייקרויות גם בתחומים אחרים. כל ההתייקרויות המתואמות הללו חושפות את חוסר התחרותיות במשק. המוצרים מתייקרים משום שאפשר לייקר אותם והצרכנים אינם יודעים להתמודד איתן. המאמר מציע מודל של התארגנויות בקבוצות רכישה המגדילות את כוח הצרכנים ומזילות את מחירי המוצרים. כדוגמה הוא מביא 1,450 משפחות תושבות נתיבות שהתארגנו כקבוצה על מנת לבחור את רשת שווק המזון שתיתן להם את המחיר הזול ביותר. אם זה עובד בסופרמרקטים מדוע שזה לא יעבוד גם בפנסיה?
 
סיון איזסקו (דה-מרקר): הפועלים ולאומי שוקלים לגבות עמלות בגין ייעוץ השקעות ללקוחות פרטיים. כיום שירות זה ניתן על ידי כל הבנקים ללא עמלה. את העמלה החדשה שוקלים שני הבנקים להוסיף בתעריפון מרץ 2013, שיכלול הוזלה בתעריפי עמלות ניירות ערך. ההוזלה היא בעקבות המלצות הוועדה להגברת התחרותיות בראשות דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל. הוועדה מצאה כי בפועל גובים הבנקים תעריפים נמוכים בהרבה מתעריפון עמלות ניירות הערך שלהם, מה שמקשה על הלקוחות לערוך השוואה בין עמלות הבנקים.

כלכליסט: לפני שתגהצו: המדריך לשימוש בכרטיס אשראי מתגלגל כרטיס אשראי מתגלגל או בשמו הלועזי Revolving Card הוא כרטיס אשראי שבו נקבעת מראש ובהסכם מסגרת האשראי לשימוש בעל הכרטיס. בעל כרטיס האשראי רשאי בכל מועד לפרוע את מלוא התשלום על העסקאות או לשלם את חלקו ולגלגל את יתר התשלומים לחודשים הבאים. גלגול התשלומים כרוך בתוספת ריבית. בכתבה מוצגים טיפים לשימוש מושכל בכרטיסי אשראי מתגלגלים, שנתנו על ידי הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. חיסרון בולט של כרטיסי האשראי המתגלגלים הוא גובהה של הריבית, הגבוהה מריבית על הלוואה בנקאית ומהריבית על מסגרת אשראי. גובה הריבית הוא גם הפרמטר המרכזי בהשוואה שמומלץ לעשות בין כרטיסי האשראי המתגלגלים, שהעיקריים הם: Multi של לאומיכארד, More של ישראכרט וCalChoice של כ.א.ל.
 
נחמיה שטרסלר (דה-מרקר): הישראבלוף חוגג: משתכרים 10,000 ש"ח ומקבלים השלמה לשכר מינימום. 34% מעובדי מהגזר הציבורי ו 37.5% מעובדי המדינה נקבלים השלמה לשכר המינימום. לדעת הכותב מדובר בישראבלוף, המבוסס על אינטרסים של ההסתדרות (להראות כמה גרוע מצב העובדים) ועל אינטרסים של משרד האוצר(להימנע ממתן תוספות גם לעובדים שמרוויחים יותר). התוצאה היא שהתוספות הניתנות מוחרגות מהחישוב של שכר המינימום. השכר הממוצע של עובד במגזר הציבורי שמקבל השלמת הכנסה הוא 7,957 ש"ח בחודש בחודש בעוד ששכרם הממוצע, לא כולל התוספות המוחרגות, הוא רק 4,100 ש"ח לחודש.
 
שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): דירה או פנסיה: איזו השקעה משתלמת יותר למימון פרישה? מה עדיף? חיסכון פנסיוני או השקעה בדירה לצורך שימוש ברווחים כתחליף או השלמה לפנסיה? בדיקת כלכליסט חושפת מציאות מורכבת. על סמך נתוני העבר, בממוצע התשואות בשני האפיקים דומות, אבל השקעה בדירה קטנה בתל-אביב או בירושלים הניבה תשואה גבוהה יותר מאשר חיסכון פנסיוני, התשואה השנתית הריאלית הממוצעת הייתה 4.2%. התשואה השנתית הריאלית הממוצעת על חיסכון פנסיוני הייתה 4.1%. בהשוואה הובאו בחשבון הוצאות (תחזוקת דירה ובלאי דירה ועמלות ודמי תחזוקה על ניהול חיסכון פנסיוני) וסיכונים. הסיכון בדירות עלול להיות ירידה במחירים, כפי שכבר קרה בעבר. הסיכון בחיסכון פנסיוני הוא שאין תשואה מובטחת והכספים מושקעים בשוק ההון. המסקנה היא שהדרך הבטוחה ביותר לחסוך לפנסיה היא פשוט להרוויח הרבה לאורך זמן.
 
שלומית יהב ( Ynet): האוצר מקדם חינוך פיננסי, ומה עם דוגמא אישית? כאשר אנחנו נמצאים במינוס, שגדל ותופח, אנחנו ממשיכים להוציא כסף על הוצאות קטנות לא חיוניות, כי מה זה בעצם משנה המינוס הוא גבוה ביחס להוצאות הלא חיוניות. זו כמובן התנהלות שגויה ובמצב כזה יש צורך לצמצם הוצאות לא חיוניות. תקציב המדינה לא שונה מניהול תקציב משק בית. המדינה ממשיכה להוציא כספים על אף תפיחת הגרעון. אין מנוס מהידוק החגורה וצמצום ההוצאות.
 
בשורה אחת:
תשואות קופות הגמל וקרנות ההשתלמות בשנת 2012: אלטשולר לקח את 2012, לפידות עקף בטווח ארוך.
דרמה בחריש: נפסלו כל הצעות החרדים.
הוט התחילה למכור חבילות טריפל דרך האינטרנט: הטריפל יעלה 249 ש"ח ל 4 חודשים ואחרי כן יחזור למחיר קבוע של 349 ש"ח.
תור הזהב: השיטות שיקצרו לכם את התור בסופר בשנים הקרובות.
כשהמעסיק מנכה לכם מהשכר את ארוחת הצהריים: "המעונבים יושבים שעה וחצי והפועלים 20 דקות".

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio