רותי שרון - 30/03/14
מרוויחים לא רע,
אבל לא גומרים את החודש? 
רוצים להחזיר את השליטה
על הכסף לידיים שלכם?
מחפשים הרצאת העשרה לעובדים? מתעניינים בסדנא לניהול תקציב משפחתי?
טיפים להגברת השליטה בכסף שלכם, תוכנות לניהול הכסף האישי, כלים לשימוש
עצמי ועוד...

לפרטים נוספים
 

חדשות כלכלת המשפחה
30/03/14

 

דעה: עמי גינזבורג (דה-מרקר): תודה לך על המתנה, יאיר,  סידרת לי שתי דירות. הכותב מתנגד לצעד של ביטול מע"מ על דירה ראשונה לזוג צעיר, שיזם שר האוצר יאיר לפיד. הוא מביע את התנגדותו באמצעות תחשיב, כיצד הוא וזוגתו , העומדים בקריטריונים, יכולים לקבל מתנה בשווי של 245 אלף שקלים מהמדינה. מדובר בזוג יוצאי צבא שעןבדים ומצבם הכלכלי טוב,  זוג המעוניין להמשיך לגור בשכירות בתל-אביב  ויכול לנצל את ההטבה, לצורך רכישת דירה להשקעה בכפר סבא.  ההטבה יכולה לגדול בהרבה, אם הזוג יתגרש בגירושים פיקטיביים. 

ליהיא כהן דמבינסקי (גלובס): כתובה גוברת על הסכם ממון? בית הדין הרבני חייב בעל שהיה נשוי במשך חמישה חודשים לשלם לאשתו את כתובתה בסך 180 אלף שקל. הבעל והאישה חתמו גם על הסכם ממון לפיו הבעל פטור מכל תשלום לאישה, במידה והם יתגרשו. הדיינים קבעו שבמקרה  של בגידה של הבעל, כפי שאכן קרה, הוא חייב לשלם את הכתובה על אף שחתמו גם על הסכם ממון. . נסיבות המקרה מיוחדות. מדובר בגירושים שלישיים של הבעל, שהחתים גם את שתי נשותיו הקודמות על הסכם ממון דומה. תביעתה של גרושתו השנייה לקבל את כתובתה, נדחתה מחמת הספק. לכאורה בהסכם היה צריך להיות כתוב במפורש, שהיא מוותרת על כתובתה. במקרה זה, הבעל כבר ידע  מהדיון הקודם, שעליו לכתוב זאת במפורש ולא עשה זאת. המסקנה המעשית היא, שאם רוצים לא לשלם כתובה, חייבים לכתוב זאת במפורש בהסכם הממון. 

מעין מנלה (כלכליסט): מתכוננים לעבוד אחרי גיל הפרישה? רוב הסיכויים שזה לא יקרה. הישראלים מודאגים מהפנסיה שלהם ומעונינים לעבוד אחרי גיל הפרישה. רוב הסיכויים, שזה לא יקרה. לפי נתוני הלשכה לסטטיסטיקה לשנת 2012, 88% מודאגים מכך שהכנסותיהם לאחר הפרישה לא יאפשרו להם לחיות בכבוד. 27% מודאגים מאד. 87% מהציבור חושבים שיש לאפשר, למי שמעוניין בכך, לעבוד אחרי גיל הפרישה. נתוני הלמ"ס מראים כי רק  16.7% מגילאי 65 או יותר השתתפו בכוח העבודה (עבדו או חיפשו עבודה).  מצבם הכלכלי של אלה שעובדים, טוב יותר. התופעה קיימת גם במדינות אחרות בבגלל העליה התוחלת החיים. שיעור הקשישים המשתתפים בכוח העבודה גדל בהשוואה לעבר.

אסא ששון (דה מרקר): רגע לפני שמעיפים את הדו"ח לפח. הכתבה עוסקת בדוווחי קופות הפנסיה וביטוחי המנהלים. בזמן הקרוב צפויים החוסכים לקבל דוח שנתי. בכתבה מוסבר מדוע לא לזרוק את הדוחות לפח, בלי לקרוא אותם. בכתבה מוצגים כמה מהנתונים המופיעים בדוחות ומוסברת משמעותם.

אמיר טייג (דה מרקר) : שבע שנים של מלחמה מיותרת. באופן מוזר, הרשות להיגבלים עסקיים ראתה באיחוד בין בזק ל Yes מקרה מבחן. כבר ב 2006 התנגדה למיזג.. ב 2009 הפך בית הדין להיגבלים עסקיים את החלטת הרשות ואישר את המיזוג. הרשות ערערה לבית המשפט העליון ומנעה את המיזוג. היום מאשרת הרשות את המיזוג, עם מגבלות קלות. התנגדות הרשות למיזוג פגעה בתחרות, משום ש Yes לא הייתה יכולה להתחרות ב Hot. הסיבה לכך היא שטכנולוגיית הלווין היא טכנולוגיה מתה, שאינה יכולה להתחרות בטכנולוגיות קוויות. הסרת ההתנגדות פותחת את שוק הטלוויזיה לתחרות אחרי שבע שנים אבודות.

רחלי בינדמן (כלכליסט): הטבות ללקוחות? לא אם הן על חשבון הסוכנים. בסקר שנתי מטעם לשכת סוכני הביטוח דרגו הסוכנים את שביעות רצונם מחברות הביטוח. במקום הראשון מגדל ואחריה הראל  והפניקס. בניגוד לשנים קודמות, התווסף מדד של הוגנות תשלומים. במדד זה קיבלו ציון נמוך חברות ביטוח, שהציעו  עמלות מופחתות באופן ישיר ללקוחות ללא תיווך סוכנים. המדד שהתווסף מבטא את דאגתם של הסוכנים מויתור על שירותיהם ועבודה ישירה מול חברות ביטוח. סגנון עבודה כזה מקובל ברכישת מוצרים שונים בעולם הדיגיטלי והאינטרנטי.  

בשורה אחת:
לאומי מצטרף לפועלים: מוריד מחירים על עמלות עו"ש. בהתאם לדרישות המפקח, לאומי מציע מסלולי עו"ש בעלות של 10-35 ש"ח בחודש.
קרנית פלוג: "בשטרות החדשים יהיו  סימני ביטחון נגד זיופים".
האבטלה במשק נמוכה אבל בני ה- 45 לא מרגישים את זה. עובדים בקבוצת גיל זו , מנצלים עד תום את דמי האבבטלה.
כוחם של העשירים. הונם המצרפי של 500 העשירים הוא 26 מיליארד שקל כ 21% מהתוצר של מדינת ישראל. 

 

רוצה לקבל את הלקט הזה כל שבוע ישירות למייל שלך?
מלא את הפרטים הבאים והעדכון בדרך אליך.

דואר אלקטרוני *
שם
 

 

לקט ידיעות בחסות איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל (ע"ר)

www.iuhe.org.il 
 
 
 
© כל הזכויות שמורות לרותי שרון   info@ruthsharon.co.il   |   054-4323526   |  עמק האלה 18 מודיעין                                                                                      Design: Edna Ricklin's Studio