רותי שרון - 23/11/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/11/14

 

מוטי בסוק (דה-מרקר): הערים שבהן מבזבזים הכי הרבה ואיפה אפשר לחסוך. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה את הוצאות משק הבית לשנת 2013 ב-14 הערים הגדולות בישראל. בכל הערים בממוצע ההכנסה נטו גדולה מההוצאה לתצרוכת בית. ההכנסה הממוצעת ברוטו למשפחה מכל המקורות (עבודה, הון) הייתה 17.7 אלף שקל לחודש. ההכנסה הממוצעת נטו לחודש משכר הייתה 14.6 אלף שקל. ההוצאה הממוצעת לתצרוכת של משק בית הייתה 11.6 אלף שקל. הפער הגדול ביותר בין הכנסות להוצאות היה בפתח תקווה (5,380 שקל) והנמוך ביותר בירושלים (920 שקל). ההכנסה הכספית הגבוהה ביותר (נטו) הייתה בראשון לציון והנמוכה ביותר בבת ים. בתל-אביב נרשמה ההוצאה הגבוהה ביותר לתצרוכת משק בית. בבת ים נרשמה ההוצאה הכספית הנמוכה ביותר.סעיף ההוצאה הגבוה ביותר היה דיור והשני תקשורת ותחבורה.

גולן חזני (כלכליסט): מגדל נכנסת לשוק האשראי. חברת הביטוח מגדל מנהלת מגעים לכניסה לשוק האשראי למשקי הבית. הכוונה של החברה היא להיכנס לשוק של הלוואות עד 100,000 ש"ח באמצעות כרטיסי אשראי. כרטיס האשראי יונפק וינוהל ככרטיס אשראי חיצוני על ידי אחת מחברות כרטיסי האשראי: ישראכרט, לאומי קארד וכ.א.ל. ההלוואות צפויות להיות זולות בכ-0.5% מההלוואות שמעניקות היום חברות כרטיסי האשראי. את המימון תיתן חברת מגדל. החברה נכנסת לשוק זה בגלל חוסר באפיקי השקעה אטרקטיביים לכספי הנוסטרו שלה. הלוואות מאפשרות תשואה נאה ולדעת החברה רמת הסיכון שלהן היא נמוכה. 

מירב ארלוזורוב  (דה מרקר): בלי המילה "חלב" התקנות המטופשות שמנפחות את יוקר המחיה. הוועדה הממשלתית להגברת התחרות והסרת החסמים בתחום הייבוא סיימה את עבודתה. בראש הוועדה עמד עמית לנג, מנכ"ל משרד הכלכלה.הוועדה כימתה את יוקר המחיה בישראל בהשוואה למדינות מפותחות אחרות, על פי נתוני הבנק העולמי. הכימות מתחשב בהכנסה למשק בית בכל מדינה. הממצאים מראים כי סל הצריכה בישראל יקר ב-18% מסל הצריכה הממוצע במדינות המפותחות. במרבית המוצרים ישראל יקרה יותר מהמדינות העשירות במערב, כמו: דנמרק, גרמניה, בריטניה ואוסטרליה. מעניין כי גם מוצרים שבהם הוסרו חסמי יבוא יקרים יותר. הכותבת חולקת על הפתרון עליו ממליצה הוועדה: הסרת חסמים לייבוא. לדעתה שורש הבעיה היא הרגולציה העודפת והלא הגיונית. 37 גופים ממשלתיים שונים בישראל עוסקים ברגולציה. חלק מהתקנות מטופשות ומקשות על היבואנים. התוצאה היא שרק חברות גדולות כמו: אוסם או שטראוס מסוגלות להתמודד עם הרגולציה ודרכם של יבואנים קטנים נחסמת. בהיעדר יבואנים קטנים אין תחרות גם במוצרים המיובאים. 

ליהיא כהן-דומבינסקי (גלובס): צוואה עם ביטוח רפואי. שאלת כשרותו הרפואית של עורך צוואה, עולה במקרים רבים בבתי משפט. מי שמעלה אותה הוא הצד המרגיש נפגע. לכאורה, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הבעיה היא צוואה נוטריונית. נוכחותו של הנוטריון האוביקטיבי והאמון על תחום זה, מבטיחה חוסר הטיה. יש לזה שני חריגים: כאשר המצווה מרותק למיטתו או כאשר המצווה מאושפז בבית חולים. במקרה כזה על הנוטריון לדרוש תעודה רפואית המעידה על כשרותו של המצווה. בהיעדרה של תעודה כזו עלולה הצוואה לא להיות תקפה גם אם נערכה על ידי נוטריון.

עדי דברת-מזריץ (דה מרקר): והבית השני שלכם: מי הקניון המצליח ביותר בישראל? דירוג הקניונים של דה-מרקר וצ'מנסקי בן-שחר מראה כי שתי קבוצות הקניונים המובילות מליסרון ועזריאלי שמרו על מקומן בצמרת. מבצע צוק איתן והשפל הכלכלי הביאו לירידה של 3.4% בפדיון למ"ר בהשוואה לשנה שעברה. למרות זאת ממשיכים להיבנות קניונים חדשים רבים המגדילים את התחרות. על מנת לשמור את מעמדם חייבים קניונים  להתחדש. אלה שלא עשו זאת נסוגו בהשוואה לשנים קודמות. ארבעת הקניונים המובילים בדירוג הם (מהראשון לרביעי): קניון רמת-אביב, קניון מלחה, הקניון הגדול בפתח-תקווה וקניון עזריאלי בתל-אביב. 

מיכל רז-חיימוביץ, צחי הופמן ודפנה הראל כפיר (גלובס): יבוא אישי מאתרי אינטרנט  בחו"ל: מתי משתלם ואיפה? היקף היבוא האישי של ישראלים באמצעות אתרי אינטרנט בחו"ל גדל בקצב מהיר. לפעמים ניתן לחסוך עשרות אחוזים בקניה באמצעות האינטרנט. לא תמיד זה משתלם. הבעיות העיקריות המייקרות מוצרים מסוימים הן מיסוי ורגולציה. הכתבה מביאה את השיקולים שצריך להביא בחשבון לפני הזמנה באמצעות אינטרנט ומציגה דוגמאות למוצרים שכדאי ליבא וכאלה שלא כדאי. 


בשורה אחת:
מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% באוקטובר. התחזיות היו 0.2%-0.3%.
עובד דומיננטי = "אסרטיבי".עובדת דומיננטית = "שטלתנית", "דורסנית" או "אנוכית'.
אבולוציה בראיון העבודה: דרכים יצירתיות לגיוס עובדים. הדרכים המסורתיות לגיוס עובדים כבר אינן יעילות.
בקרוב תוכלו להתנתק מהוט ובזק בקלות. משרד התקשורת מתכוון לתקן את הרשיון של הוט ובזק ולחייבן לנתק לקוחות תוך יומיים.
רוכשים באינטרנט: מה צריכה לעשות הממשלה על מנת להגן עליכם? 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio