רותי שרון - 25/08/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
25/08/13


מעין מנלה (כלכליסט): האם כל אחד יכול להיות יועץ לכלכלת המשפחה? הקשיים הכלכליים והמודעות הגדלה לצורך בניהול תקציב משפחתיי, גורמים ליותר משפחות לפנות לייעוץ בכלכלת המשפחה. בהיעדר רגולציה השוק פרוץ וגם אנשים ללא הכשרה, ידע וניסיון עוסקים בתחום. יוסי אש, יו"ר איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה חושב שיש צורך ברגולציה, משום שהנזק למשפחות מייעוץ ואימון על יד אנשים לא מתאימים עלול להיות גדול. אש מונה את הגורמים העיקריים המבחינים בין יועצים ומאמנים בעלי הכשרה וכישורים, לבין יועצים ומאמנים מטעם עצמם. בין הגורמים: הכשרה פורמאלית, ניסיון, היעדר ניגוד אינטרסים וידע גם בתחום הכלכלי וגם בתחום האימון. חברות באיגוד היועצים והמאמנים מהווה אינדיקציה לכישורים כאלה.   

ליאור דטל (דה מרקר): הקיצוץ בקצבאות הילדים נכנס לתוקפו ב 20.8. לאחר הקיצוץ , יופחת סכום הקצבאות לילדים  שנולדו ביוני 2003 או מאוחר יותר ל 140 ש"ח לילד במקום 175-263 ש"ח לפני הקיצוץ. גם הקצבאות לילדים שנולדו לפני יוני 2003 יופחתו: עבור שני הילדים הראשונים יקבלו 140 ש"ח לילד (במקום 175-263 ש"ח). עבור הילד השלישי תופחת הקצבה מ 295 ש"ח ל 172 ש"ח. עבור ילד רביעי יקבלו  336 ש"ח במקום 460 ש"ח. הקצבה עבור כל ילד נוסף החל מהילד החמישי תהיה 354 ש"ח במקום 389 ש"ח. ההכנסה השנתית של משפחות עם ילדים תקטן באלפי שקלים לשנה. כך למשל, משפחה עם שני ילדים מתחת לגיל 10 תקבל 1,900 ש"ח פחות לשנה. המוסד לביטוח לאומי מתנגד לקיצוץ ומזהיר, שהקיצוץ עלול להוסיף 35 אלף ילדים למעגל העוני.

שאול אמסטרדמסקי ומיקי פלד (כלכליסט): איך לפרק נכון את פצצת הפנסיה. בשונה מהאוסף הגדול של המאמרים על פנסיה, המציפים בזמן האחרון את העיתונות הכלכלית, מאמר זה לא רק מציג את הבעיה, אלא מנסה להציע פתרונות. חלק מהפתרונות המוצעים ממומשים במדינות אחרות. העלאת גיל הפנסיה, אינה פתרון. פתרון לבעיה של מספר שנות חיסכון נמוך, הוא השקעה בהכשרה מקצועית למפוטרים מבוגרים על מנת שיגדילו את סיכוייהם למצוא עבודה. אחוז ההשקעה של ישראל בהכשרה מקצועית מסוג זה הוא הרבה מתחת לממוצע של מדינות OECD.  פתרון אפשרי להגדלת החיסכון הוא ביטול הטבות המס על חיסכון פנסיוני ובמקום זאת תשלום ישיר של המדינה לחיסכון הפנסיוני של החוסכים המשתכרים מעט. המודל האנגלי לפיו אנשים שיש להם תנודות גדולות בהכנסות וסיכון  גבוה לפיטורים, יוכלו להפקיד פחות כסף בתקופות הגרועות ובכל זאת לקבל הטבות מס, כאילו הפקידו את אותו סכום קבוע. רשת ביטחון דיפרנציאלית (אחוז גבוה יותר של חיסכון עם תשואה מובטחת למבוגרים ולבעלי שכר נמוך) והלאמת החיסכון הפנסיוני עם  קיצוץ דרסטי בעמלות, הם פתרוונות להגדלת התשואה על החיסכון.

דעה: שי ניב (גלובס) מיקור חוץ נוסח HOT  זה אותו מקום עבודה הלוגו אותו לוגו  והקפה אותו קפה. על רקע ניסיונות ההתארגנות של עובדי HOT, מתבצע תהליך של הוצאת עובדי חברה למיקור חוץ בחברת תקשוב. הנהלת החברה טוענת כי אין מדובר בשינוי מהותי: העובדים יקבלו את אותם תנאי העסקה ואף צפויים לקבל בונוס גבוה יותר. השינוי העכשווי העיקרי הוא שבתלוש המשכורת כתוב תקשוב במקום הוט. חתימותיהם של  עובדים, שהועברו למיקור חוץ בזכות הקמת וועד, תבוטל משום שהפסיקו להיות עובדי חברה. הבעיה המרכזית היא, שהעובדים שהועברו לחברה חיצונית הם עובדי שירות ללקוחות. בעולם העסקי מקובל שלא מוציאים למיקור חוץ עובדים שתפקידם בליבת העסק. בכל חברות התקשורת איתם שוחחו אנשי העיתון נאמר כי שירות הוא ליבת העסק.  לדעת הכותב, ההעברה לחברת מיקור חוץ, לאו דווקא קשורה בנושא הקמת וועד. היא נובעת מתפיסה של פטריק דרהי, בעל המניות העיקרי של החברה, החושב שיש לצמצם למינימום את מערך השירות. במצב הנוכחי מרבית עובדי ליבת העסק של החברה הם עובדי מיקור חוץ. הכותב מציע ללקוחות החברה, לבקש שירות רק מעובדים שהם עובדי החברה ואינם עובדי מיקור חוץ, על מנת להשפיע על התנהלות החברה. 

אמיתי זיו (דה מרקר): לקראת עוד הפיכה סלולארית: הרווח וההפסד של גולן טלקום HOT. לאט, לאט גולן טלקום הופכת מחברת מחיר לחברת ערך מוסף. תמורת 99 ש"ח לחודש היא נותנת גם מספרים וירטואליים בישראל ומספרים וירטואליים בחו"ל. לחברות גולן טלקום והוט מובייל מתחיל להימאס להפסיד כסף, מה שעשוי להביא למהפיכה סלולארית נוספת. מצד אחד גדלות ההוצאות של גולן טלקום, על אירוח ברשת התשתית של סלקום ומצד שני נבלמה המגמה של מעבר לקוחות מהחברות הוותיקות לחדשות. לטווח ארוך, גולן טלקום עלולה להיות בבעיה. החלופה היקרה היא הקמת תשתית תקשורת סלולארית משלה במטרה לחסוך בטווח ארוך את עלויות האירוח.חלופה נוספת היא התמזגות עם חברה אחרת. בגלל מצבה של אי.די.בי, סלקום השייכת לקבוצה זו, עשויה להירכש על ידי גורם אחר. גולן טלקום עשויה להיות רוכש פוטנציאלי. זהו המקור לשמועות כאילו קסבייה ניאל, בעל המניות הגדול ביותר בגולן טלקום, התעניין באפשרות של רכישת חברת סלקום.   

מחקר: נמרוד בוסו (דה מרקר): ירושלים היא העיר בעלת הארנונה היקרה ביותר למגורים ולעסקים. על פי מחקר שפירסמה חברת המידע העסקי BDI, ירושלים היא העיר היקרה ביותר בתשלומי ארנונה גם למגורים וגם לעסקים.  תל-אביב נמצאת רק במקום ה 22. עיריית בני ברק גובה את המס הגבוה ביותר על תעשייה. קריית שמונה גובה את הארנונה הנמוכה ביותר למגורים ולעסקים. המס הנמוך ביותר על תעשייה הוא בסכנין. הנתונים, שפורסמו עכשיו, מתייחסים לשנת 2011. לטענת BDI, אין עדיין נתונים מלאים המתייחסים לשנת 2012.     


בשורה אחת:
שאול אמסטרדמסקי:  למה אין שום סיכוי שתהיה לכם פנסיה?  
קצבת זיקנה? 1,520 שקל וגם זה לא בטוח
בונים על טיול למונדיאל בברזיל: תתכוננו : יקרעו לכם את הכיס
חברת הדואר ניסתה לסגור את המינוס על חשבון הלקוחות         
איבדתם את היכולת לעבוד? דעו את זכויותיכם.  


רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?

מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio