רותי שרון - 21/09/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
21/09/14

תומר ורון (כלכליסט): המדינה שולחת זכאים למחזר את המשכנתא. משרד השיכון ישיק בתחילת החודש הבא קמפיין למחזור משכנתאות, שהעניקה המדינה לזכאים. במשרד האוצר ובבנק ישראל לא מתלהבים מהיוזמה, על אף שהיא צפויה להכניס 4 מיליארד ש"ח לקופת המדינה (על פי הערכת משרד השיכון). הלווים יוכלו לשנות את שער הריבית במיחזור המשכנתא אבל לא יוכלו לשנות את אורך תקופת התשלום. משרד השיכון מעריך שלווה יחסוך בממוצע 82 שקל לחודש. הבעיה הראשונה היא שאחרי המיחזור, המדינה מתנערת מאחריות על המשכנתאות החדשות. הלווים עלולים להיקלע למצב בו לא יוכלו לעמוד בתשלומים. בעיה נוספת היא שהמבצע מעורר את שוק המשכנתאות, בעוד בנק ישראל מנסה לצנן אותו, בין השאר באמצעות ייקור המשכנתאות. בנק ישראל מודאג מעליית חלקו של אשראי זה מ-20% מכלל האשראי בשנת 2007 ל-31% היום. במערכת הבנקאית מתלוננים על פעילויות סותרות של משרדי ממשלה שונים.

דעה: מירב ארלוזורוב (דה מרקר): זהירות, שקשוקה. כותרת המאמר לקוחה משם סרטו של מיקי רוזנטל, העוסק במשפחת עופר ובקבלת הטבות מהמדינה. ההטבות שניתנו לחברות בבעלות המשפחה לדורותיה היו גדולות. לטענת כותבת המאמר, ההטבות שניתנו הן רק קדימון למה שצפוי לקרות בכימיקלים לישראל. כימיקלים לישראל מרוויחה בארץ בעיקר מהאשלג הטבעי המופק במפעלי ים המלח. הזיכיון של כיל בים המלח יפקע בשנת 2030. בשנה זו על המדינה לקנות את נכסיה של כיל בים המלח ולשלם לה תשואה על השקעותיה. המחלוקת היא לגבי גובה תשואה זו ב-2030. אין מחלוקת על כך, שללא הערכה כזו, אין היתכנות להמשך השקעה מסיבית של כי"ל בנגב.כי"ל מנהלת מסע הסברה על פיו מסקנות ועדת שישינסקי2, מטילות עליה מיסוי המונע ממנה השקעות משמעותיות בארץ. כי"ל מפנה את עיקר השקעותיה לחו"ל. כי"ל מעריכה שתקבל כ-4-5 מיליארד דולר. מדובר בתג מחיר המאפיל על כל "השקשוקות" הקודמות, פי 30 בערך ממה שקיבלה משפחת עופר על בז"ן . 

מעין מנלה (כלכליסט): מסתבר שלא צריך הרבה כסף בשביל להיות מאושרים בפנסיה. בסקר חדש שנערך על ידי חברת  T.Rowe Price בארה"ב נמצא כי הכנסות פנסיונרים הן בממוצע 66% מההכנסות שהיו להם לפני הפרישה. לרוב ההוצאות גדלות עם היציאה לגמלאות. מסתבר שהפנסיונרים בארה"ב מסתגלים לירידה בהכנסות. 90% מהפנסיונרים אמרו שהם "מרוצים מאד" או "די מרוצים" מהיציאה לגמלאות. יוסי אש, יו"ר איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה, אומר, שהיכולת להסתגל לירידה בהכנסות מאפיינת את הדור של בני ה-70 שגדלו בתרבות אחרת, ללא הנהנתנות הקיימת היום. לדבריו קיים חשש שלדור שיצא לפנסיה בעוד 20-30 שנה יהיה הרבה יותר קשה להסתגל לירידה בהכנסות. בנוסף לכך, הירידה ברמת ההכנסה שלהם תהיה תלולה יותר מאשר הירידה ברמת ההכנסה של הפנסיונרים של היום.

יעל דראל, דותן לוי וטל פמסון (כלכליסט): היזמים צנחו אל מתחת לאפס. חצי שנה אחרי יוזמת חוק מע"מ 0% של שר האוצר יאיר לפיד, מתברר היקף הפגיעה בעסקיהן של החברות היזמיות בתחום הבנייה. המלצתם של שר האוצר ושל שר השיכון לרוכשי הדירות להימנע מקניה ולהמתין לאישור חוקים שיוזילו את מחירי הדירות, נפלה על אוזניים קשובות. תוכניות ההוזלה וההמלצות הכניסו את שוק הדירות למצב של אי-וודאות  כתוצאה מכך ירדו מכירות הדירות באופן משמעותי בהשוואה לשנה שעברה. כתבי כלכליסט בדקו את הדוחות של 15 חברות הנדל"ן למגורים בישראל. בבדיקה נמצא כי נמכרו במחצית הראשונה של שנת 2014 1,995 יחידות דיור, ירידה של 19% לעומת המחצית הראשונה של שנת 2013. סכומי המכירות ירדו ב-26% ביחס למחצית הראשונה של שנת 2014 והסתכמו ב-2.5 מיליארד שקל.

עו"ד אמיר טיטנוביץ (גלובס): זהירות, עוקץ דירות:  נשארים בלי הבית ובלי הכסף. עסקת קניית דירה היא אחת העסקאות הכלכליות המשמעותיות ביותר בחיים הכלכליים של משפחה.למרות זאת קונים ועורכי הדין שלהם מסתפקים בבדיקה לא מספיק מעמיקה, לפני שהם מבצעים את העסקה. הם מסתפקים בנסח רישום מהטאבו ובמסמכים מזהים של המוכר. הכותב טוען שאין די בכך. לחיזוק טענתו הוא מביא מקרים שהגיעו לפתחו של בית המשפט. באחד המקרים מכר מתחזה דירה שאינה שלו. מקרה אחר הוא מכירה במקביל של אותה דירה לשני רוכשים שונים על ידי בעליה החוקיים של הדירה. 

מירב קריסטל (Ynet): אל תשלמו יותר: בכמה לקנות מוצרים לחג?  לקראת החגים עולה היקף הקניות. לקראת החגים גם יוצאות רשתות השיווק במבצעים. הכתבת מציגה סדרה של כללי אצבע לקניות ולמבצעים. בין השאר היא מתייחסת לשאלה של אחסון המוצרים שנקנו, להשוואה בין מבצעי רשתות שונות ולאותיות הקטנות ההופכות מבצע למשהו שאינו מבצע. בנוסף לכך, צריך להבין שלא כל המבצעים משתלמים. בהמשך הכתבה יורדת הכתבת לרזולציה של מוצרים ספציפיים ודנה בהם.

בשורה אחת:
שטר חדש - תעתיק חדש. מדוע השתנתה כתיבת המילה "שקל" בערבית ובאנגלית?.
ביקורת על ביטול הדיווח הרבעוני לעמיתים בגופים המוסדיים. במקום זה יהיה דיווח באינטרנט.
הבלוגרים המקומיים נלחמים על מקומם בתעשיית האופנה: בחו"ל זו עבודה רצינית. 
המבצעים הפיננסיים: הלוואה לסטודנטים ועוד. חדש על המדף הפיננסי.
עכשיו זה מדעי: המתכון לחיים מאושרים - אישה מרוצה. ככל שהאישה מרוצה יותר, החיים של הבעל מאושרים יותר.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio