רותי שרון - 26/05/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/05/13

מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): החיסכון לפנסיה יקטן מאד: קופות הגמל וביטוחי המנהלים לא רלוונטיים. יועצי פנסיה מעריכים כי הורדת הטבות מס על חיסכון פנסיוני של המשתכרים מעל ל 15,000 ש"ח לחודש, תקטין את החיסכון הפנסיוני. מדובר באנשים מאמצע העשירון התשיעי ומעלה המשתכרים כ 18,000-20,000 ש"ח ומעלה לחודש (לא כל השכר פנסיוני). במקום לחסוך לפנסיה יפנו את הכסף לצריכה. המטרה של השינויים בחוק, הייתה הימנעות מסבסוד אנשים המשתכרים למעלה מ 35,000 ש"ח לחודש. בפועל עלולים להיפגע מכך גם אנשים המרוויחים הרבה פחות. היות שהשכר אינו קבוע לאורך זמן, גם אנשים משכבות הביניים, שמשתכרים שכר גבוה רק בגילים 40-50 (הגילים בהם בדרך כלל, השכר הוא הגבוה בקריירה), ייפגעו. שיטה אחרת המבוססת על מודל מעגל החיים, המאפשרת העברת הטבות החיסכון בין שנים רעות ושנים טובות, הועדפה על ידי הפיקוח על הביטוח במשרד האוצר ועל יועצים פנסיוניים. אגף התקציבים, פסל את השיטה. יועצים פנסיוניים מעריכים כי השינוי עלול לחסל את המכשירים הפנסיוניים של קופות גמל וביטוחי מנהלים, שמרבית המשתמשים בהם, משתייכים למעמד הגבוה.     

ד"ר אדם רויטר (Ynet): איפה הכסף? הנה התשובות. פעמים רבות נשאלת השאלה: מאיפה יש לאנשים בישראל כל כך הרבה כסף? מהפיכה באופן שבו מממן הציבור הישראלי את הצריכה שלו בעשר השנים האחרונות, מספקת חלק גדול מהתשובה. פעם מומנה מרבית הצריכה מהכנסות וחסכונות. היום היא ממומנת בעיקר באמצעות אשראי. בעשר השנים האחרונות גדלה אוכלוסיית ישראל ב 19%. האשראי הצרכני גדל באותה תקופה ב 102%. היקף ההלוואות מהבנקים עלה בעשר שנים ב 61% והיקף המשכנתאות ב 124%. הדורות הקודמים פחדו לקחת יותר מדי הלוואות. הדור הנוכחי עבר "אמריקניזציה"  ולוקח אשראי רב המיועד לצריכה. כאשר יש כסף לקנות, גדל הביקוש ובהתאם גם עולים המחירים. בהמשך המאמר מתייחס הכותב גם לגידול  בנכסים הפיננסיים של הציבור, שעל פי בנק ישראל, שיעורו גבוה בהרבה משיעור הצמיחה הכלכלית. גם גידול זה מספק הסבר לכמות הכסף שיש לציבור. הכותב מתייחס גם למגמות וצעדים כלכליים נוכחיים ועתידיים שעשויה להיות להם השפעה: פעולות משרד האוצר,  שימוש שיעשה בגז (ייצוא ו/או צריכה מקומית?), מסילות רכבת או תוספת והרחבת כבישים  ומלחמת המטבעות העולמית.   

מעין מנלה (כלכליסט): 10 שאלות שצריך לשאול את יועץ הפנסיה. רוב האנשים פונים ליועץ פנסיוני רק כשהמעסיק שולח אותם. בכל מקרה כדאי לבוא לפגישה מוכנים. 10 השאלות העיקריות שצריך לשאול אותו, מפורטות בכתבה. השאלה החשובה ביותר היא: איפה הכסף? מי מנהל את הכסף  ובאיזה אפיק? השאלות החשובות הנוספות: מה האינטרס של הסוכן או היועץ?, מה התשואה שאקבל?, מה גובה דמי הניהול?, מה חשיפת המניות בכל קופה?, האם אפשר לעבור בין מסלולים באינטרנט?, האם יש הטבות ביטוחיות בקופת הגמל?, האם עושים חיתום רפואי?, כמה שנות ניסיון יש לגוף המנהל? ומה התשואה הדמוגרפית?   

עינת פז-פרנקל (כלכליסט): לפיד שוקל להטיל מס על משכירי דירות מהשקל הראשון. שר האוצר, יאיר לפיד, שוקל  להטיל מס על משכירי דירות החל מהשקל הראשון, במקום החל מסכום המתקרב ל 5,000 ש"ח לחודש. אם יוטל מס כזה הוא עשוי להחליף את מס הרכישה החדש, שעורר התנגדות רבה. הבעיה במס הרכישה היא, שהוא מוטל גם על משפרי דיור ולא רק על אנשים הרוכשים דירות להשקעה. המס  עשוי להכניס לקופת המדינה 1.05 מיליארד שקל. המתנגדים חוששים, שמשכירי הדירות יגלגלו אותו לשוכרים באמצעות העלאת  שכר הדירה.     

אדריאן פילוט (גלובס): 58% משתכרים פחות מ 7,000 ובמאיון העליון מרוויחים כמעט חצי מליון ש"ח בחודש. לפי נתוני דוח מיוחד של מינהל הכנסות המדינה, שפורסם ב 19 במאי 2013, 52.3% מהעובדים בישראל אינם מגיעים לסף המס. סף המס הוא הסכום שמעליו מתחילים לשלם מס הכנסה. סף המס לגבר ישראלי, שמגיעות לו 2.25 נקודות זיכוי, הוא שכר של 4,073 ש"ח. בשנת 2011 היו 49.7% מהעובדים מתחת לסף המס (52.2% מהשכירים ו 33.8% מהעצמאיים). במאיון העליון מרוויחים כל חודש כ 276 אלף ש"ח נטו. רוב ההכנסה במאיון העליון היא לא מעבודה. מהדוח עולה כי ההכנסה ברוטו עולה עם הגיל ומגיעה לשיא של כ 13,000 ש"ח בממוצע בגילים 45-64.  17% מהעובדים שילמו 76% מהמיסים הישירים. במאיון העליון הרוויחו בממוצע 441,898 ש"ח לחודש ברוטו. לאחר תשלום של 37.4% בממוצע של מיסים ישירים, נשארו להם 276,225 ש"ח בחודש. רק 25% מהכנסותיהם הם מעבודה  ומפנסיה. יתר ההכנסות הן מהכנסות אחרות ורווחי הון.  

רחלי בינדמן (כלכליסט): יועצי ההשקעות בבנקים לא עומדים בעומס הציבור משלם. מחלקת ההשקעות של הרשות לניירות ערך בראשות דודו לביא, פירסמה את הדוח השנתי לשנת 2012. הודח חושף ליקויים חמורים בעבודת קרנות הנאמנות, מנהלי התיקים ומחלקות ייעוץ בניירות ערך בבנקים. בין הממצאים המתייחסים לבתי השקעות:  גביית עמלות כפולות על ידי בתי השקעות, שקנו לתיקי לקוחותיהם קרנות נאמנות של עצמם, קרנות נאמנות עם עמלות גבוהות במיוחד שנקנו רק ללקוחות המחזיקים תיקי השקעות. הממצאים ביחס ליועצי ההשקעות בבנקים, מגלים כי בגלל עומס עבודה של היועצים בבנקים, שילמו לקוחות עמלות גבוהות מדי.  באחד הבנקים, התעלמו באופן שיטתי מכך שללקוחות נוצרה יתרה שלילית בחשבון עובר ושב בגלל השקעות בתיק השקעות. במקרים רבים ביצעו יועצי ההשקעות רכישות בסכומים כספיים קטנים, כשעמלת המינימום  הוותה אחוז גבוה מהרכישה. 

בשורה אחת:
כמה עולה לגזול כספים מחשבון מבוטח? 400 שקל
חוק ההוצאה לפועל הוחמר ומספר מוגבלי האשראי הוכפל
יש לכם עסק משפחתי? הנכדים לא יהנו ממנו
לעובד שחסך כ 37 שנים תהיה כמחצית השכר בפנסיה. אם המצב הנוכחי יימשך  נראה יותר בני 70 העובדים כמלצרים, שומרים ובמקדונלד
בריאות העובד:
הגיע זמן לישון

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio