רותי שרון - 27/07/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
27/07/14

 

דעה: מירב ארלוזורוב (דה-מרקר): באוצר שכחו להכין כיפת ברזל כלכלית. כיפת ברזל הצבאית מוכיחה את עצמה במבצע צוק איתן. לדעת הכתבת, המקבילה הכלכלית לכיפת ברזל היא גירעון  תקציבי נמוך. גירעון נמוך מאפשר התמודדות עם משבר כלכלי. לדעת הכתבת משרד האוצר אחראי לגידול, שלא לצורך, בגירעון  בשנים 2008 -2013. בשנת 2007 היה הגירעון התקציבי בישראל נמוך (1.8% מהתוצר) ובזכות זה צלחה ישראל את המשבר הפיננסי העולמי של שנת 2008 בקלות. בשנים 2010 עד 2013 גדל הגידעון לטווח של 3.1% עד 3.9%, על אף הצמיחה הגבוהה. אחרי 2013 הגיע הגרעון התקציבי מנוכה המחזור ל-4.8% מהתוצר, לעומת ממוצע של 3.9% במדינות ה-OECD. מע"מ 0% על דירות היא דוגמה לצעד כלכלי שגוי המגדיל את הגרעון. עכשיו הגיע פוטנציאל למשבר כלכלי בעקבות מבצע צוק איתן.  ישראל אינה ערוכה באופן מיטבי לקראתו בגלל התנהלות משרד האוצר.

עירית אבישר (גלובס):אחרי שהפריש מיליארד שקל: לאומי מוכר את השלוחה בשוויץ. בנק לאומי מוכר את השלוחות בשוויץ ובלוקסמבורג לבנק ההשקעות יוליוס בר. שלוחת בנק לאומי בשוויץ היא אחת משלוחותיו המרכזיות בחו"ל. היא עוסקת בבנקאות פרטית. בעקבות חקירת רשויות המס האמריקאיות בעניין סיוע להעלמות מס בשוויץ, נאלץ בנק לאומי להפריש מיליארד שקל.  מיוליוס בר נמסר שהעסקה הזו היא חלק מהאסטרטגיה של הבנק להרחיב את פעילותו בישראל. מכירת הפעילויות בשוויץ ובלוקסמבורג מחסלת את מרבית פעילות בנק לאומי  בתחום הבנקאות הפרטית בחו"ל. בנקאות פרטית מתמקדת בלקוחות אמידים במיוחד. 

שאול אמסטרדמסקי, רחלי בינדמן ותומר ורון (כלכליסט): בנק ישראל מתריע: זהירות בועות. בדוח מיוחד שפירסם בנק ישראל ב-14 ביולי, נחשפים לראשונה הסיכונים ליציבות המשק הישראלי. על פי הדוח, כולם פגיעים: הבנקים, חברות הביטוח ולראשונה בדוחות אלה גם הציבור הרחב. הגורם שעלול להוביל משבר כזה הוא הנדל"ן. משבר כזה עלול להתפתח כתוצאה מתלויות במשק הישראלי. כך למשל, במצב של מיתון ואבטלה או במצב של עלייית הריבית, יתקשו לווים שלקחו משכנתאות להחזיר את המשכנתה. על פי בנק ישראל הקושי של 5% מהם עלול להביא אותם עד פינוי הדירה. משבר יגרום להקטנת הצריכה, שהיא מנוע הצמיחה העיקרי של מהשק בישראל. התלויות במשק עלולות להביא לפגיעה קשה בבנקים, בחברות הביטוח ובהשקעות הפיננסיות ובחיסכון הפנסיוני של הציבור. 

ערן סוקול (כלכליסט): היורו מתקרב לשפל היסטורי. למרות מבצע צוק איתן, השקל ממשיך להתחזק בהשוואה לדולר וליורו. ב-23 ביולי נחלש הדולר ב-0.2%. היורו מתקרב לשפל של כל הזמנים. הוא נחלש ב-0.3%  ושערו היציג היה  4.594 שקלים. ההיחלשות של היורו משקפת נתוני מקרו גרועים מהצפוי.  המצב מגדיל את ההסתברות להרחבה כמותית, שתיעשה על ידי הבנק האירופאי המרכזי. רמת האינפלציה בגרמניה היא 0.7% נמוך בהרבה מהיעד של 2%. המצב הכלכלי של צרפת חמור במיוחד.

דה מרקר: אנשים שחיו תחת משטר קומוניסטי הם פחות מוסריים. במחקר שנעשה על ידי לארס הורנוף מאוניברסיטת מינכן, דן אריאלי וחוקרים נוספים מאוניברסיטת דיוק, נמצא כי מי שחי תחת השלטון הקומוניסטי במזרח גרמניה נטה יותר לרמות בניסוי בו מקבלים תמורה כספית על הטלת מספרים גבוהים בקוביה. תנאי הניסוי הקלו על רמאות. ללא רמאות, ההסתברות קבל מספרים נמוכים זהה להסתברות לקבל מספרים גבוהים. בפועל דווחו הנבדקים על יותר הטלות של מספרים גבוהים. אלו שחיו במזרח גרמניה בתקופת השלטון הקומוניסטי דווחו על יותר מספרים גבוהים מאלה שחיו במערב גרמניה. המחקר אינו מייחס קשר סיבתי בין רמאות וחיים תחת משטר קומוניסטי. צריך להביא בחשבון, שבמזרח גרמניה עניים יותר ולכן ייתכן שהקשר בין החיים תחת משטר קומוניסטי ורמאות הוא סטטיסטי בלבד.

איתי בחור (כלכליסט): שוק הספרים לאן. הדיונים ביחס לקריסת סטימצקי, התמורה המועטה שמקבלים סופרים ומצבן של חנויות הספרים מתמקדים בכמה מרוויח כל אחד מהגורמים. לדעת הכותב שורש הבעיה היא האיכות הירודה של הספרים. המחשוב מקל על הוצאת ספרים. כתוצאה מכך מוציאים יותר ספרים ויש לחץ להוציאם מהר. קל יותר להוציא ספרים באיכות ירודה. המול"ים מוכנים לעשות זאת כי זה עולה להם פחות. החנויות מוכרות אותם במבצעים. מחסור בשטחי מדף, מוריד רבים מהם מהמדפים לאחר זמן קצר. מיקום החנויות בקניונים מייקר את שכירות החנויות וכתוצאה מכך גם את הספרים.

בשורה אחת:

הדשדוש בשוק הדיור בדרום הפך לקיפאון. הדשדוש נבע מחוק 0% מע"מ. מבצע צוק איתן החמיר בהרבה את המצב.
פסק דין תקדימי: מתמחים לא יעבדו בתורנויות של 26 שעות ברציפות ללא שינה. על המדינה לקבוע תוך חצי שנה הסדר שיאפשר להם לישון במהלך המשמרת.
בעקבות הלחימה בעזה: מחירי הפירות  והירקות צנחו ב-20%.  בענף החקלאות מעריכים שהירידה נובעת מעודף היצע על ביקוש. 
אל על: דווקא עכשיו המחירים בשמיים. גורם בענף: סעו בטיסות שכר.
מכונת הכסף מקטאר שמניעה את חמאס. 250 אלף אזרחים נהנים מהתמ"ג לנפש הגבוה בעולם בזכות ייצוא נפט וגז טבעי.
 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio