רותי שרון - 23/06/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/06/13


הילה ויסברג (דה-מרקר): כשני שלישים מהגברים: העבודה הלא מותירה לנו זמן למשפחה. בסקרשערך פורטל חיפוש העבודה דרושים, נמצא כי 65%  מהגברים מחפשי העבודה, חושבים שעבודתם  הקודמת פגעה בחייהם האישיים. ממצא חשוב של הסקר הוא ש 80% מהמשיבים מוכנים לקבל שכר נמוך יותר, בתנאי שגם מספר שעות העבודה יהיה קטן יותר. לא נמצא הבדל מגדרי באחוז הנכונים לקבל פחות כסף עבור פחות שעות עבודה: שיעור הנשים ושיעור הגברים היה כ 80%.  גברים חשים יותר מנשים, שהעבודה פוגעת באיזון בין הקריירה לחיים האישיים (כשני שליש מהגברים ו 58% מהנשים). 56%ֵ  מהמשיבים חשבו כי 7-8 שעות עבודה, הוא המספר שעות העבודה הרצוי ביום. 34% חשבו  ש9-10 שעות עבודה ביום, הן מספר השעות האופטימלי.

דעה: נדב אייל (NRG): הביאו את הסינים. השבוע פורסמה ידיעה בכלכליסט, שחברה סינית, הציעה לבנות בישראל עשרות אלפי דירות במחירים זולים. חברת ביג'ינג קונסטרקשין  אנג' ינירינג גרופ היא אחת מחברות הבנייה הגדולות בעולם. החברה בונה עכשיו בפלורידה פרויקט בהיקף של 1.2 מיליארד דולרים. ההצעה הוגשה לישראל באמצעות שגריר ישראל בסין, מתן וילנאי. לפי הפרסום, החברה הציעה לבנות 30,000 יחידות דיור בגודל 120 מ"ר, תוך 12-24 חודשים. המחיר, תמורת החומרים והעבודה, הוא 400 אלף שקל לדירה. הסינים מוכנים לפריסת  85% מהתשלומים  במעין הלוואה ל 10 שנים. נדב אייל רואה בהצעה הזדמנות להורדה משמעותית במחירי הדיור ומציע לאמץ אותה. באמצעות ההצעה ניתן יהיה להוזיל את מחירי הדירות בעשרות אחוזים ולפתור את משבר הדיור. לדעתו כל מה שנותר לממשלה הוא לשחרר במהירות קרקע לבנייה ולהוסיף את הסכום שתקבע לעלות הקרקע. הוא אינו חושש מאיכות הבנייה הסינית וחושב שיש להעמיד את טובת הציבור לפני האינטרסים של הקבלנים והבנקים, העלולים להפסיד ממימוש העסקה..    

מחקר: כלכליסט: מהו המדד הטוב ביותר להצלחה?  במחקר שעשתה הפסיכולוגית אנג'לה דוקוורת ביחד עם מרטין זליגמן, נמצא כי המדד המנבא טוב ביותר הצלחה הוא היכולת להתמודד עם לחץ ולהתגבר על כשלונות.  מדד זה מנבא הצלחה טוב יותר מאשר מדדים כמו אי.קיו או אינטליגנציה רגשית. לפני שלמדה פסיכולוגיה, עבדה דוקוורת כמורה בבתי ספר בניו-יורק.ניסיונה כמורה מתאים למסקנות של מחקרה: חלק מהתלמידים המצטיינים לא היו בעלי אי.קיו גבוה במיוחד. חלק מבעלי האי.קיו הגבוה ביותר לא הצטיינו בלימודים. ההבדל בין המצליחים לאחרים היה נחישות. במחקר, שבוצע על תלמידי בתי-ספר, נמצא כי  התרגום המעשי של נחישות היה משמעת עצמית. לדעת דוקוורת, אחת הדרכים לעזור לאנשים לפתח נחישות היא לעזור להם להתמודד עם כשלונות ולהבין כי ניתן לפתח כישורי למידה.    


גיל אורלי (Ynet): כלכלת המשפחה: מינוס או חיסכון מה  יותר נכון? כאשר יש מינוס ויש חיסכון קבוע, במצב היום מבחינה כלכלית טהורה, עדיף לכסות את המינוס באמצעות פידיון החיסכון. הסיבה לכך היא שהריבית על החיסכון נמוכה בהרבה מהריבית על האוברדרפט. הטענה במאמר היא שלחיסכון יש ערך חינוכי בפני עצמו המצדיק ברוב המקרים את שמירתו למרות ההפסד הכספי  שמירת החיסכון מלמדת את המשפחה לא להוציא יותר מהכנסותיה. כיסוי המינוס באמצעותו, מעודדת המשך דפוס ההתנהגות של הוצאות העולות על הכנסות.     

אפרת אהרוני (גלובס): מה מציעות תחנות הדלק הקטנות והאם זה משתלם לכם? 
דלק היא אחת ההוצאות המשמעותיות למשפחות. שוק הדלק נשלט על ידי  החברות הגדולות: פז, דלק, סונול ודור-אלון. יש גם חברות קטנות, הבולטות בהן הן  Ten וסדש, שלכל אחת מהן עשרות תחנות. המדיניות הממשלתית תומכת בהוספת תחנות חדשות של החברות הקטנות וגורמים, שכרגע אין בבעלותם תחנות דלק. מטרת המדיניות היא לעודד תחרות. הכתבה בוחנת את השאלה האם היום כדאי להעדיף תחנות של החברות הקטנות?  המסקנה היא שכדאי להעדיף תחנות אלה, משום שהמחיר בהן נמוך יותר. הפער במחירים לטובתן עשוי להגיע עד 30 אגורות לליטר. לחברות הקטנות יש גם חסרונות: פריסה קטנה יותר של תחנות, לפעמים גם חוסר בחנויות נוחות ובחלק מהמקרים אין מועדוני הנחות, משותפים לחברת התדלוק ולחברות מתחומים אחרים.  

שאול אמסטדמסקי (כלכליסט): בערבות הפנסיה: אני מממן את כולם חוץ מאת העתיד שלי. הסכום שהציבור הישראלי חסך לפנסיה מגיע  ליותר מטריליון שקל. סכום הגבוה ביותר מפי 2 מתקציב המדינה. למרות זאת לאלו שהתחילו לחסוך לפנסיה אחרי שנת 1995 לא מובטח דבר ביחס לפנסיה שלהם. במהלך השנים הפנסיה נעשית פחות ופחות בטוחה: מאגרות חוב מובטחות, להשקעה סולידית בבורסה ואחרי כן להשקעה לא סולידית. קרנות הפנסיה משלמות תספורות של טייקונים על חשבון החוסכים. השוק אינו תחרותי משום ששלושה גופים: מגדל, מנורה וכלל ביטוח שולטים בערך ב 80% ממנו. אין להם אינטרס לתת שירות טוב או לנסות להשיג תשואה גבוהה. מרשים להם לקצץ בזכויות החוסכים כאשר יש סיכון שלא יוכלו לשלם. החוסכים אינם יכולים להשפיע על אופן השקעת החיסכון הפניסיוני שלהם. גובה קצבתם עשוי להיות תלוי  במספר החוסכים הצעירים מהם כאשר יפרשו לגמלאות.

בשורה אחת:
חוסכים לפנסיה: מה עשו קופות הגמל שלכם בחודש מאי?  
המתכון של מרתה סטיוארט לאריכות ימים: "אל תצאו לפנסיה"
דיור בר-השגה בתל-אביב: החל מ 1,100 ש"ח בחודש.
משווק טלפונים: מאז כניסת רמי לוי המכירות שלנו ירדו ב % 70.  
מחקר: אבטלה יחד עם חוסר השכלה - מגביר תמותה מוקדמת

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio