רותי שרון - 25/05/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25/05/14

מוטי בסוק (דה-מרקר): הלמ"ס: המשק צמח ב-2.1% בלבד ברבעון. הצריכה הפרטית ירדה ב-2%.  על פי נתוני הלמ"ס, המשק צמח ברבעון הראשון של 2014 ב-2.1% בלבד, הרבה פחות מההערכות המקדימות. גם נתוני הצמחיחה לרבעון הרביעי (2.9%) ולרבעון השלישי (1.9%) של שנת 2013 מאכזבים. נתוני החשבונאות הלאומית, תואמים את נתוני מדד המחירים לצרכן של החודשיים האחרונים ומצביעים על האטה בשוק ועל ירידה בכוח הקנייה של הציבור. הנתונים אינם תואמים את נתוני הכנסות המדינה ממיסים, שמפרסם משרד האוצר, על פיהם המשק נמצא בתנופה. 

יאיר חסון וצבי לביא  (Ynet): "הסינים השתלטו על חברת המזון הגדולה ביותר בישראל". החברה הסינית ברייטפוד, שבבעלות ממשלת סין, רוכשת את תנובה. העסקה תתבצע על פי שווי של 2.5 מיליארד דולר. שווי העסקה הוא פי 2.5 מהשווי בו רכשו אייפקס ומבטח-שמיר את החברה ב-2007. החברה הסינית תשלם את חלקה היחסי של אייפקס מחוב של 1.9 מיליארד דולר לבנק לאומי ולבנק הבינלאומי. ח"כ ברוורמן ואיש הביטחון בדימוס אפרים הלוי, התריעו מפני מכירת חברה אסטרטגית למשק הישראלי, כמו תנובה, למדינות זרות. החשש הוא שהבעלים החדשים יפעלו על פי אינטרסים פוליטיים של ממשלתם. 

איתן אבריאל (דה מרקר): סערה חדשה? ה"פיננשיאל טיימס"  קובע: הנתונים של תומא פיקטי על אי-השיוויון שגויים  ואולי במכוון. כתבי העיתון הבריטי בדקו את חישובי אי-השיוויון אותם הציג הכלכלן הצרפתי המשפיע תומא פיקטי בספרו. בספר "הקפיטל במאה ה-21" , טוען פיקטי שאי-השיוויון במדינות המפותחות גדל וחלקו של המאיון העליון מסך ההון גדל באופן עקבי. הכתבים בדקו נתונים המתייחסים לארצות הברית. לטענתם יש שגיאות חישוב חמורות המעוותות את הממצאים. מסקנתם היא שחלקן של המאיון העליון לא גדל, אבל חלקו של העשירון העליון גדל. כתבי העיתון הבריטי רומזים, שהשגיאות אולי לא נעשו בשוגג, אלא נעשו על מנת לתמוך בתזה של הכלכלן. 

אשר שכטר (דה מרקר): ראיון: פרופ' ע. בן-שחר: הטריק של החברות הגדולות : מה באמת כתוב באותיות הקטנות? פרופסור עמרי בן-שחר מהפקולטה למשפטים באוניבריסטת שיקגו, חושב שהרגולציה הקיימת המחייבת עסקים לשקיפות במכירת מוצרים או שירותים, אינה משיגה את מטרתה. החברות מנסחות הסכמים ארוכים ומסובכים שמרבית הצרכנים אינם קוראים כלל. החברות נעזרות בעורכי דין לצורך ניסוח ההסכמים. הצרכן ניצב בפני שתי בעיות מהותיות: הוא מתקשה להבין את הפרטים הקטנים בהסכם והוא אינו יכול להקדיש זמן כה רב לקריאת ההסכמים. בעידן האינטרנטי, גדל מספר ההסכמים בקצב גבוה. בנוסף להסכמים על רכישת מוצרים ושירותים  יש הסכמים על שימוש בתוכנה ובחומרה שכמעט כל המשתמשים אינם קוראים לפני שהם מאשרים.

רחלי בינדמן  (כלכליסט):  חברות הביטוח לא יתנו הטבה למעסיק הרוכש ביטוח לעובדיו. המפקחת על הביטוח, דורית סלינגר, פירסמה טיוטת חקיקה, האוסרת על חברות הביטוח להעניק הנחות בביטוח אובדן כושר עבודה למעסיקים. המטרה היא למנוע ניגוד עניינים. ההנחה מהווה תמריץ למעסיק לנהל את החיסכון הפנסיוני של עובדיו בחברת הביטוח. ההנחה בביטוח, מהווה יתרון בלתי הוגן לטובת חברות הביטוח לעומת בתי השקעות. בתי השקעות, המנהלים גם הם חסכונות פנסיוניים , אינם יכולים לבטח ולכן גם אינם יכולים להעניק הנחה בביטוח. 

גד פרץ (גלובס): רשות ההיגבלים אישרה איחוד רשתות בין פרטנר והוט. רשות ההיגבלים העסקיים אישרה איחוד רשתות סלולריות בדור הרביעי בין פרטנר והוט מובייל ושיתוף פעולה ביניהן ברשתות הדור השלישי. מדובר בהסכם פורץ דרך. ההסכם אושר בתנאים מגבילים, שלא פורסמו. משרד התקשורות טרם אישר את ההסכם.

בשורה אחת:
האטה בביקושים: מדד המחירים לצרכן בחודש אפריל עלה רק ב-0.1%. נמוך בהרבה מהערכות אנליסטים .
הבנקים הגדולים הרוויחו  1.93 מיליארד ש"ח ברבעון הראשון.
כך תענו על השאלה הפותחת כל ראיון עבודה. התשובה הבנאלית של תיאור קורות חיים אינה אפקטיבית.
מגה משנה תדמית: תוזיל מאות מוצרים ברשת מגה בעיר. ניסיון נוסף של הרשת להגדיל מכירות.
נמאס לכם שהכספומט  מוציא רק 200? בקרוב סוף לשטרות הגדולים. תוכלו להוציא  20 ש"ח אם תאושר הצעת החוק.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio