רותי שרון - 22/03/15
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22/03/15

שאול אמסטרדמסקי (כלכליסט): הרפורמה בפנסיה שתוגש לשר האוצר החדש: רמת החיים תיפגע אבל פחות. משרד האוצר מגבש תכנית אסטרטגית שתבטיח פער קטן יותר בין השכר לפנסיה. התכנית תוגש לשר האוצר החדש. זהו שינוי מהותי בתפיסת משרד האוצר, שמעביר את האחריות להבטחת הפנסיה מהחוסך למדינה. התכנית צפויה להיתקל בקשיים פוליטיים , משום שהיא צפויה להוריד את רמת החיים. התכנית נבנתה באופן מודולרי, כך ששר האוצר הנכנס יוכל לאמץ חלקים ממנה. על פי התכנית, חוסכים בעלי הכנסה נמוכה יקבלו פנסיה וקצבת זקנה של ביטוח לאומי המגיעה לכ-75% מההכנסה שלהם. התכנית אינה מטפלת בפנסיה של עצמאיים ובפנסיה של שכירים ששכרם גבוה יחסית. 

רון שטיין (גלובס): "פנסיה זה לא מספיק": מיטב-דש משיקה 'פרוגמל למנהלים'. מיטב-דש משיקה מוצר פנסיוני חדש, המשלים את קרנות הפנסיה. המוצר 'פרוגמל למנהלים' מתחרה בביטוחי המנהלים. תפיסת העולם של מיטב-דש היא שקרנות הפנסיה הן המוצר הטוב ביותר לרובד הראשון של חיסכון אישי לפנסיה. לדעתם קופות הגמל וביטוחי המנהלים הם המוצלחים פחות. בביטוחי המנהלים הלקוחות "שבויים" בחברות הביטוח והעמלות בהם גבוהות בהרבה מהעמלות באפיקי חיסכון פנסיוני אחרים. המוצר החדש כולל: ביטוח אובדן כושר עבודה עיסוקי ללא תשלום, ביטוח למקרה מות באמצעות תשלום חד פעמי וחיסכון אישי באמצעות קופת גמל. דמי הניהול הם 4% מהפקדה ו-0.5% מהצבירה. 

עמירם ברקת (גלובס): הדפלציה מחריפה: מדד המחירים לצרכן ירד בפברואר ב-0.7% והשלים ירידה של 1.6% מתחילת השנה. מדד המחירים לצרכן ידר בחודש פברואר ב-0.7%. ירידות המחירים הבולטות היו בסעיפי החשמל והדלק. התחזיות צפו ירידה של עד 0.6%. הירידה בפברואר היא לאחר ירידה גבוהה יותר של 0.9% בחודש ינואר. אם תימשך המגמה בחודש מרץ  צפוי עדכון לרעה במצבה הכלכלי של מדינת ישראל.  לאחר מדד ינואר הפחית בנק ישראל את הריבית במשק ל-0.15%.בעקבות מדד פברואר, עולה השאלה האם בנק ישראל יפחית שוב את הריבית או אפילו יכריז על ריבית שלילית, כפי שעשה הבנק האירופי. 

רותם שטרקמן ונתי טוקר (דה מרקר): ראיון:  אלי פלאי מו"ל השבועון החרדי "המשפחה". אלי פלאי, מו"ל השבוען החרדי הנפוץ ביותר, המנסה להקים מכון למחקר כלכלי-חברתי של המגזר החרדי, מרואין בכתבה. פלאי הוא גם יזם בתחום הנדל"ן. הוא מציג עמדה השמה את לימוד התורה במקום הראשון, אבל מאפשרת עבודת חרדים. לדעתו, המודל של גיוס חרדים בכפיה נועד לכישלון, אבל יש לבנות מודל אחר לגיוס חרדים, התואם את ערכיהם. הוא מתנגד ללימודי ליבה כחלק מתכנית הלימוד במגזר החרדי, אבל תומך בלימודי ליבה כלימודי העשרה לאחר סיום שעות הלימודים. הראיון עוסק גם במגוון נושאים כלכליים-חברתיים נוספים הנוגעים בחברה החרדית, למשל: דיור ומעמד האישה.

עדי דברת-מרזיץ (דה מרקר): הבחירות שלכם: קניון איילון  ואיקאה עם עלייה של עשרות אחוזים במכירות. הקניונים ומרכזי המכירות היו עמוסים מאד בקונים ביום הבחירות. המכירות בקניונים למ"ר היו גבוהות ב-165% מהמכירות ביום רגיל. קניון איילון רשם שיא חדש במכירות. הציבור ניצל את יום החופש לקניות. המכירות היו נמוכות ב-5.5% מהמכירות ביום הבחירות הקודמות בינואר 2013. הסיבה לכך היא מזג האוויר הנוח, ש"שלח" רבים לבות בחיק הטבע.

בילי פרנקל (Ynet) : יום הבחירות: מתי אפשר להכריח אתכם לעבוד? יום הבחירות הוא יום שבתון. למרות זאת יש מקומות עבודה בהם חייבים לעבוד בשכר כפול. בין המקומות בהם עובדים: כוחות הביטחון ושירותי ההצלה, תחבורה, ייצור לחם ומוצרי חלב, עיתונות, מסעדות, בתי מלון ובתי קפה. ההפרות הנפוצות של החוק הן אילוץ עובדים לעבוד במקומות עבודה בהם על פי החוק יש שבתון ותשלום נמוך מהמתחייב על פי החוק. הכתבה היא מדריך בנושא עבודה, שכר וחופשה ביום הבחירות.

בשורה אחת:
הטעות היקרה של חוליו: טיסה למלטה ב-29 דולר במקום 229 דולר. 34 גולשים זריזים רכשו כרטיסים  במחיר שפורסם בטעות.
עזבתם מקום עבודה? כך תדאגו לפנסיה. כשעוזבים מקום עבודה נפסקות ההפקדות לפנסיה ועלולים להיפגע גם תנאי הביטוח.
"טעיתי שנלחמתי להעלאת גיל הפרישה של משרתי הקבע" אומר דוד מילגרום לשעבר הממונה על התקציבים באוצר.  
Synereo  - רשת חברתית ללא בעלים. ד"ר אושי שוהם-קראוס כותב על קפיטליזם, פיאודליזם ואנרכיזם כלכלי בעולם הדיגטלי.
צפו: בונים בניין ירוק בן 57 קומות ב-19 ימים. בעיר במזרח סין בנתה חברה המתמחה בבנייה בת קיימא גורד שחקים מחלקים שהוכנו מראש..

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio