רותי שרון - 28/12/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
28/12/14

 

עומרי אפרים, איתי בלומנטל וגלעד מורג (Ynet): ההורים באישפוז סיעודי, והילדים קורסים: "לקחנו הלוואות כי לא זורקים את אימא". המאמר דן בקשיים הניצבים בפני משפחות כשהורה של אחד מבני הזוג אושפז במוסד סיעודי. העלויות עלולות להגיע עד ל-20 אלף שקל לחודש. המצב כיום הוא ש-58% מההוצאה על אשפוז סיעודי הן הוצאות פרטיות ורק 42% הוצאה ציבורית מתקציב משרד הבריאות. בקרוב יתבטל הביטוח הסיעודי הקבוצתי והמצב צפוי להחמיר. בעיקר צפוי להחמיר מצבם של מבוטחים בגיל מבוגר, ששילמו ביטוח סיעודי במשך עשרות שנים ועלולים להישאר ללא כיסוי ביטוחי. חברות הביטוח עלולות להשתמש בסעיף המופיע באותיות הקטנות, המאפשר להן לשנות את תנאי הפוליסה או לא לחדש אותה כל 3-5 שנים.
 
אפרת אהרוני (גלובס): אין מתנות חינם כמה עולות באמת ההטבות בחברות התקשורת. לאחרונה הצטברו הרבה תלונות של לקוחות של חברות תקשורת סלולרית, ובכלל זה לקוחות אורנג' ופלאפון. החברה מבטיחה להם טלוויזיה או טאבלט חינם, אם יהיו לקוחות של חבילה מסוימת שלהן. החברות עוקפות את תקנות משרד התקשורת, שאוסר עליהן מכירת שירותים סלולריים ביחד עם מכשירי קצה. טלוויזיות וטאבלטים אינם מכשירי קצה (טלפונים) של שירותים סלולריים. בחלק מהמקרים החברות גובות עבור טלוויזיה או טאבלט "חינם" תשלום חודשי למשך שלוש שנים ובכך עוברות על תקנת משרד התקשורת האוסרת התחייבות של לקוח לתכנית צריכת שירותים סלולריים לאורך זמן. בחלק מהמקרים החברות מסרבות להראות את החוזה ללקוח. פרשן גלובס, גד פרץ, מסביר את עסקות הטאבלט והטלוויזיה כמנוע צמיחה עסקית חדש של החברות בעקבות שינויי הרגולציה, שהגבילו את רווחיהן משירותים סלולריים. 
 
אליצפן רוזנברג  (Ynet): הריבית על הלוואה בשוק האפור - 276%. הריבית השנתית האפקטיבית בשוק האפור מגיעה ללא פחות מ-276%. למרות זאת כ-10% מהאשראי הניתן לאנשים פרטיים ולעסקים ניתן בריבית רצחנית זו. זוהי מסקנת בדיקה, שערכו סטודנטים למימון במרכז ללימודים אקדמיים באור יהודה, בעזרת הכלכלן שחף מזין. גם עלויות פתיחת תיק ועלויות נוספות גבוהות מהמקובל אצל נותני הלוואות אחרים. איחור בפרעון ההלוואה, מגדיל עוד יותר את העלות.
 
רותי לוי (דה מרקר): באיזו קופת חולים הכי משתלם להיות בהריון?  ההוצאות על ילדים מתחילות עוד לפני היוולדם: בזמן ההריון. ישראל ידועה כמדינה בה מבוצע המספר הרב ביותר של בדיקות במהלך ההריון. לבדיקות ההריון עלות כספית לא מבוטלת. אוכלוסיית הנשים בהריון היא אוכלוסייה המחוזרת על ידי קופות החולים. ביטוח הריון הוא חלק מההוצאות המכוסות על ידי השב"ן. בבדיקת דה מרקר נמצא כי הביטוחים הטובים ביותר הם כללית פלטינום ולאומית זהב. בבדיקה הושוו קופות חולים על שלושה פרופילים של נשים בהריון: סל הריון צר, סל חצי פרטי וסל פרטי מלא. ממצא מעניין, התקף לגבי קופות החולים כללית, מכבי ומאוחדת, שמשתלם לשלם את הרובד העליון של השב"ן משום שהתשלום הגבוה יותר מחזיר את עצמו ואף יותר.
 
עמירם ברקת (גלובס): דעה: מונופול הגז אולי יפורק - אבל ממש לא נרוויח מזה. הממונה על ההיגבלים העסקיים, דיויד גילה קיבל החלטה צודקת. ההיגיון המשפטי מחייב למנוע מצב בו לשני גופים פרטיים אחזקות צולבות בשני מאגרי הגז הטבעי העיקריים של מדינת ישראל. הבעיה היא שאת המסקנה הבלתי נמנעת שיש לפרק את המונופול בתחום הגז, הסיקו כמה שנים מאוחר מדי. את המסקנה הייתה צריכה להסיק קודמתו של גילה בתפקיד, רונית קז. בספטמבר 2011, הודיעה הרשות להגבלים שהיא בודקת "חשד להסדר כובל בלוויתן". החשד היה שקבוצות נובל ודלק, השולטות במאגר "תמר", לא ביקשו פטור מהסדר כובל כשרכשו בשנת 2007 85% מהזכויות לחיפושי גז בשטחים של מאגר לוויתן. 
 
כלכליסט: לחיות בפנסיה בפחות מ-1,000 דולר לחודש. אחד הפתרונות לחיים בפנסיה נמוכה הוא חיים במדינה אחרת. אם רוצים לחיות בארץ אחרת צריך להביא בחשבון, שההוצאה החודשית תלויה באופן ההתנהלות ובעיר בה תגורו באותה ארץ. ההבדלים בין הוצאות חודשיות בעיר אחת לעיר אחרת באותה מדינה עלולים להיות גבוהים. בין הערים בהן אפשר לחיות בעד 1,000 דולר לחודש: צ'אנג מיי שבתאילנד, לוחה באקוודור ונה טארנג בוייטנאם. בין 1,000 דולר ל-2,000 דולר לחודש אפשר לחיות למשל בברצלונה בספרד ובבואנוס איירס בארגנטינה.

בשורה אחת:
האינפלציה השנתית הצפויה בשנתיים הקרובות - פחות מ-1%. בנק ישראל פועל להחזרת האינפלציה לתחום היעד של מעל ל-1%.
הסכמה בכנסת העלאת שכר המינימום - בחקיקה מזורזת. הרחבת ההסכמה בין ההסתדרות למעסיקים לכלל המשק.
המכרז למתן שירותי בנקאות מוזלים לעובדי המדינה ננעל - אף בנק לא הגיש הצעה. זכייה במכרז אינה אפקטיבית בגיוס לקוחות חדשים לבנק.
השיטות בהן סייע בנק לאומי ללקוחות אמריקאיים להעלים מס: פגישות בפארקים, חשבונות בשמות  מזויפים.
באנגלית: המנכ"ל החזיר מניות בשווי של 2 מיליון דולר שקיבל כבונוס, משום שחשב שהתוצאות העסקיות של החברה לא השתפרו משמעותית. 
  

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio