רותי שרון - 23/12/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
23/12/12הילה וייסברג: 60% מהישראלים מוטרדים מסוגיות כלכליות. שליש טוענים לרמת חיים נמוכה בלבד. לפי מדד החוסן החברתי: 73% מהשכירים מוטרדים מכך שלא יוכלו לפרנס את משפחתם בכבוד, ו-78% מהם מוטרדים מכך שלא יוכלו להזדקן בכבוד. 35% מדווחים על פיטורים במקום העבודה שלהם. 57% מהמשיבים הצהירו על רמת חיים סבירה, ורק 9% אישרו שלתחושתם יש להם רמת חיים גבוהה. לפי החוקרים, "השוואה לסקר 2011 מלמדת כי בכל חמשת נושאי הכלכלה המשפחתית - תמיכה בילדים בעתיד, חיסכון, תלות כלכלית באחרים, פרנסת המשפחה והיכולת להזדקן בכבוד - חלה עלייה מובהקת בשיעור המשיבים המוטרדים מן הנושאים".

מירב ארלוזורוב: מי משלם על טעות של 20 מיליארד שקל? ובכן, מדובר בגברת כהן מחדרה. כל המשא ומתן עם האחיות אינו רלוונטי, ובמידה רבה משרד האוצר מועל בתפקידו בעצם קיום המשא ומתן. זאת, משום שאין מהיכן לשלם תוספות שכר לאחיות. למעשה, האוצר חזר כל כך הרבה פעמים על טענת ה"אין לי", שהיא כבר נשחקה עד דק. כמו במשל ה"זאב, זאב", זאת כנראה הסיבה שמשרד האוצר אינו שב ומעלה את הטענה הזו עכשיו, למרות שהפעם הזאב אכן משחר לטרף. זאב בגודל של 20 מיליארד שקל, אולי יותר. הזאב יוצא לטרף ב-2013, אבל הוא לא נולד אתמול. בשנתיים האחרונות, משרד האוצר תחת השר יובל שטייניץ ושר העל הכלכלי בנימין נתניהו, נתן לכולם. כל מי שביקש, קיבל. מדינת ישראל התבשמה באוויר הפסגות של ה"מדינה שצלחה את המשבר הכלכלי הכי טוב בעולם".  אחרי שהבטיחו לקצץ בביטחון כדי לממן את החינוך חינם מגיל שלוש ולא קיימו, אין טעם להאמין. גברת כהן מחדרה תשלם בהעלאות מסים ושחיקה חדה בשירותים (חינוך,רווחה,בריאות). כמובן האחראי הראשי, שר העל נתניהו, לא עומד לשלם מחיר כלשהו. נהפוך הוא, הציבור ככל הנראה עומד לגמול לו.

חיים ביאור: האקדמיה והתמ"ת: יש לבטל את גיל הפרישה. ”יש לבטל את גיל הפרישה ולאפשר לאנשים לעבוד מעבר לגיל 67 לגבי גברים, ומעבר לגיל 62 לגבי נשים". "בישראל קיים מצב מוזר שבו אפשר לפטר עובד בלי קשר ליכולותיו, גם אם הוא גאון. רק הגיל קובע. אבל כיום יש מספיק סיבות לאפשר לאדם להמשיך לעבוד מעבר לגיל הרשמי". "זכותו של אדם לעבוד היא זכות יסוד. מדוע זכותו של זקן לעבוד שונה מזכותו של צעיר לעבוד? זה נוגע גם לחוק שוויון הזדמנויות. סיבה שנייה, לדברי בריק, היא כלכלית: אנשים שממשיכים לעבוד תורמים למשק. ”במקום שיהיו לנטל, אנשים אלה נהפכים לנכס. הם אינם תלויים בקצבאות של הביטוח הלאומי ומשלמים מיסים והתל"ג יגדל". הסיבה השלישית, לפי בריק, היא תועלת למעסיקים. "אלה אנשים בעלי ידע וניסיון שאותם צברו במשך שנות עבודתם. חבל שהמשק יאבד את זה. מחקרים מראים שאצל מבוגרים קיימים יותר מסירות, נאמנות, דייקנות ואחריות. ותפוקתם לא קטנה יותר מזו של הצעירים יותר". הסיבה הרביעית, לטענתו, היא התרומה לזקן עצמו: אנשים עובדים מאושרים יותר בחייהם מאלה המסתובבים בחוסר מעש, שאין להם בשביל מה לקום בבוקר ועלולים להיכנס לדיכאון.

מיקי פלד: עתירה לבג"ץ: לאפשר לעבוד גם לאחר גיל 67. העתירה מסתמכת בין השאר על פסיקתו של בית הדין הארצי לעבודה מתחילת החודש, לפיה על המעסיק לשקול בתום לב האם לחייב עובד לפרוש בגיל 67. כיום, החוק קובע כי המעסיק יכול לחייב עובד או עובדת שהגיעו לגיל 67 לפרוש מהעבודה לפנסיה, גם אם העובד רוצה להישאר במקום העבודה. העתירה הוגשה נגד הכנסת, היועץ המשפטי לממשלה, שר האוצר והטכניון, המעסיק את פרופ' גביש ופרופ' שגב. פרופ' כשר הצטרף לתביעה לצורך הבעת תמיכה. בעתירה נכתב כי "עיגון גיל פרישה בחוק הינו עוול חמור שזועק לשמים ופוגע פגיעה אנושה וחסרת תקנה באנשים מבוגרים" וכי "העבודה היא מקור להגשמה עצמית ולהתערות חברתית המספקת מסגרת ועל כן היא במידה רבה הצינור המקשר את האנשים לחיים פעילים. עבודה היא נכס ושלילתה מאנשים רק משום שהגיעו לגיל מבוגר היא אפליה קשה ביותר שאינה פחותה מאפליה על רקע גזע ומין".

כלכליסט: ל-42% מההורים אין חיסכון לילדים. 83% מאלה שיש להם טעו או לא יודעים מה גובה הריבית השנתית בחסכון של ילדיהם. הגדירו את המטרה של החסכון: וכך תדעו, לכמה שנים מדובר, מה הסיכון (הסיכוי) שאפשרי, מה גודל הסכום הנדרש. ל 49% מהחסכונת לא הוגדרה מטרה. הריבית חשובה מאוד. משפיעה מאוד על גובה הסכום הסופי. ניתן לחסוך גם דרך חברות הביטוח, דרך הוראת קבע לקרן נאמנות, או בבית השקעות. דוגמאות: 170 ש"ח בכל חודש למשך 18 שנים יניבו 44,000 ש"ח או 53,000 ש"ח במתווה ריבית של 2% או 4%.

גבריאלה דוידוביץ-וייסברג: הגודל כן קובע ! את המחיר. קונים אריזה גדולה? תשלמו עד 50% יותר. לכאורה: "צרכן שרוצה לחסוך יכול לדעת בוודאות שהבקבוק הגדול נמכר במחיר טוב בהרבה", מתברר שלא כך הם פני הדברים בכל המוצרים. בדיקה של TheMarker ואתר מיי סופרמרקט (MySupermarket.co.il) מגלה תמונה מפתיעה, שבה בכל רשתות המזון הגדולות בישראל האריזות הגדולות לא פעם משתלמות פחות מאריזות הקטנות של אותו המוצר. "זוהי שיטה, ולא תופעה חולפת". אריזת 545 גרם נתחי טונה בהירה של סטארקיסט נמכרה ברמי לוי ב-18.80 שקל, לעומת אריזת 960 גרם במחיר של 41.40 ש"ח. הבדל של 91 אג' לכל 100 גרם, פער של 26%. בשופרסל חבילת 500 גרם שעועית לבנה של סוגת, זולה ב 37% מחבילת 1 ק"ג. "מקרים כאלה עשויים להתרחש בעקבות מלחמת מחירים בין יצרניות מתחרות". "לפעמים נוצרת תחרות על המוצר הקטן ולא מתייחסים למוצר הגדול יותר". "כשהצרכן מגיע לסופר הוא צריך לבדוק מה טוב עבורו ויכול לעשות את זה בהשוואת המחירים לפי יחידת מידה".

בשורה אחת:
תעריף המים יעלה ב 2.8% בינואר 2013. מדובר בעליה של 13% ב-3 שנים.
בקרוב תשלמו פחות על ירקות ופירות: הצעת חוק לפיקוח על פערי התיווך.
הרכב המשפחתי יתייקר בינואר, ויתייקר שוב אחרי הבחירות. לפיכך, שווי רכב למס בליסינג יעלה שוב.
שנת מס 2013: מס חדש - "מס יסף", מעל 20,000 ש"ח לא יעודכנו מדרגות המס, ומס הכנסה יעלה.
כך תקנו באינטרנט: חנויות הקוסמטיקה יקרות בעשרות אחוזים מאתרים בחו"ל.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio