רותי שרון - 26/11/12
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
26/11/12


שאול אמסטרדמסקי: רפורמה בביטוחים הסיעודיים: חולים יוכלו לעבור בין קופות החולים עם הביטוח הסיעודי. המפקח על הביטוח במשרד האוצר, עודד שריג, מכריז על מהפכה. קופות החולים יחויבו על ידו למכור ביטוח סיעודי זהה. לפיכך, אין מניעה לאפשר לחולים לעבור מקופה לקופה יחג עם הזכויות בביטוח הסיעודי. בדרך זו גם הקופות לא יוכלו להמשיך להתחרות על החולים על ידי שיווק ביטוחים סיעודיים יחודיים, אלא יצטרכו להתחרות על החולים באמצעות איכות השירות הרפואי שהם נותנים במסגרת סל הבריאות. המהלך אמור להיכנס לתוקף בינואר 2014. בפוליסה החדשה, מי שיצטרף לפני גיל 49 יקבל תשלום של 4,000 שקל לטיפול בבית או 9,000 שקל בחודש במקרה שיטופל במוסד סיעודי. התשלום החודשי יינתן רק בחמש השנים הראשונות. כאשר תהיה הפחתה בגובה הסכום לאחר 3 שנים.

מוטי בסוק: לפי נתוני הלמ"ס - אנחנו במדרון. הכיוון למטה. :-( המשק בהאטה, אין ספק. כמעט כל נתון כלכלי חדש מצביע על הכיוון, למטה. מדד המחירים לצרכן לחודש אוקטובר היה שלילי (0.2%-), ומדד ספטמבר שלפניו היה אפסי (0.0%), מכיוון שכוח הקנייה של הציבור הרחב נמצא בנסיגה. המחירים עולים, השכר לא זז, הציבור חושש מהעתיד ושומר על הכסף בכיס. כל החזאים מדברים על התגברות האבטלה בחודשים הקרובים. ואתמול הלמ"ס הודיעה כי התוצר המקומי הגולמי של המשק, או בקיצור הצמיחה, גדל ברבעון השלישי של 2012 בקצב של 2.9% בלבד. הצמיחה הנמוכה ביותר ברבעון זה שלוש שנים. כשהמשק צומח פחות למדינה יש פחות הכנסות ממסים, וכשיש פחות מסים, יש פחות כסף לחינוך, לבריאות, לרווחה, לכבישים וביטחון. סביר להניח כי 2013 תהיה שנה מאוד לא פשוטה למשק הלאומי ולאזרח הממוצע. בצנרת מחכות לציבור הרחב שתי בשורות קשות: נטל המס ב-2013 יגדל ב-14.4 מיליארד שקל, בנוסף לקיצוץ בתקציב 2013, לכשיאושר ב-13-15 מיליארד שקל לפחות.

רוני לינדר-גנץ: ההבדל בין דם ציבורי לדם פרטי. השר"פ הפך לשירות קיצור תורים. השר"פ (שירותי בריאות פרטיים), שנותן לחולה אפשרות לבחור רופא תמורת תשלום בבתי חולים ציבוריים, פועל בבתי החולים הירושלמיים ובכמה בתי חולים נוספים כבר עשרות שנים, אך נאסר בבתי החולים הממשלתיים ובבתי החולים של שירותי בריאות כללית. מטופלים שמבקשים להזמין תור למרפאה ציבורית במרכז הרפואי הדסה בירושלים ימתינו 55 יום - כמעט פי שמונה יותר ממטופלים שיפנו למסלול הפרטי (שר"פ), שייאלצו להמתין רק שבעה ימים בממוצע. בתחום רפואת העיניים, מתחומי הדגל של הדסה, נמצא פער של 98 יום בין זמן ההמתנה לתור במסלול הציבורי לזמן ההמתנה לתור במסלול השר"פ.

ספיר פרץ: חופשה בדרום: תמורת 400 ש' תסייעו לצימרים להתאושש. "כדי לסייע להם, השקנו השבוע את הקמפיין 'מחזירים את החופש לדרום', שבמסגרתו אנחנו מציעים לאנשים להזמין עכשיו חופשה בדרום ולממשה מתי שירצו בעתיד בראש שקט. אפשר לשלם מקדמה קטנה של 100 שקל ואת כל היתרה לשלם בהמשך, ובדרך זו גם לסייע לעסקי התיירות שלא יכולים להגיע כמו חקלאי הדרום להאנגר 11 בנמל תל-אביב ולמכור את מרכולתם". בתחום שיפוטן של 6 המועצות האזוריות פזורים 9 בתי הארחה קיבוציים וכ-100 צימרים, מרביתם ברמה בסיסית וברמת מחירים של 400-650 שקל בממוצע ללילה לזוג. תוספת לילד עומדת על 80-100 שקל. המחירים האלה אמורים להישאר בעינם לתקופה הקרובה. "נשווק את כל החדרים במחיר אחיד בחנוכה, ולא בתעריף משתנה לפי סוג חדר כבימים כתיקונם: 450 שקל ללילה לזוג לכל סוגי החדרים לכל החג, כולל ארוחת בוקר, ומגוון סדנאות חינם לילדים ולמבוגרים ובתוספת 95 שקל לילד".

מיקי פלד: החיים תחת שלטון חמאס: בלי עצמאות כלכלית, תושבי עזה נשענים על ביבי ועל העולם. מאז 2008 ועד נובמבר 2012, נרשם זינוק של לא פחות מ־95% ביבוא הסחורות הרשמי לרצועה. הגידול בפעילות הכלכלית לא היה מתאפשר לולא נתניהו היה מאשר שורת הקלות ביבוא לעזה, ומדי פעם גם ביצוא ממנה. אולי הסיבה להקלות היא כי נתניהו מאמין, כפי שאמר כמה פעמים בעבר, ששלום עם הפלסטינים צריך להתחיל בהעלאת רמה החיים. בדיקה העלתה כי חמאס מכניס לקופתו 300–500 מיליון דולר בשנה ממיסוי ההברחות. "מדיניות הסגר של ישראל הפכה את חמאס למונופול בסחר החוץ", אמר גל, "ומהמונופול הזה הוא מממן את תקציב המנגנון הצבאי שלו". הבעיה של תושבי הרצועה, היא ביצוא, שכמעט אינו קיים, 10 מיליון דולר ב 2011. למרות הבעיות הכלכליות, אין רעב ברצועה ואין משבר הומניטרי, בעיקר משום שכ־70% מהתושבים בה מסתמכים על עמותות סיוע - האו"ם, ארגונים בינלאומיים ותרומות - כדי לקבל מצרכים כמו אורז, קמח ושמן.

דיויד ברוקס: חישובים כלכליים של עידן האפשרויות מחסלים את התא המשפחתי. בנקודה מסוימת במשך הדור האחרון, אנשים בעולם נכנסו למשהו שאפשר לכנותו "עידן האפשרויות". הם החלו להימנע מכל דבר שעשוי לשלול מהם אפשרויות אישיות כלשהן. השינוי הזה היה משחרר, והוא מוביל כעת ליצירתו של עולם השונה בצורה מדהימה מבעבר. דוגמה מובהקת: במשך מאות שנים, רוב החברה האנושית הנחתה אנשים להקים משפחות עם שני הורים. כיום סוג זה של משפחה נראה יותר ויותר כאופציה אחת מני רבות. מספר האמריקאים שחיים בגפם זינק מ-9% מהאוכלוסייה ב-1950 ל-28% כיום. ב-1990, טענו 65% מהאמריקאים כי ילדים חשובים מאוד לנישואים מוצלחים. כיום רק 41% מהאוכלוסייה מאמינים בכך. יש הרבה יותר בתים אמריקאיים עם כלבים מאשר עם ילדים. בגרמניה 30% מהנשים טוענות כי אין בכוונתן ללדת. בטייוואן, בסקר מ-2011, רוב הנשים מתחת לגיל 50 אמרו כי אינן רוצות ללדת. בברזיל הפריון נפל מ-4.3 תינוקות לאשה לפני 35 שנה, ל-1.9 בלבד כיום. "במערכות הכלכליות והחברתיות של המדינות המפותחות, עלות של ילד גבוהה יותר מהתועלת שהוא מגלם". אנשים רבים מחויבים להתפתחותם המקצועית וחוששים כי אם לא ישקיעו מספיק שעות בעבודה, הם יפגרו אחרי עמיתיהם או יצטרכו לשלם על כך ברמת החיים.

בשורה אחת:
דיעה: גד שפר: אל תזרקו את העובדים המבוגרים. דרוש שינוי במס הכנסה הגבוה שמשלמים פנסיונרים.
סוף לחיובי הגזל על גלישה בחו"ל: החברות יצטרכו לחסום את הגלישה לברירת המחדל.
המילואימניקים העצמאיים עדיין מחכים לקבל את הזכויות שלהם. השירות במילואים לעצמאי מוביל לבור פיננסי.
שטייניץ: הטבות המס בעוטף עזה יוארכו בשנתיים. עד 2014.
פרטנר משיקה חבילה סלולרית ב-9 שקלים בחודש ללקוחות קלים. החבילה מצוינת במיוחד למי שזקוק לגלישה בלבד. 
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio