רותי שרון - 22/12/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
22/12/2013

סיון איזסקו (דה-מרקר): ת.ז. בנקאית/// "המידע כבר קיים במסך של פקיד הבנק - אנחנו רק נסובב אותו"  הכותרת היא ציטטה מדבריו של דודו זקן, המפקח על הבנקים בבנק ישראל. הדברים נאמרו בהקשר של היוזמה של המפקח על הבנקים בבנק ישראל, לחייב את הבנקים להעביר לכל לקוח בנק "תעודת זהות בנקאית". המושג "תעודת זהות בנקאית", בהקשר זה, הוא היסטוריית דירוג האשראי של הלקוח.  כיום הבנקים שומרים מידע זה לעצמם ומעלימים אותו מהלקוחות. לדעת המפקח על הבנקים בבנק ישראל, מצב זה פוגע בתחרותיות במערכת הבנקאית.  בעבר נדחו  יוזמות מסוג זה בגלל חשש מפגיעה בפרטיות לקוחות עם דירוג אשראי נמוך, כתוצאה מכך ישראל נמצאת בפיגור בנושאי אשראי ביחס למדינות אחרות. מצב זה מאפשר לבנקים לגבות ריביות גבוהות.  לטענת דודו זקן, המידע השלילי, כבר גלוי לכל, משום שפרטיהם של 290 אלף  לקוחות עם חשבונות בנק מוגבלים ו 540 אלף חשבונות בנק מוגבלים נמצא אצל כל דורש.  

רותם שטרקמן ויסמין גואטה (דה-מרקר): לאשכנזים היה יותר קל עשות כסף : אנשים שגדלו איתי קיבלו 5 דונם. המאמר דן במצבם הכלכלי של אלה שעלו ממדינות צפון אפריקה והמזרח התיכון. ההשוואה היא מול אוכלוסייה אשכנזית בארץ ומול אלה שהגרו מצפון-אפריקה לאירופה ולצפון אמריקה. יש הסכמה כמעט גורפת שמצבם הכלכלי של יהודי צפון-אפריקה שהיגרו לצרפת טוב יותר ממצבם של אלה שהיגרו לישראל. הפער קיים גם בדור השני והשלישי. יש חילוקי דיעות  בין מומחים שונים ביחס לסיבות הפער.

אלה לוי-וינריב (גלובס): מאות בעלי מכוניות קיבלו דרישה לתשלום מאות אלפי שקלים. בימים אלה נשלחו הודעות גרעון למאות אנשים פרטיים, שייבאו  בשנים האחרונות מכוניות בייבוא אישי. על פי ההודעות הם מתבקשים לשלם עשרות אלפי שקלים ובחלק מהמקרים מאות אלפי שקלים מיסי ייבוא. הטענה של רשויות המס היא כי מחיר הרכב שהוצהר במסגרת רשימון הייבוא של הרכב, נמוך מהמחיר האמיתי. הודעות הגרעון כוללות הצמדה, ריבית וקנסות. יבואנים אישיים מנסים להיעזר בעורכי דין . לטענתם בייבוא אישי הקונה מודע רק למחיר הכולל של הרכב ולא לעלויות נלוות, כגון: שינוע, הובלה, עלויות הרכב בחו"ל, מכסים וכיו"ב.  

צחי הופמן (גלובס): קניתם סמארטפון מהיבואן הרשמי והמכשיר התקלקל? צפו לבעיות. אחת התוצאות של הרפורמה בשוק הסלולר היא שהרבה אנשים לא קונים את המכשירים אצל ספקי השירותים הסלולריים. רבים מעדיפים לקנות מהיבואן הרשמי ולא מחנויות, יבואנים מקבילים או ספקי השירותים. בדיקת גלובס מראה כי בקנייה אצל יבואן רשמי משלמים יותר ובמקביל מקבלים שירות גרוע. סיבה עיקרית לכך היא שהיבואנים, לא נערכו לגידול במכירות ולכן לא קלטו מספיק עובדים לצורך מתן שירות נאות. בכתבה מובאות דוגמאות לשירות הגרוע. בין המקרים מוזכרים מקרים בהם סמארטפון חדש לא תקין לא הוחלף על ידי היבואן. 

מעין מנלה (כלכליסט): מחפשים מנהל השקעות? כך תישמרו מפני המאדוף הבא. ערן מזרחי מסביון, שניהל השקעות ללקוחות שהפסידו את כספם, כונה "מאדוף הישראלי", לאחר שהורשע בבית המשפט. המאמר מנחה אתכם כיצד לשמור על עצמכם מלהיות קורבן  של המאדוף או הערן מזרחי הבא. המאמר מפרט שמונה הנחיות שיגנו עליכם. בין ההנחיות: ודאו שלמי שמנהל את כספכם יש רישיון  להשקיע בשוק ההון, בדקו שכספכם מנוהל בנפרד מכספי לקוחות אחרים, דרשו הסכם בכתב והשוו את התשואה שמציג מנהל ההשקעות לתשואה שאתם רואים בדיווחי הבנק.     

נדן פלדמן (דה-מרקר): דירוג המשרות המבטיחות לשנת 2014: במקום הראשון יחצ"ן. יאהו דירגה את המשרות המבטיחות לשנת 2014, על סמך תחזיות משרד העבודה האמריקאי לגידול במשרות עד שנת 2020. החברה צירפה לכך הערכות של מומחי תעסוקה. הדירוג מתייחס לשוק האמריקאי. לדעת הכתב המגמות בשוק הישראלי דומות. תוכלו למצוא במקום השביעי את המקצוע יועץ פיננסים למשקי הבית עם גידול של 32% במספר המשרות. במקום הראשון נמצא מקצוע היחצ"נות. בין שבעת הראשונים: מקצועות טכנולוגיים, מנהל שירותים רפואיים ומורה בבית ספר יסודי.    


בשורה אחת:
ההייטק עובר מחומרה לתוכנה ותעשייה שלמה בישראל נעלמת. ייקור הוצאות תכנון שבבים משאיר רק שחקנים גדולים ב"מגרש".     
מדריך: הכסף הגדול אצל גולשים נאמנים. עלות הבאת לקוח חדש לעסק שלך גבוהה בהרבה מעלות שימור לקוח קיים.  
ד"ר דינו לוי: על שנאת סיכון והתנהגות צרכנים .בנוירו-כלכלה מודדים פעילות מוחית לצורך אישוש תיאוריות התנהגות כלכלית. 
מדד המחירים לצרכן לנובמבר ירד ב 0.4%  -בהתאם לצפי. 
עוני בישראל 2013: עשרות אלפי ילדים נאלצים לגנוב אוכל כדי להתקיים.     

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio