רותי שרון - 22/09/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22/09/13


מחקר: ביזפורטל: תרחיש אימה של בנק ישראל: "עלייה באבטלה ובריבית תוביל לצניחה במחירי הדירות - ואז בנקים ייכנסו לקשיים". המאמר דן במחקר של ד"ר גולן בניטה וד"ר זיו נאור מבנק ישראל. המחקר, שפורסם לפני מספר ימים,  מזהיר מפני מצב של עלייה בריבית בצד קיטון בהכנסות של משלמי משכנתאות. על פי המחקר, מצב כזה עלול להביא לכך שמשפחות רבות לא יעמדו בהחזרי המשכנתא. דירות יעברו לרשות הבנקים. אם מספרן של דירות אלה יהיה גדול יצנחו מחירי הדירות. נתוני הבנק מראים כי בשנים 2008-2012 עלתה ההכנסה הממוצעת של משקי הבית ב 20%. מחירה של דירה ממוצעת עלה ב 54%. התוצאה היא שיא של כל הזמנים במספר המשכנתאות בסיכון גבוה (החזר חודשי של מעל ל 40% מההכנסה החודשית). החוקרים אומדים את ההתפתחויות הצפויות על פי מספר תרחישים. התרחיש המסוכן הוא התרחיש של העלייה הצפויה בשיעורי הריבית. על פי תרחיש זה רמת הסיכון של הלווים תמשיך לעלות. גורם סיכון נוסף היא עלייה בשיעור האבטלה. החוקרים טוענים כי במרבית המצבים, לא צפוי סיכון ליציבותם של הבנקים.    

דעה: אביחי שניר (דה מרקר): מודל השכירות הגרמני לא יעזור פה. משרד האוצר מתכוון לעודד יזמים לבנות דירות להשכרה לטווח ארוך. המהלך נועד להשיג שתי מטרות: למנוע עליות מחירים חדות בשוק הדירות לקנייה, מה שגורם להגדלת מספר שוכרי הדירות ולאפשר לאלה שאין באפשרותם לרכוש דירה לשכור דירות במקומות אטרקטיביים במחיר סביר. הכותב משווה את שוק הדירות הישראלי לשוק הגרמני שהוא בעל דפוסים דומים. בגרמניה מוצעות דירות להשכרה ויש פיקוח על עליית מחירי דירות להשכרה. למרות זאת לא הצליח המודל הגרמני לאפשר דיור בר השגה לכולם. יותר מרבע מהגרמנים משלמים יותר מ-40% מהכנסתם על שכר דיור. מסקנתו של הכותב היא שהדרך היחידה להודרת מחירי הדירות להשכרה בישראל היא סבסוד מחירי דירות להשכרה על ידי המדינה.      

אדריאן פילוט (גלובס): הלמ"ס: קיפאון בצמיחה, היצוא תקוע, ההשקעות בנסיגה. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה ב 18.9 תחזית צמיחה שנתית לשנת 2013. התחזית מדליקה הרבה נורות אדומות. המשק הישראלי צפוי לצמוח בשנת 2013 בשיעור של 3.4% בדומה לצמיחה בשנת 2012. נתון זה גבוה מממוצע  הצמיחה החזוי של מדינות ה OECD שהוא 1.2% וגבוה בהרבה מתחזית הצמיחה של מדינות גוש האירו העומדת על 0.6%. יותר מטריד תמהיל הצמיחה: לא צפויה צמיחה בייצוא (לא כולל ענף היהלומים), אומדן הבנייה למגורים ירד ב 1% לעומת עלייה של 5.4% בשנת 2012. ההשקעות בנכסים קבועים צפויות לרדת ב 2.4% לעומת עלייה של 3.5% בשנת 2012. המקור העיקרי לגידול בצמיחה היא הצריכה הציבורית, הצפויה לעלות ב 2.3%. הגידול בצריכה הפרטית הוא הגורם השני התורם לצמיחה. הצריכה הפרטית צפויה לעלות ב 4%.  

אליצפן רוזנברג (Ynet):  תקדים: זכאי לתגמול ביטוח - גם אם התרשלת. פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון: חברת ביטוח אינה פטורה אוטומטית מתשלום דמי הביטוח למבוטח שלא עמד בתנאי המיגון. מבוטח שהתחייב להחזיק תכשיטים בכספת בכל עת בה לא נמצא בביתו, שכח להכניסם לכספת. כשנגנבו סרבה חברת הביטוח לוידס לפצותו. בפסק הדין שכתבה שופטת בית המשפט העליון דפנה ברק-ארז, אליו הצטרפו שניים מעמיתיה,  נקבע כי על מנת להימנע מתשלום מלא לא די ברשלנות התובע. החברה צריכה להוכיח כי מתקיים אחד משני התנאים הבאים: החברה מציעה פוליסה יקרה יותר ללא תנאי המיגון או שאין אף חברת ביטוח אחרת שמוכנה לבטח מבוטח ללא תנאי המיגון.  

מחקר: שחר שילוח (HRUS): המגה טרנדים ששינו את עולם העבודה - מה שהיה ומה שיהיה. מחקר חדש של עמותת CIPO, העוסקת בפיתוח משאבי אנוש, איתר את מה שהוגדר כמגמות העל בשוק העבודה. המחקר מתייחס לבריטניה, אבל המגמות במדינות המערב, כולל ישראל, דומות. המחקר מתייחס לעבר עד היום ולעתיד. מגמות עיקריות בעבר: צניחה באחוז כוח האדם המועסק בייצור ועליה באחוז כוח האדם המועסק בשירותים, עליה בשיעור התעסוקה של נשים ושל מבוגרים מעל גיל 50 וירידה בשיעור התעסוקה של צעירים, ירידה בהתאגדות עובדים, עליה בשיעור העובדים המועסקים בחברות קטנות שבהן עד 4 עובדים  וגלובליזציה ושינויים טכנולוגיים. בין ארבע השאלות הצפויות ל 10 השנים הקרובות נמצאות השאלות: האם תם עידן עליית השכר? והאם אנחנו עובדים קשה יותר מאשר אי-פעם בעבר?  

מעין מנלה (כלכליסט): לא מפסיקים לבזבז? גם בזה ההורים אשמים. אנשים שגדלו בבתים עניים, נוטים לחסוך פחות ולבזבז יותר דווקא בזמנים קשים, בהם יש חוסר וודאות כלכלית. זו המסקנה של מחקר, שפורסם בחודש פברואר ב Psychology Science. החוקרים מצאו כי אנשים שגדלו במשפחות ממעמד סוציו אקונומי נמוך היו יותר אימפולסיביים, לקחו יותר סיכונים ונכנעו ליותר פיתויים מאשר אנשים  שבילדותם היו ממעמד סוציו.אקונומי גבוה יותר.  ד"ר אורלי רדליך מסבירה זאת כחסך בתחומים שונים, כולל התחום הכלכלי, שממנו סובלים  אלה שגדלו בבתים עניים. בפן הכלכלי, זה בא לידי ביטוי בפזרנות ובקבלת החלטות שגויה בתחום הכלכלי. כך למשל יוציאו יותר כסף על ילדיהם על מנת למנוע מהם את המחסור ממנו סבלו בילדותם. לדבריה על פי מחקרים רבים יש העברה בין דורית של גישות הוריות ודפוסי התנהגוות. ד"ר רדליך טוענת שניתן לטפל בדפוס התנהגות זה ולשנות אותו באמצעות עבודה משותפת של ההורים והילדים במישורים של עשיית סדר, הגדרת מטרות ותקשורת בין בני המשפחה.     


בשורה אחת:
נמוך מהציפיות: מדד המחירים לצרכן עלה באוגוסט ב 0.2%.   
דוח האוצר: הזוגות הצעירים התנפלו על דירות מוזלות והקפיצו את השוק. שיא ברכישת דירות ברבעון השני של 2013.  
זה מתקרב: הממשלה הקימה צוות לצמצום השימוש במזומן. המטרה: מלחמה בהון השחור.   
אושר: חוסכים בקופות גמל שבהן עד 7,000 ש"ח יוכלו למשוך כספים ללא קנס
הקיצוצים בתקציב האירופי עשויים להדיח פורטוגלים לחרפת רעב. 


 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio