רותי שרון - 24/03/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
24/03/13

עירית אבישר (גלובס): דודו זקן מאמץ את כל מסקנות הוועדה לתחרותיות בבנקים. 15 חודשים לאחר שהוקמה הוועדה ו 8 חודשים לאחר, שהוגשו המלצות הביניים, פרסם בנק ישראל  את ההמלצות הסופיות של הוועדה, שמטרתה עידוד התחרותיות במערכת הבנקאית. דודו זקן,  המפקח על הבנקים בבנק  ישראל,  שעמד בראש הוועדה, אומר שבנק ישראל התחיל כבר במימוש המלצות הוועדה שאושרו במלואן. להמלצות הביניים נוספו שתי המלצות חדשות: הראושנה היא הקמת צוות, שיפעל להעמדת אשראי למגזר הקמעונאי על ידי הגופים המוסדיים (בעיקר חברות ביטוח) . ההמלצה השנייה מקלה על פתיחת חשבון בנק באמצעות האינטרנט, ללא  צורך בהגעה לסניף הבנק. על פתיחת חשבון באמצעות האינטרנט ואופן השימוש בו יש מגבלות.

עדי דברת-מרזיץ ואורה קורן (דה-מרקר): קונים פירות וירקות ברשתות השווק ? לא תוכלו לדעת כמה באמת הם עולים. פרצה בחוק מאפשרת לרשתות השווק לא לסמן את משקל הפירות והירקות הנמכרים בחבילות ארוזות. כתוצאה מכך הצרכן לא יכול לחשב מחיר ל 100 גרם.  בעיה זו מצטרפת לעליה של מחירי הפירות והירקות בעשרות אחוזים, בעקבות הסערה האחרונה.  הבעיה קיימת במוצרים כגון: פטריות ארוזות וסלסילות תות שדה. הבעיה המשפטית היא שתקן 1145, המחייב רישום משקלה של כל חבילה, אינו חל על פירות וירקות, שאינם מעובדים. 

מחקר: רחלי בינדמן (כלכיסט): בנק ישראל: לא ניתן לשלול תופעת עדר בהשקעות פנסיה. במחקר שערך בנק ישראל נמצא דימיון רב בין התיקים הפנסיונים של הגופים המוסדיים.  הדימיון הוא הן במשקלם של הנכסים בתיק והן באחזקת מניות ואג"ח ספציפיים. בנק ישראל ביצע השוואה על פי מדד הנקרא  Similarity Index. מדד זה נע בין 0 (שוני גדול) ל 1 (דימיון מלא). בבדיקת ההשקעות הפנסיוניות של 15 הגופים הגדולים במשק נמצא  Similarity Index של 0.7  ברמת נייר בודד ו של 0.77 ברמת כלל הניירות, שהפיקה חברה מסוימת. בהשוואה לפי קבוצה עסקית הגיע מדד הדמיון ל 0.9.  המשמעות היא רמת סיכון גבוהה במקרה של מימוש השקעות בנייר ערך או בקבוצת ניירות ערך. אחד הגורמים לדימיון בהשקעות היא תפעת העדר. מנהלי התיקים הפנסיוניים חוששים מאיבוד לקוחות, במקרה של תשואה נמוכה יחסית על השקעה שונה מעמיתיהם. הפיתרונות להקטנת הסיכונים הם הגדלת שיעור ההשקעה בחו"ל והקטנת הריכוזיות במשק. 

דעה: מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): החרדים מנצלים לרעה את כספי המדינה. מחיר למשתכן הוא מסלול בו מציעה המדינה דירות במחיר נמוך יחסית באמצעות מכרז, המחייב את הקבלן למכור דירות במחיר כזה. בעקבות המלצות וועדת טרכטנברג, גבר השימוש במסלול זה. הוועדה התכוונה לסייע למשפחות עובדות ממעמד הביניים הנמוך באמצעות שני מסלולים עיקריים: מחיר למשתכן ופרוייקטי דיור להשכרה. שר השיכון היוצא, אריאל אטיאס, השאיר רק אחד מארבעת הקריטריונים שקבעה הוועדה, באופן הנותן העדפה ברורה למגזר החרדי . הקרטיריונים של מיצוי כושר ההשתכרות, תקרת ההכנסה שירות צבאי או אזרחי לא שרדו את המסננת של משרד השיכון. רק הקריטריון של גודל המשפחה נשאר. המשמעות המעשית היא הנחה של כ 500-700 אלף ש"ח במחירי דירות בעיר החרדית ביתר עילית, לעומת 150 אלף ש"ח בעיר החילונית נשר. גם באחזקת דירה נהנים החרדים מהטבה של כ 4,000 ש"ח לשנה, בגין הנחה של 90% בארנונה. לדעת הכותבת מדובר במנגנון משומן של ניצול לרעה של כספי המדינה באופן המעודד חרדים להימנע מעבודה.  

אליצפו רוזנברג (
Ynet):  מחפשים הלוואה לחג אל תהיו פראיירים. לפני שלוקחים הלוואה לחג (והלוואה בכלל) כדאי להכיר את השוק. העלויות נעות בין 300% ריבית להלוואה עם החזר הקרן בלבד.  המאמר מפרט את המנגנונים לתשלום על הלוואות ודן בהרחבה בסוגי הלוואות שונים. מהיקרות ביותר (שוק אפור, אוברדרפט, הלוואות של חברות כרטיסי האשראי) ועד לזולות ביותר (האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, קופות גמל וקרנות השתלמות).   

ערן אזרן (דה-מרקר): מאילו הטבות מס ניפרד בקרוב וכמה תרוויח המדינה. כלכלני משרד האוצר סימנו  את הטקטיקה להקטנת הגרעון התקציבי של מעל ל 51 מיליארד ש"ח: ביטול פטורים ממס. השיח החברתי -פוליטי החדש במונחים כגון: צדק חברתי ושיוויון בנטל, מקשה על שימוש באמצעים המסורתיים של העלאת מיסים וקיצוץ בשירותים חברתיים. ביטול הפטורים ממס, קשור פחות מאמצעים אלה לשיח החדש. הכתבה מציגה פטורים המועמדים לביטול והערכה של הכנסות המדינה כתוצאה מביטול כל אחד מהם. הפטורים המוזכרים: פטור ממע"מ באילת, פטור ממע"מ על ירקות ופירות,  פטור "עצמי" ממס (העלמת הכנסות על ידי עצמאיים), פטור ממס על רווחי קרן השתלמות, פטור ממס חברות מלא לחברות המייצאות, פטור מעבודה לתלמידי ישיבות ופטור חלקי ממס על מכוניות  קטנות.

בשורה אחת:
מתי כדאי להתחתן? תלוי במין השואל 
כך תשיגו הנחות של עד 40% על קרמיקה וכלים סניטריים 
תופעה חדשה:מפוטרי  ההייטק מעדיפים לצאת לדרך עצמאית
בקרוב בסין: קשישים יוכלו לתבוע את ילדיהם אם לא יבואו לבקרם.
עשר המדינות הכי פחות ידידותיות לתיירים

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio