רותי שרון - 28/07/13
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
28/07/13

 

אשר שכטר (דה-מרקר): :סין מגלה סימנים של האטה - ובעולם חוששים מההשלכות. התחזיות לפיהן סין תעבור את ארה"ב ב 2016 ותהפוך לכלכלה הגדולה בעולם היו כנראה מוקדמות מדי. כלכלת סין סובלת מקשיים המתבטאים גם בהקטנת קצב הצמיחה. ברבעון השני של שנת 2013 צמחה כלכלת סין רק ב 7.5%, על רקע של ירידה גדולה בייצוא. ההערכה היא שקצב הצמיחה השנה יהיה הנמוך ביותר ב 23 השנים האחרונות. לקשיים בכלכלת סין גורמים ,בין  השאר, עליית שכר העבודה, וסיום פרוייקטי פיתוח ענקיים במדינה. הדפלציה מזכירה את מה שקרה בכלכלת יפן ב 20 השנים האחרונות. הבעיה החמורה ביותר היא במערכת הבנקאית. מערכת זו נבנתה במהירות כמערכת צללים של מערכת הבנקאות האמריקאית. הבעיה היא שהיא נבנתה ללא החסמים הרגולטוריים הקיימים בארה"ב. המצב הנוכחי שלההלוואות בסין מזכיר את המצב בארה"ב בזמן משבר הסאבפריים בשנת 2008. החשש הוא שבשל גודלה של כלכלת סין, משבר ישפיע על הכלכלה העולמית כולה. 

גיל אורלי (Ynet): להגיע  לחיסכון: חלום או מציאות אפשרית. משפחות רבות נמצאות במינוס, משום שהן מתייחסות להוצאות שוטפות בלבד. יש שלושה סוגי הוצאות: שוטפות, הוצאות גדולות חד-פעמיות (חתונה, טיול לחו"ל), הוצאות צפויות שאיננו יודעים מתי יתרחשו (טיפולי שיניים, צרכים בריאותיים). הכותב ממליץ גם למשפחות שנמצאות באוברדרפט, לחסוך חיסכון חודשי קבוע.  מבחינה כלכלית  זה איננו מודל נכון, משום שעל הגדלת האוברדרפט, משלמים ריבית גבוהה יותר מאשר הריבית שמקבלים על החיסכון, אבל מבחינת התנהגות, הפקדה לחיסכון באופן קבוע מייצרת דפוס התנהגות ומייצרת סכומי חיסכון, שניתן יהיה לעשות בהם שימוש בעת הצורך.  

אפרת אהרוני (גלובס): עד לאן יכולות להגיע ההוצאות הנלוות לחודשי הקיץ?  בכל קייץ אנו מופתעים מחדש מגובה ההוצאות בחודשי הקיץ. על פי חישוב ממוצע, שערך איגוד היועצים לכלכלת המשפחה ההוצאות הנוספות בחודשי הקיץ עלולות להגיע עד 8,000 ש"ח. סעיפי הוצאה עיקריים האופיניים לחודשי הקיץ: 1. קייטנות מ 400 ש"ח ועד 3,200 ש"ח לילד. 2. בילויים מאות עד אלפי שקלים למשפחה לפי סוג הבילוי (סרט -זול, מנוי לבריכה - יקר). 3. חשמל - עליה של כ 10% וקניות.  

הילה ויסברג וצבי זרחיה (דה-מרקר): מלחמת העצמאות// ללדת - ולהפסיד עשרות אלפי שקלים. עצמאיות מקופחות בהשוואה לשכירות בזכויות המגיעות להן בזמן הריון ולאחר לידה. הן מקבלות מענקים נמוכים יותר ובנוסף לכך משלמות יותר מס. גורם עיקרי לקיפוחן של עצמאיות היא העובדה, שמחושבת להן הכנסה שנתית משוערת כבסיס למס. אם הכנסתן בפועל קטנה יותר, קטן גם המענק. בזמן הריון עצמאיות עשויות לעבוד פחות ולהשתכר פחות ולכן לקבל גם מענק נמוך יותר. גם בתקופה הראשונה לאחר הלידה, עלולה הכנסתה של עצמאיתלהיפגע בגלל קושי לעבוד בהיקפים מלאים..

מוטי בסוק (דה מרקר): סקר אמון הצרכנים: יותר משקי בית התקשו לכסות הוצאות מאשר הצליחו לחסוך. סקר אמון הצרכנים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מראה כי בשנתיים האחרונות עלה שיעור משקי הבית  שהתקשו לכסות את הוצאותיהם מהכנסותיהם, משיעור משקי הבית שהצליחו לחסוך. המאזו בסקר נע בין 100 למינוס 100. כש 100 מייצג מצב של חיסכון ומינוס 100 מצב של הוצאות גדולות מהכנסות ללא חיסכון. בשנתיים האחרונות היה מדד זה שלילי: מינוס 12. נמצאו הבדלים משמעותיים בין משקי בית עם מפרנס אחד לכל היותר לבין משקי בית עם שני מפרנסים או יותר.  בשנת 2012 כשני שלישים ממשקי הבית עם שני מפרנסים או יותר, הצליחו לכסות את הוצאותיהם החודשיות לעומת 56% ממשקי הבית עם מפרנס בודד.       

מעין מנלה (כלכליסט): רוצים אוטו חדש? האם עדיף לחסוך לקראתו או לשלם בתשלומים?  מעין מנלה מראיינת את נחמן לידור בנושא זה. לפי נחמן, צריך להבחין בין קניות קטנות בהן אין לפרוס תשלומים או לקחת הלוואות לבין קניות גדולות. בקניות גדולות יש שלושה שיקולים עיקריים לבחירה בין  תשלום באמצעות אשראי לבין תשלום באמצעות חיסכון: כדאיות כלכלית, פן ערכי-רגשי וקיום או היעדר אילוצים המחייבים קניה מידית של מוצר.   


בשורה אחת:
איפה להשקיע כשהפערים החברתיים גדולים כל כך?  
הדולר צנח  ל 3.57 ש"ח: ניסיון בנק ישראל לחולל מפנה - נכשל     
100 מיליון זוגות בעולם: סוד הקסם של נעלי ד"ר מרטינס  
אי.די.בי: אנו במו"מ מתקדם למכירת 30% ממניות כלל ביטוח למשקיעים סינים
גיל שוויד: "צ'ק פוינט משלמת בישראל המון מס".      

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio